Данте Аліг'єрі — Божественна комедія
Контрольні запитання
- Доведіть, що, розповідаючи історію нещасного кохання Паоло й Франчески, поет виступає з позицій гуманізму.
Данте співчуває грішному коханню Франчески й Паоло, у якому пристрасть поєдналась із високим духовним почуттям. Усупереч власним релігійним поглядам, він підтримує прагнення людини до свободи, до звільнення від середньовічної ідеології аскетизму й покори. Це доводять такі рядки: "Ці душі слухавши, я похилився І в болісну заглибився печаль…", А там звернувся до цієї пари Й почав: "Франческо, від твоїх страждань У серці чую болісні удари…, "…і руки я простер У даль за ними, від жалю вмиравши, І впав, неначе той, хто нагло вмер".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З яких позицій зображує Данте історію Паоло й Франчески да Ріміні?
Історія кохання Франчески й Паоло настільки вражає поета, що він падає непритомним. Хоч з огляду на суспільну мораль вони й грішні, та поет вважає не менш винним саме суспільство з подвійною мораллю. Саме через те, що родичі юної Франчески віддали її проти волі за негарного, кульгавого Джанготто з міста Ріміні, сталася трагедія. Адже Франческа мала право на щастя, як і Паоло, який покохав її, вона хотіла любити на землі. Данте вважав, що людина має право на земне щастя, отже, всупереч середньовічній моралі, виступав із позицій гуманізму.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - За які гріхи, на думку Данте, люди страждають у пеклі?
Наведіть приклади грішників кожного з дев'яти кіл. Як у Дантовій "ієрархії зла" відбилися суб'єктивні погляди на гріх (його особисті та сучасної йому доби)?
Пекло має дев'ять кіл, у кожному з яких грішники мучаться відповідно до вчинених гріхів. Перше коло: душі нехрещених немовлят і доброчесні славні язичники (серед них Вергілій, Гомер, Овідій, Горацій, Гектор, Еней, Гай Юлій Цезар, Аристотель, Сократ, Платон). Друге коло призначене для порушників шлюбної вірності...
Читати відповідь повністю → - Кого й за віщо карають у дев'яти колах пекла?
Уже перед ворітьми пекла зображено мучеників, які покарані за те, що за життя були байдужими, не робили ні зла, ні добра. Вони відкинуті як пеклом, так і раєм. Добрим людям, що жили до християнства, Данте відводить місце на зелених луках при сонячному світлі. Тут, у першому колі пекла, панує "скорбота без тортур". Вхід до другого кола стереже Мінос, який знає про всі гріхи й відсилає грішників до певного кола залежно від гріхів...
Читати відповідь повністю → - Подумайте, чому саме від жінки – Франчески, а не чоловіка – Паоло – ми дізнаємося про їхню історію кохання?
Що цим хотів сказати автор?
Саме Франческа розповідає стає оповідачем, бо вона є найтрагічнішим образом цієї історії. Вона насправді є жертвою, бо її видали заміж проти волі. Жінка відповіла на кохання брата власного чоловіка Паоло. Та щастя закоханих було недовгим. Ображений чоловік зарізав і Паоло, і Франческу, яка намагалася затулити собою коханого.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Подумайте, яке символічне значення має образ Вергілія у творі?
Образ Вергілія у поемі символізує не просто мудрість, а й велич мистецтва його духовну силу та вплив на людей.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясніть, які особливості "Божественної комедії" ріднять цей твір з культурою Середньовіччя, а які – утверджують ідеї раннього Відродження.
У "Божественній комедії" органічно поєднуються вірність принципам середньовічної моралі, орієнтованої на духовні ідеали, заради яких людина мусить іти на жертви, й утвердження гуманістичного переконання про право людини на щастя.
У художньому світі поеми органічно поєднуються і важливий принцип середньовічної поетики – використання алегорії як засобу філософського узагальнення, і звернення до надбань античної культури з метою глибше розкрити проблеми сучасного Данте життя...
Читати відповідь повністю → - Розкрийте зміст алегорії лісу та інших алегоричних образів.
Данте розповідає, що в середині життєвого шляху, тобто в 35 років (за часів свого пріоратства в 1300 р.) він заблукав у життєвому лісі. Ліс тут — алегоричне зображення світу й зокрема Італії в усіх різноманітних проявах. Часом світ позбавлений логіки, анархічний, і тому легко в ньому заблукати. "Божественна комедія" — це велика алегорія людини, гріха й спокутування з релігійної та моральної точки зору. Тут відкривається падіння й відродження людини...
Читати відповідь повністю → - Розкрийте зміст поеми Данте
Зміст поеми різнобічний. По-перше, буквальний, по-друге, алегоричний, моральний. Тому й сама тема поеми подвійна. Перша з тем — стан душ після смерті. Друга — алегорична — відповідальність людини за свій моральний вибір. Мета поеми — звільнити людей від стану гріховності й привести на шлях блаженства, тобто висловлена морально-релігійна думка про звільнення від гріха як шлях до щастя.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Схарактеризуйте концепцію світу і людини в поемі Данте.
Все, що змалював Данте у "Божественній комедії", – плід його творчої уяви. Вибудовуючи свій всесвіт, Данте спирався на здобутки середньовічної та античної культур. Будучи надзвичайно освіченою людиною, Данте систематизував у "Божественній комедії" поширені тоді поняття. Так, визначальним для поета стало християнське вчення про "потойбічне життя", в якому доля людини визначалася її земною поведінкою. Після смерті людина потрапляла у Пекло або Рай...
Читати відповідь повністю →