Олесь Гончар — За мить щастя (аналіз твору)

Аналіз твору

Жанр. Новела.

Час створення. 1964 рік.

Автор. Олесь Гончар (1918-1995) – український письменник.

Тема. Зображення краси і сили кохання, яке спалахнуло раптово.

Ідея. Життя таке коротке, однак кожна мить може відкрити перед нами вічність.

Проблеми. Кохання; війна; життя і смерть; щастя; людяність і гуманізм; політичні, моральні, етичні закони, якими керувався СРСР у повоєнний період.

Композиція і сюжет твору

У новелі "За мить щастя" перед нами постають звичайні люди – артилерист Сашко Діденко і його несподівана кохана Лорі, чи Лариса, яку він зустрів на жнив'яному полі. Між ними відбувається раптовий спалах пристрасті під палючим сонцем як неймовірний злет людської душі, вивільнення її від земних умовностей і засторог. Композиція новели має обрамлення: оповідач в сонячному Рангуні згадує історію сонячного літа, коли радянські війська звільняють Угорщину. Це своєрідний пролог.

Неймовірна щирість виражених почуттів, природність поведінки дійових осіб, невимушеність розповіді, утілення саме через образну структуру тексту високого філософського змісту – усе разом робить новелу художньо викінченою, досконалою і неповторною.

Експозиція. Війна скінчилася, попереду у Сашка Діденка демобілізація, повернення додому. Там нове життя, у якому люди, які бачили віч-на-віч смерть, будуть гуманніші, благородніші, добріші й насамперед щасливі, бо навчилися цінувати кожну мить. Мрія от-от стане реальністю. До неї впевнено наближається Сашко. Він готовий до зустрічі з коханою.

Зав'язка. Сашко бачить "мадярочку" Лорі, від якої не може відвести ока. Вони ніби шукали одне одного. Мить щастя.

Розвиток дії. До них наближається смерть у вигляді незнайомого, чорного, в жилетці, з блискучим серпом у руці чоловіка (чоловік Лори). Сашко стріляє, його садять під варту, але хлопець досі перебуває в полоні миті щастя. Він зовсім не переймається тим, що знаходиться в "арештантському курені", не задумується, яка розплата його чекає. Для нього відкрилося справжнє безмежжя світу любові.

Кульмінація. Сашкові винесено смертний вирок, бо чоловік Лори помер в лікарні. Справа набуває широкого розголосу в країні як зразок "безчинства окупаційних військ". Справа доходить до Москви, де одна людина може помилувати Сашка.

Розв'язка. Закохані таємно бачаться. Комбат як душпастир вислуховує останнє слово Сашка. Хлопець ні про що не жалкує. За пів години засудженого розстрілюють у яру.

Аналіз інших творів Олеся Гончара: