Кобилянська Ольга — Людина
Контрольні запитання
- Кого з дітей найбільше любила пані радникова?
Пані радникова найбільше любила і покладала великі надії на свого сина-улюбленця. Часто у мріях бачила його в чині надвірного радника або міністром судівництва. Те, що Герман Євген-Сидір не вчився, а байдикував, матінку не хвилювало і не ображало. Бо хто науку коли любив! Претензії професорів пояснювала собі у свій спосіб. "Однак висушені тверезі професори (вона їх ненавиділа), котрі з пожовклими щоками, наче мумії, проходжувалися й молодості, мабуть, зовсім не розуміли, вони не могли його зрозуміти". Вона була спокійна за долю свого сина.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Кому присвячена повість "Людина"?
Твір присвячений Наталі Кобринській – незаперечній лідерці тогочасного жіночого руху. Як громадська діячка, Н. Кобринська в 1891 році в Стрию скликала перше жіноче віче, на якому виступила з промовою про дитячі садочки та їхню доцільність у державі, організувала видання альманахів "Наша доля" та "Жіноча бібліотека", в яких друкувалися твори галицьких і буковинських письменниць на тему емансипації.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Про що після сварки з батьками Олена розмовляла з подругою – вчителькою музики Маргаретою?
Стара вчителька Маргарета С. була для Олени подругою і щирою порадницею. Олена розповіла старій жінці про бурхливу розмову з батьком. Та замість підтримки дівчина почула слова про те, що потрібно все-таки вийти за К., що дівчина привикне до нього, бо: "Фахової освіти не маєш. Чи хочеш сукні паням шити? Ноти ціле життя відписувати? Хочеш, Олено?". Також учителька цілком справедливо зауважує дівчині: "Всі вдовиці і старі панни, Олено, — вони нічо...
Читати відповідь повністю → - Розкрийте взаємини Стефана та Олени на основі їхньої останньої зустрічі і взаємного освідчення в коханні перед його від'їздом.
Образ Лієвича епізодичний, але за своєю ідейною наснагою він виконує важливу смислову функцію. Студент був неподібний до своїх ровесників, поглядами, настроєм і поведінкою. Він "був цілою людиною, не дробився в кусники для всіх і нікого, не гнувся, а прямував безвзглядно до єдиного, до праведного; …задивлювався на жінок не очима нинішнього брудного егоїзму, а людини людяної"...
Читати відповідь повністю → - У чому полягала жертва Олени? Хто знав про її душевні страждання?
Зустріч Олени з місцевим лісничим Фельсом, фізично досконалим, але досить примітивним заможним чоловіком, дає шанс дівчині забезпечити матеріально своїх рідних. Ніхто з родини, крім Ірини, не розуміє цієї жертви. Розмова сестер напередодні Олениного весілля із Фельсом промовиста і в понятті "ловів" нареченого, і в "завданні" найвідповідальнішої в родині сестри забезпечити родині гідне життя: "Хто питає про правду або про любов? Врешті, я була між вами найсильніша, то хрест нести припало мені".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи можна сказати, що сім'я пана Ляуфлера була типовою патріархальною родиною?
Сім'я пана Епамінондаса Ляуфлера, цісарсько-королівського лісового радника, була типово патріархальною, щоправда, трохи вище середнього достатку. До єдиного сина Германа-Євгена-Сидора батько ставився особливо трепетно, тож ледачому, безвідповідальному спадкоємцеві приділяв значно більше уваги, ніж чотирьом донькам, яких насправді вважав людьми другого сорту...
Читати відповідь повністю → - Чому батьки не схвалювали поглядів Олени? Хто підтримує дівчину?
Батьки головної героїні не схвалюють її прагнень бути високоосвіченою людиною, оскільки вважають, що жінка має бути лише доповненням і прикрасою чоловіка. Підтримує Олену тільки її вчителька і молодий лікар Стефан Лієвич, який, навчаючись у Швейцарії, захопився новими ідеями, зокрема, й ідеєю емансипації жінок. Молоді люди планують побратися через два роки, після повернення Стефана з практики.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому батько хотів, щоб Олена вийшла заміж за К.? Як відмова дівчини вплинула на життя родини?
Брат Олени, надія батьків, картярством і алкоголізмом довів родину до зубожіння. Батька через розтрату доручених йому грошей вигнали зі служби. Він бачить вихід зі важкого матеріального становища лише в Олені, яка має одружитися із заможним паном К. Однак дівчина чинить цьому опір, оскільки шлюб без любові вважає брудними стосунками. Олена бере на себе всі турботи, пов'язані з утриманням родини. Родина Ляуфлерів переїжджає до села, там орендує землю і тяжко працює...
Читати відповідь повністю → - Чому Олена в жіночому середовищі провінційного містечка завжди виглядала білою вороною? Як ставилася дочка до маминих зауважень щодо своєї поведінки? Чи справді Олена порушувала правила моралі? А тогочасні правила поведінки панночки?
Олена виглядала білою вороною, бо завжди жила своїм розумом. Всупереч здоровому глузду вона відмовила завидному женихові, і цього пан радник не тільки зрозуміти, а й пробачити не міг. Така позиція дівчини – нечувана річ для всього "вищого" світу, зрештою, чи вона, молода, має право вирішувати свою долю? Батько говорив, що люди побираються і прекрасно живуть без любові. Мамині зауваження Олена вислуховувала, але робила по-своєму...
Читати відповідь повністю → - Чому Олена не могла нікому, крім доктора, відкритися зі своєю страшною трагедією? Що змінилося в поведінці героїні після смерті коханого? Як ви вважаєте, ці зміни були позитивні чи негативні? Кілька разів у творі Олена каже: "Бо я – Людина". Який зміст вона вкладає у цю фразу?
Свої почуття Олена тримала в секреті, ніхто не знав і про заручини. Та після смерті Лієвича Олена страждала від безсоння і гарячки, тому їй потрібна була допомога лікаря. Дівчина не могла сподіватися, що він не дотримається лікарської етики і розповість усе її батькові. Після смерті коханого Олена дуже страждала, але поглядів своїх не змінила. Навіть коли батько проклинає її за відмову К., вона говорить: "Ваші слова, тату, мене не болять.....
Читати відповідь повністю →