- Чому хлопчик завжди зустрічав старого і намагався допомогти йому?
Хлопчик дуже любив старого, який навчив його рибалити. Він співчував його бідності, його невдачам і непохитно вірив у те, що старий — кращий на світі рибалка. Хлопчику важко було дивитися, як старий щодня повертався ні з чим, і він виходив на берег, щоб допомогти йому віднести додому снасті. Хлопчик приніс гарну вечерю, щоб нагодувати свого друга перед вирішальним виходом у море, тим більше що батьки заборонили йому супроводжувати старого. На світанку хлопчик провів старого стежкою і посадив у човен, побажавши удачі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що ми дізнаємось про рибалку завдяки опису його зовнішності? Які художні засоби та з якою метою використовує письменник?
Читаючи про вигляд Сантьяго, ми дізнаємося, що він був старий, виснажений, його руки мали безліч давніх рубців від жилки. Письменник використовує метафори: "потилицю його поорали глибокі зморшки", "плями збігали вниз по щоках до самої шиї", порівняння: рубці "старі, як борозни на пересохлій землі". Очі – промовиста деталь зовнішності старого: "Геть усе в ньому було старе, крім очей, а вони мали колір моря і блищали весело й непереможно". Тут звучить лейтмотив образу людини, яка не здається.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що саме в характері Сантьяго увиразнює цей епізод: уривок твору від слів "Раптом йому стало жаль велику рибину…" до слів "…і ми попросили в риби пробачення й швиденько розчинили її"?
Цей епізод увиразнює ставлення Сантьяго до природи. Старий вважає, що усе живе наділене розумом і почуттями. Саме тому йому жаль своєї великої рибини, яка поводиться розумно, не вистрибує, хоч могла б і вбити старого. Так само він згадує про самицю марліна, яку колись впіймав із хлопцем. Її до останнього не покидав самець, гарний і розумний. Сантьяго було шкода вбивати самицю, і він вважав, що це була найсумніша з усіх його рибальських пригод...
Читати відповідь повністю → - Що снилося старому після повернення додому, і чому автор закінчує свій твір саме такими словами?
Старому часто сниться сон-спогад про Африку, про його молодість, про колишні подорожі. Коли йому довго не щастило, він немов викликав цей сон, і це додавало йому сил. Особливо подобався старому сон про левів на білому піщаному березі. Коли старий, утомлений, з пораненими руками, повертається додому — перед нами впевнена у собі людина, що довела всім і самому собі, що її зарано списувати на берег...
Читати відповідь повністю → - Що таке "принцип айсберга" і як він реалізований у повісті "Старий і море"?
Де у цьому творі "надводна частина", а де – "підводна", тобто підтекстова?
Ернест Гемінґвей писав: "Якщо письменник знає те, про що пише, то він може пропустити багато з того, що знає, і якщо він пише правдиво, то читач відчує все пропущене так само ясно, нібито автор сказав про це. Велич руху айсберга в тім, що він лише на одну восьму здіймається над водою". Поєдинок між старим та акулами – лише видима частина "айсберга"...
Читати відповідь повністю → - Як поводяться в бесіді старий і хлопчик? Як це характеризує їх обох?
Вони ставляться один до одного з великою повагою і поводяться як рівні. Вони дійсно товариші, хоча хлопчик щораз підкреслює, що старий багато чого навчив його, що він його вчитель. І якщо хлопчик допомагає старому, то це щира вдячність, а не милостиня. Він не тільки не кривдить гордого старого, але і підтримує його, вірить у нього, допомагає старому жити.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Яка основна ідея повісті?
В основі повісті лежить авторська ідея "трагічного стоїцизму": перед обличчям долі, що завдає страждань і смерті, людина зобов'язана зберігати гідність і мужність. Двобій старого рибалки з підступними силами океану, водночас смертоносними і прекрасними, приводить до висновку про непереможну силу людського духу, про те, що "людину можна знищити, але її не можна перемогти".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Яке ім'я й у зв'язку із чим найчастіше згадує старий рибалка? Що з тексту ми дізнаємося про Ді Маджо?
Хоч Ді Маджо ніколи не з'являється в повісті, тим не менш він відіграє важливу роль. Це бейсбольний гравець, яким Сантьяго захоплюється, як взірцем сили і відповідальності. Про цього гравця Сантьяго часто говорив з хлопцем. Якось Сантьяго сказав хлопцеві, що хотів би взяти з собою в море великого Ді Маджо, можливо, він теж колись бідував, то зрозумів би їх. Старий згадує про ді Маджо, щоб підбадьорити себе щоразу, коли йому самому бракує впевненості у власній силі...
Читати відповідь повністю → - Які риси характеру головного героя розкриваються в його боротьбі за рибу?
В боротьбі за рибу розкриваються такі риси характеру головного героя: безстрашність, цілеспрямованість, витривалість, відважність, завзятість, мужність, наполегливість, рішучість, спостережливість, вміння співчувати.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Якою була творча історія повісті "Старий і море"? Чи мав старий Сантьяго реальних прототипів?
Задум повісті "Старий і море" визрівав упродовж тривалого часу. Гемінґвей був завзятим рибалкою. Одного разу риба вагою три центнери затягла його човен далеко в море. Він тоді переміг і повернувся живим, але на все життя запам'ятав відчуття боротьби на межі життя й смерті, яке відтворив у повісті "Старий і море". Згодом у нарисі "На блакитній воді" (1936) він описав схожий епізод із кубинським рибалкою. А остаточний текст повісті "Старий і море" опубліковано через шістнадцять років – у вересні 1952 р.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →