Стефаник Василь
Контрольні запитання
- "Стискаю міцно Вашу руку, тоту, котра так сильно малює двома фарбами. Чорною і тою, що її лілія носить",— писала О. Кобилянська в листі до В. Стефаника. Як розшифровується цей поетичний вираз?
Ольга Кобилянська була однією з небагатьох, хто у творчій палітрі В. Стефаника, окрім визначальної чорної, помітив і білу фарбу, хоча для світлого, ясного, здавалось би, письменник не залишав місця. Чорний колір був обумовлений самим матеріалом зображення — бідою й розпукою галицького села на зламі двох століть...
Читати відповідь повністю → - Кого з письменників можна назвати учнями В. Стефаника?
Юрія Яновського, Григорія Косинку, Олеся Гончара, Григора Тютюнника.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Охарактеризуйте епоху, в яку жив і діяв В. Стефаник
Кінець XIX — початок XX століття — це період розвитку капіталістичних відносин у місті й селі. До краю загострилися класові суперечності, посилилось соціальне й національне гноблення трудівників. Стефаник жив і працював у задушливій атмосфері колишньої Галичини, що перебувала у становищі колонії спочатку Австро-Угорської імперії, а потім панської Польщі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У чому особливість стилю письменника?
В. Стефаник утвердив в українській літературі жанр соціально-психологічної новели. Головне для новеліста — людська душа, її стан. І. Франко писав, що Стефаник "...дуже добре знає життя і душу сільського люду... найнапруженіші моменти він уміє передати так переконливо і правдоподібно, що не повірити в це неможливо..." Новели Стефаника сповнені людського страждання, трагізму, горя.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто вплинув на формування ідейно-естетичних переконань В. Стефаника?
Т. Шевченко, Г. Успенський та І. Франко
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що вам відомо про першу збірку новел Стефаника?
Перша збірка новел "Синя книжечка" вийшла 1899 р. Складалася вона з п'ятнадцяти коротких оповідань, які відтворювали панораму життя західноукраїнського селянства в умовах капіталізму. У новелі "Синя книжечка" автор показав розорення селян. Антін продав своє нехитре майно, залишає рідне село і йде наймитувати. Не краща доля героїв новели "Сон". Знесилений важкою працею хлібороб на мить задрімав. Надворі холодна осінь, а йому сниться тепла квітуча весна і власне поле, на якому він працює разом із сином.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як називали сучасники В. Стефаника?
Співцем селянської душі і володарем дум селянських, поетом мужицької розпуки і мужицьким Бетховеном.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як оцінювали творчість В. Стефаника його сучасники та друзі?
Його оповідання "обік сильного, як океан, глибокого почуття, що тремтить у кожнім слові", "В малюванні він уміє бути й реалістом, і чистим ліриком — і проте ніде ані тіні пересади, ... неприродності" (І. Франко).
Твори В. Стефаника "при всій їх реальності, — не фотографії" людського життя, а художні малюнки, і "якби зв'язати їх спільною фабулою, то вийшов би народний роман" (Леся Українка).
"Письменник виступив творцем і блискучим майстром стислої соціально-психологічної новели" (В. Лесин).
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Яка тематика новел В. Стефаника?
Тематика новел досить різноманітна:
— змалювання безвихідного становища, жорстокої експлуатації галицького селянства ("Синя книжечка", "Сон");
— жовнірська тематика: критика цісарської рекрутчини, горе батьків, що оплакують своїх синів ("Виводили з села", "Стратився");
— показ родинної трагедії ("Лесева фамілія", "У корчмі", "Майстер");
— еміграція за океан ("Камінний хрест");
— розкриття класових суперечностей між сільською біднотою і куркульством, пробудження політичної свідомості селянства ("..
Читати відповідь повністю →