Гійом Аполлінер — Міст Мірабо
Контрольні запитання
- Визначте головні думки вірша "Міст Мірабо" та своє ставлення до них.
Неможливо повернути кохання, як і води Сени; пам'ять про кохання – джерело надії і життя; у житті кожної людини є непорушні духовні опори, щось вічне; життя складне, але завжди є надія на краще. З цими думками вірша потрібно погодитися, адже людина повинна приймати світ не лише у його недосконалості, складності і суперечливості, але й треба помічати світлі сторони і любити життя.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - До якої лірики – інтимної чи філософської – ближче вірш "Міст Мірабо"?
На мою думку, вірш "Міст Мірабо" ближчий до інтимної лірики, хоч в ньому є і філософські роздуми про життя, плин часу, незмінність деяких речей. Та присвята вірша, історія його створення, повторення слова "любов" говорять про те, що це інтимна лірика.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що в цьому творі використано прийом симультанізму.
Під впливом Пабло Пікассо Аполлінер зацікавився новим віянням у мистецтві й спробував перенести його в поезію. Насамперед це виявилося у використанні прийому симультанізму (від фр. Simultaine – одночасний) – одночасного зображення в одній площині різнорідних об'єктів, віддалених, не пов'язаних між собою образів, мотивів, переживань і вражень. У вірші "Міст Мірабо" цей прийом виражається в одночасному поєднанні руху і сталості, урбаністичних і любовних мотивів, зображенні образів мосту, ріки і любові.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Запропонуйте відеоряд до вірша "Міст Мірабо".
Для відеоряду цього вірша можна використати фотографії та відеоролики про Париж 1900-х років, мосту Мірабо, Тріумфальної арки, Ейфелевої вежі, Монмарту, затишних кав'ярень, мистецьких салонів Франції, загалом краєвиди міста початку XX століття. Можна використати відео, у якому зображено сучасний Париж і міст Мірабо.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть у вірші антитези і поясніть їхнє значення та роль у творі.
Ліричний герой сприймає життя як поєднання різних начал, тому вірш побудований на антитезах, майстерно відтворених перекладачем: "журба і втіха крутнява шалена", "вода бігуча – життя хода тягуча", "любов сплива – надія ж невгамовано жагуча", "минають дні а я ще є". Ці антитези допомагають підсилити зміст, підкреслити суперечливість ситуацій.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поміркуйте, символом чого в цій поезії є міст Мірабо.
Міст Мірабо, перекинутий через Сену, дозволяє людині піднятися над швидкоплинністю життя і віддатися спогляданню з ним. Міст є символом непорушності духовних опор буття, все змінюється і минає, а він залишається, як і раніше. Образ моста символічний: він єднає (або роз'єднує) не лише дві частини міста чи протилежні береги, а й закоханих та їхні долі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясніть назву збірки "Алкоголі", у яку входить вірш "Міст Мірабо".
Нові естетичні погляди Аполлінера знайшли яскраве відображення в збірці "Алкоголі" (1913). Її назва пов'язана з прагненням поета передати враження від "нового світу", що "п'янить" своєю технізованістю і стрімкістю подій. Поет хотів цим заголовком сказати, що життя ХХ століття палюче, мов спирт.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясніть назву поезії. Чому автор говорить про міст? Який символічний зміст має це слово?
Слово "міст" багатозначне. Міст – це й ознака цивілізованого міста, це й поєднання частин міста, міст прокладений через бурхливу річку як порятунок від "крутняви шаленої", міст рук – це порятунок від самотності й від плинності почуттів. Але у назві поет вказує точне місце – такий міст тільки у Парижі. Значить, світ, про який говориться у вірші стосується не просто будь-якого ліричного героя, а сучасного героя-парижанина...
Читати відповідь повністю → - Пригадайте історію створення вірша "Міст Мірабо".
Вперше вірш був надрукований 1912 року. Він має автобіографічне підґрунтя. Саме в цей час поет переживав болісний розрив із жінкою, яку не лише кохав, а й уважав своєю Музою. Талановита французька художниця Марі Лорансен, яку з Аполлінером у 1907 р. познайомив П. Пікассо, не тільки надихала поета на творчість, а й створила низку картин під на звою "Аполлінер і його друзі". На побачення з нею Аполлінер ходив через оспіваний ним міст Мірабо...
Читати відповідь повністю → - Проаналізуйте композицію і ритміку вірша.
Оскільки у ліричному творі сюжет відсутній, то увага зосереджується на почуттях. У вірші "Міст Мірабо" ліричний герой сумує за нездійсненністю мрії про вічне кохання. Його кохання приречене на розставання, бо "любов сплива", вона не здатна перебороти "життя ходу тягучу". Та поряд з цим сумом і розчаруванням герой відчуває надію і говорить: "Хай б'є годинник ніч настає Минають дні а я ще є"...
Читати відповідь повністю →