- Проаналізуйте і поясніть, на чому базувався кодекс козацької честі та як це змальовано в повісті.
Неписаний кодекс запорізької честі передбачав, що кожен козак повинен захищати дві головні святині – Батьківщину і віру – до останньої краплі крові. Загинути в бою за Вітчизну і за віру завжди вважалося почесним обов'язком. Закон побратимства козаки поважали чи не більше, аніж біблійні заповіді. Зрада й запроданство – найстрашніші гріхи в неписаному статуті козацького товариства. Вони не прощаються й караються смертю, бо зраду Вітчизни не можна ані виправдати, ані спокутувати.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкажіть про дві редакції повісті "Тарас Бульба".
Повість мала дві суттєво відмінні редакції. Перша виявилася значно коротшою від другої. Літературознавці її називають проукраїнською, а другу редакцію – проімперською. У першій немає прославляння російського царя, відсутня настанова запорозьким козакам триматися Росії, описи битв менш розлогі, Тараса Бульбу не спалюють, а лише беруть у полон і тільки обіцяють закатувати (найімовірніше – посадити на палю), прибивши його до високого стовпа й піднявши високо вгору...
Читати відповідь повністю → - Спробуйте сформулювати ідейний зміст повісті "Тарас Бульба".
Ідейний зміст повісті Гоголя "Тарас Бульба" — зображення мужності, героїзму українців у боротьбі за свою незалежність, їхньої великої любові й відданості рідній землі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У чому виявляється вплив фольклору в тексті повісті?
Готуючись до написання повісті, письменник величезну увагу приділив ознайомленню з фольклорним матеріалом – піснями, думами, баладами про добу козаччини. Опис битви під містом Дубно створений у фольклорному ключі. Не випадково Тарас Бульба саме тричі звертався до своїх побратимів. Козаків тут автор уподібнює до казкових богатирів, що боронили свою землю від усякої нечисті. Легендарне життя Мусія Шила, героя повісті, перегукується із життям Самійла Кішки – героя однойменної думи...
Читати відповідь повністю → - У чому полягає трагізм долі двох братів? Чи була в них можливість вибору своїх життєвих шляхів?
Трагізм долі двох братів полягає в тому, що вони загинули ще зовсім молодими. Остап віддав своє життя в ім'я батьківщини, а трагедія Андрія ще більша: він вибрав між обов'язком перед батьківщиною та коханням, а після цього Тарас Бульба вбиває сина-зрадника. З дитинства обидва брати не мали можливості вибору своїх життєвих шляхів, бо обох віддали у бурсу і навіть спроба Остапа втекти звідти не мала успіху. Після закінчення бурси доля хлопців теж була вирішена: вони мали вирушати на Січ і стати козаками, як і їхній батько.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У які моменти особливо проявилася велич духу Тараса Бульби? Який останній подвиг він зробив?
Велич духу Тараса Бульби проявилася у найдраматичніші моменти його життя і життя козаків: от він нагадує соратникам про те, що таке товариство, і знаходить такі слова, які були необхідні, влили в запорожців нову мужність; от він . страчує сина-зрадника; от, ризикуючи життям, підтримує перед загибеллю другого сина — героя Остапа; от, коли вогонь уже лиже його ноги, думає не про себе, не про те, як врятуватися самому, а про те, як врятувати від вірної загибелі своїх товаришів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У якій ролі виступають у повісті запорожці?
У ролі захисників рідної землі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто із синів був більше схожий на Тараса Бульбу – Андрій чи Остап? Аргументуйте свою думку.
На Тараса Бульбу був більше схожий Остап. Саме йому батько зумів прищепити більший інтерес до козацького життя, виховати хоробрість, спритність. Остап, як і батько має ясний розум, міцну волю. Він чесний і хоробрий, вірний товариш. Остап завжди впевнений у собі, за розумну хоробрість козаки цінують його і недарма вибирають курінним отаманом після загибелі Бородатого. Він твердо знає, заради чого живе і веде боротьбу...
Читати відповідь повністю → - Хто такий Янкель? Чому його пожалів і врятував від козацької люті Тарас Бульба? Як будуть пов'язані ці два персонажі в останніх главах повісті?
Коли на Січі дізнаються, що ж*ди по Україні тримають церкви в оренді, а всюди панують католики, козаки кидаються на присіччя, щоб знищити всіх ж*дів, що там торгували. Між цими ж*дами був Янкель. Тарас Бульба врятував його від розправи, бо ж*д розповів, що знав Тарасового брата Дороша і допоміг йому викупитися з турецького полону. Згодом саме Янкель дізнається про Андрієву зраду і розповідає про це старому Бульбі...
Читати відповідь повністю → - Чи вдалим здається вам початок повісті? Чому?
Початок повісті здається нам, її читачам, не просто вдалим, а єдино можливим: буквально з перших рядків відтворюється колорит епохи, трагічної за своєю суттю, але з комічними ситуаціями в житті і поведінці героїв. Автор вводить читача в родину старого козака, знайомить з неповторними звичаями, стосунками, поєднуючи героїзм і гумор у характерах і поведінці своїх героїв.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →