- Реалізм
Літературний напрям, який характеризується правдивим і всебічним відображенням дійсності на основі типізації життєвих явищ.
Починаючи з 30-х pp. XIX ст. набуває розвитку у Франції, а згодом в інших європейських літературах. На відміну від романтизму, який зосереджував увагу на внутрішньому світі людини, основною для реалізму стає проблема взаємин людини і середовища, впливу соціально-історичних обставин на формування духовного світу (характеру) особистості...
Читати визначення повністю → - Редакції твору, або Варіанти твору
Це різновиди того самого літературного твору, зумовлені: а) прагненням автора досягнути більшої досконалості (часто з урахуванням зауважень критики) чи б) втручанням у текст цензури, редакторів і видавців, що іноді призводить до великої розбіжності між написаним і опублікованим.
Роман Панаса Мирного й Івана Білика "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" довго дороблявся авторами і був опублікований за остаточним — шостим — варіантом (редакцією). Повість І. Франка "Boa constrictor" відома в трьох редакціях та ін...
Читати визначення повністю → - Ремарки
Авторські пояснення в тексті драматичного твору про час і обстановку, в якій відбувається дія, про вік, вигляд, міміку, жести, інтонацію голосу персонажів, про їх психологічний стан, вчинки тощо.
Визначення на окремій сторінці → - Ремінісценція
Один із видів творчих взаємовпливів, який полягає в запозиченні окремих елементів з творчості попередників.
Визначення на окремій сторінці → - Репліка
Висловлювання персонажа.
Визначення на окремій сторінці → - Ретардація
Уповільнення розповіді, що забезпечується частими повторами цілих фраз.
Визначення на окремій сторінці → - Рефрен
Повторення однакових слів чи виразів, віршорядків чи строф у творі з метою звернути на них особливу увагу читачів або (і) підкреслити мелодійність, ритмічність.
Визначення на окремій сторінці → - Рецензія
Один із провідних жанрів літературної критики, що розглядає й оцінює твори художньої літератури й мистецтва, визначає їх вартість та характеризує, на думку критика, хиби, недоліки.
Визначення на окремій сторінці → - Речитатив
Протяжне проказування, що наближається і до декламації, і до співу.
Визначення на окремій сторінці → - Рима
Співзвучність закінчень слів у віршових рядках.
Визначення на окремій сторінці →