Контрольні запитання — Про літературний процес
Тематично-літературні
- Визначте естетичні принципи натуралізму
Натуралізм передбачає: уподібнення методу наукового дослідження; точність в описі зовнішнього середовища; зображення людини як біологічної істоти; відтворення дрібних деталей обстановки; формальну відмову від узагальнень, вираження авторської позиції, типізації; звернення до символіки; мотивацію вчинків людини не соціальними обставинами, а її біологічною природою.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Визначте одну з головних особливостей романтизму
Особливістю романтичного мистецтва є перевага в ньому суб'єктивно-ліричного моменту. Зображення переживань героя, ставлення героя до життя для романтика важливіше, за зображення самого життя. З усіх видів мистецтва романтики віддавали перевагу насамперед музиці, оскільки через неї багатогранніше та повніше можна виявити внутрішній світ людини.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Визначте основу ідеології Просвітництва
Основа ідеології Просвітництва — віра у перетворювальну силу людського розуму й освіти.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Визначте особливості англійського соціально-психологічного роману
Історичне тло: захопленню романом в Англії XIX століття сприяла традиція, що склалася ще за часів Просвітництва й сентименталізму (Г. Філдінг, О. Голдсміт, Л. Стерн, Д. Остен).
Період розвитку соціально-психологічного роману в Англії — вікторіанська доба — період правління королеви Вікторії з притаманними йому законами та канонами...
Читати відповідь повністю → - Визначте особливості французького соціально-психологічного роману
Культурне підґрунтя: гостра політизація французького суспільства, соціальні катаклізми та класова боротьба, створення численних ліберальних та соціалістичних теорій. Пошук французькими інтелектуалами внутрішніх механізмів соціальних процесів, розвиток французької науки і віра в те, що все має раціональне пояснення .
Засновники: Ф. Стендаль, О. де Бальзак.
Провідні теми творчості: зіткнення неординарної особистості із законами суспільного життя, тема втрачених ілюзій, згубна влада золота...
Читати відповідь повністю → - Визначте передумови виникнення романтизму
Філософ Карл Маркс сказав: "Романтизм — це своєрідна реакція на Французьку революцію". Представники мистецтва стали свідками грандіозних історичних подій, що кардинально змінили життя Європи. Революційні гасла: Свобода, Рівність та Братерство захопили багатьох. Але новий суспільний порядок залишався далекий від ідеалів того суспільства, що передрікали філософи XVIII ст. Настало розчарування. Воно стало передумовою виникнення романтизму.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Визначте улюблені художні засоби символістів
Символісти використовували найчастіше такі художні засоби: складні мета фори; алегорію; натяки, символіку; мелодійність; багатозначність; незрозумілість слів; абстрагованість тощо.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Визначте хронологічні межі існування російського символізму
80-і — 90-і роки — старше покоління символістів (Д. Мережковський, 3. Гіппіус, Н. Мінський, К. Бальмонт, В. Брюсов, Ф. Сологуб); 1900-ті роки — межа століть (В. Іванов, А. Бєлий, О. Блок, С. Соловйов, Еллі).
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Дайте визначення декадансу
Декаданс (у перекладі з французької — занепад) — узагальнена назва кризового світосприйняття, що виявилося у світобаченні, у літературі та мистецтві. Письменники-декаденти, як і романтики, не сприймали навколишньої дійсності, прагнули втекти від неї до світу краси й прекрасної ілюзії, стверджували перевагу мистецтва над дійсністю. Звідси й фантастичні, містичні, ірраціональні мотиви у декадентській літературі (зауважимо, що в романтиків людина — сильна, у декадентів — слабка.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Дайте визначення епохи Просвітництва
Епоха Просвітництва, яка прийшла на зміну епосі Відродження,— одна із видатних сторінок в історії західноєвропейської культури. Просвітництво — ідейна течія, що ґрунтувалася на переконанні у вирішальній ролі розуму і науки в пізнанні "природного порядку" для людини і суспільства.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →