Ліпкан Володимир Анатолійович

Володимир Ліпкан

Ліпкан Володимир Анатолійович (29 жовтня 1976 р.н., м. Київ) — український поет, учений, мислитель і стратегічний архітектор, громадський діяч, журналіст і меценат, доктор юридичних наук, професор, академік Національної академії наук вищої освіти України, академічний радник Національної академії правових наук України, академік Міжнародної кадрової академії. Засновник та ведучий власних аналітичного телепроекту "Smart Ukraine" та фінансово-аналітичного інтернет-проекту LiMon.

Поезія Володимира Ліпкана становить цікавий сегмент сучасного горизонту в гуманітаристиці. Дедалі більше свідчень того, що мета новітнього пошуку відповідей на сутнісні питання людського буття зосереджена в процесі роздумів, сумнівів, аналізу і висновків, а не факту наявності деякої відповіді, що важливим елементом такої важливої відповіді стають, передусім, відчуття чи переживання – і при цьому саме емоційний контекст є більш цінним, аніж знання й розуміння. У своїй поезії Ліпкан В. А. моделює ліричного героя з оригінальним світоглядом, ціннісними пріоритетами, життєвими настановами й очікуваннями, водночас відверто і щиро структуруючи почуття, концентруючи певний емоційний стан чи відтворюючи певний настрій.

Вірші В. Ліпкана стали частиною культурної домінанти сучасності, сенс якої полягає в особливій артикуляції відчуттів – тому найкоротшому шляху, який має подолати "нова щирість" метамодерну. Прочитання і осмислення поезії засвідчує особистісне сприймання згенерованої енергії змін, їх оцінку та переживання. У світі художніх образів простежено, що сугестія поетичного слова відіграє надзвичайно важливу роль. Зосереджуючись на ліричному героєві, читач має цілковиту свободу для рецепції та інтерпретації, для встановлення смислових алюзій, для особистісного переживання ціннісних маркерів, котрі надає автор.

Володимир Ліпкан творить простір поетичного світопереживання, він є автором значного доробку якнайширшої тематичної палітри. Серед сучасних творів відзначаємо тексти інтимної, сугестивно-психологічної, медитативної, громадянської, філософської лірики, поетична форма читацького занурення у світ урізноманітнених образів даних творів продовжує настрій причетності й співтворення.

Авторові належать також твори, включені в рубрики "політичної", "наукової", "фінансової", "екзистенційної", "мілітарної" "спортивної" "теологічної". Увиразнену роль посідають твори, присвячені стосункам батьків і дітей, через поглиблення усвідомлення ролі Батька в світі, яка за словами поета:

"У світі Батька роль — священна

І Богом є благословенна.

Без Батька світ не бачать діти

І не отримують просвіти."

Поетична творчість Володимира Ліпкана є віддзеркаленням істотних екзистенційних парадоксів і становить складову постмодерну. Авторові вдається уводити власні неологізми та авторські епітети, що підкреслює як сугестивний трагізм, так і переконливо відважні оціночні категорії : "зникла жінка", "виплековує", "зжурбитися" тощо.


1. Поетична творчість

Поетичний творчий шлях розпочато у кінці 1980 років. Перша поетична збірка "Струни серця" вийшла друком у 2006 році, в ній було відображено творчу спадщину автора майже за два десятиліття[1]. Згодом — в 2011 році — було видано другу збірку, в якій знайшли відлуння автографи душі автора[2], адже саме за цей період відбулись найбільш визначні події в житті як в особистісному, так і професійному планах.

Широкі горизонти пізнання, фактична їх неосяжність, увиразнюються в багатогранній поезії, яка не обмежується лише віковічними темами кохання, пошуком сенсу життя, а й охоплює: політичну, безпекову та мілітарну поезію, фінансову та наукову лірику.

У поетичній творчості чітко простежується відхід від традицій позитивізму та натуралізму, унаочнюється тяжіння до послуговування імпресіонізмом[3] у рамках дальшого розвою національних традицій неоромантизму[4], акцентуючи на відродженні морально-етичних цінностей, заперечуючи прозу тривіального побутопису, "міщанського життя" і концепцію "суспільства споживання".

Імпресіоністична естетика поетичної спадщини автора увиразнюється через оспівування мистецтва як мови душі[5], золотої нитки кохання[6], дружби як міцної, своєрідної та унікальної маніфестації взаємності[7].

Синтезована поетична творчість В. А. Ліпкана є своєрідною інтелектуальною реакцією митця і науковця, візіонера на глобалізацію, масовізацію культури, бездумне поширення ліберальних цінностей, що почасти стирають національну ідентичність, насадження агресивного індивідуалізму і принципів суспільства споживання.

Спадщина поета виступає відповіддю на калейдоскопічно змінюваний культурологічний контекст, творчо-науковою інтелектуальною опозицією тотальності різноґатунковим космополітичним та екуменістичним проєктам, які прагнуть стерти головне — самобутність та неповторність особистості та її право на вільне життя.

Візіонерство поезії полягає у тому, що автор не лише формує і окреслює невирішені завдання, а й пропонує власні ідеї і концепти розвою українства і щасливої людини, які характеризуються складністю, строкатістю і поінколи суперечливістю. Наративна схема, використовувана автором, уможливлює віднести його творчість до наративної[8]та елітарної[9] поезії, адже в його поезії чимало ідей присвячено саме зображенню історично-культурних і політичних подій, які відбувається у певному часово-просторовому форматі, чим увиразнюється хронотоп[10].


2. Політична поезія

Політична поезія автора присвячена оспівуванню мужності, подвигу української нації, формуванню неоромантичного героя, який є уособленням Української нації — непересічна, сильна та вольова особистість, наділена рисами "надлюдини", яка наслідує ідентичність наших пращурів, характерників[11]. Сюжетам поетичних творів притаманна надзвичайна напруженість, елементи небезпеки, одвічної боротьби Добра і зла, гріховності[12] та доброчинності[13], утаємничені і надприродні події, що пливають на зміну характеру героїв, формують нові образи щасливого майбуття.

У своїх тематичних поетичних творах, які зґуртовані до рубрики "політична поезія", автор прагне наблизити читача до формування стратегічної культури політичного мислення, і врешті-решт, політичного світогляду. Не стільки даючи відповіді, скільки показуючи та підсвічуючи ті чи інші можливі варіанти, прогнозуючи певні ситуації[14], що виникають у геостратегічному ландшафті[15], поетична спадщина В. А. Ліпкана закладає усталену думку про те, що кожен має робити свою справу. Сродна праця[16] є наслідком діяльності самоусвідомлених і самонабутих фахівців, що люблять не лише свою справу, а є передовсім, гідними та етичними, прагнуть досягти естетичний ідеал[17].

Геостратегічна візія В. А. Ліпкана увиразнюється в неоромантизмі через урізноманітнені образи націотворення[18], звитяги[19], аналіз історичних аспектів функціонування Української центральної ради[20], формування суверенної держави[21], істотне оновлення національно-державницьких традицій[22], диференціації уявлення про минувшину[23], генеруванні нових соціокультурних імпульсів поза контекстом блюзнірського братерства[24], провокування креативного[25], динамічного переосмислення циркулюючих концепцій[26].

Основним принципом світобудови у поетичній творчості В. А. Ліпкана, зокрема в рамках поетичної поезії, виступає гуманізм[27]. Це, власно пошук людиною самої себе, а людством в цілому своєї золотої нитки[28] — просуванням до центру власного я, пошук істини, гармонії, щастя, самості.

Новаторство політичної поезії В. А. Ліпкана полягає у тому, що здебільшого наукова робота знаходить свій вияв в аналітичних доповідях, дописах у тематичних блогах, наукових статтях, монографіях і вона увиразнюється переважно в прозовій формі. Запропонований підхід є іншим: окрім визначених форм волевиявлення і мислеформування, автором пропонується читачеві альтернативні форми подачі думок про політику: політичну поезію, в якій багато підтексту та зашифрованої образності, підтексту.

Політична поезія В. А. Ліпкана потребує активного, освіченого і розвиненого читача, який має певний рівень політичної культури та освіти, орієнтується в сучасних геостратегічних процесах, розуміється не геоекономіці[29], опанував політологічну термінологію: декарбонізація[30], велике перезавантаження[31], стратегічна невизначеність[32], стратегічна могутність[33], екоактивізм[34], індоктринація[35], цифровий контроль та система соціальних рейтингів[36], нормалізація неправди[37], кліматична справедливість[38], трансгуманізм і неоінквізиція[39] тощо. У ній наявні широкі інтертекстуальні зв'язки.

Така традиція була започаткована ще у 2003 році при випуску однієї з перших монографій "Національна безпека України: нормативно-правові аспекти забезпечення", наприкінці якої було розміщено поетичний твір "Безпека й право України"[40] і потім знаходила своє виявлення майже у кожній одноособовій монографії. Таким чином, відбувається поетизація політико-правової та безпекової науки.



Телевізійна діяльність "Smart Ukraine"

Активна медійна діяльність[41] розпочалася в 2014 році на телеканалі Перший Ukraine[42] (UA: Перший), в рамках якого було розроблено і реалізовано авторський проект Володимира Ліпкана — Smart Ukraine[43].

Основне призначення проекта полягало у реалізації державної інформаційної політики[44] з позицій стратегічної аналітики[45], формування стратегічного аналітичного мислення[46] у медіааудиторії[47], утягнення їх в процес усвідомлення своєї безпосередньої причетності до творення сучасної України. Таким чином, цільова аудиторія[48] охоплює найбільш інтелектуально розвинені прошарки українства.

Протягом цього періоду було зроблено та випущено понад 120 ефірів із різних аспектів геостратегії сучасної Української держави: національна і міжнародна[49] безпека, розвиток медіасфери, інформаційні війни[50], гібридні війни[51], волонтерський[52] рух[53], зв'язки з громадськістю[54], публічна дипломатія[55], секторальні стратегії державної політики[56], державна інфраструктурна політика[57], налагодження соціального партнерства[58], воєнна політика[59], міжнародні відносини[60], стратегічні комунікації[61], культура[62], релігія[63], історія України[64], спорт[65] тощо.

Зважаючи на комплексність розгляду порушених тем, постала необхідність у їх упорядкуванні за змістом через унормування тематичних передач, більше того приведення їх до системного формування ключових меседжів[66] та посилів, ґрунтуючись на загальній концепції усього проекту.

Через що в рамках проекту Smart Ukraine було сформовано комплекс підпроєктів, в яких системно розглядалися означені вище аспекти соціальної діяльності. До них належать:

1) Smart Security — безпека як обов'язкова умова сталого розвитку держави і громадянського суспільства (представники правоохоронних та безпекових органів, недержавних суб'єктів, добровольчих батальйонів, волонтери)

2) Smart History — формування засад для розроблення історії успішної України (гості: вчені історики НАН України, дипломатичний корпус МЗС України);

3) Smart Religion — налагодження діалогу цивілізацій через інтеграцію духовних потенцій (гості: посли арабських країн, шейхи Йорданії, Саудівської Аравії, представники різних церков на конфесій, капелани);

4) Smart Military — хочеш жити в мирі – готуйся до війни. Сучасні проблеми протидії гібридним війнам, актуальні проблеми розвитку оборонної сфери (представники з Міністерства оборони України, фахівці у воєнній сфері)

5) Smart Stratcom — інформаційна політика, публічна дипломатія, зв'язки з громадськістю, брендінг України та її репутаційна економіка, інформаційна безпека, кібербезпека (гості: представники з МЗС України, Міністерства інформаційної політики, викладачі Дипломатичної академії, фахівці з брендінгу, репутаційної економіки тощо).

6) Smart Art — підйом духовності через осягнення прекрасного (гості: представники мистецтва, поети, художники, актори, сценаристи, продюсери, режисери, ювеліри);

7) Smart Justice — реформування системи правосуддя через інтеграцію і взаємопроникнення духу права в громадянське суспільство, а духу громадянського суспільства у діяльність працівників судової та правоохоронної систем (гості: Голова Верховного Суду України, керівники вищої кваліфікаційної комісії, адвокати);

8) Smart Science — формування дружньої науково-освітньої системи, в рамках якої можуть бути підготовлені науковці, здатні самостійно генерувати, формувати, реалізовувати та корегувати геостратегію та відповідну їй державну політику в усіх сферах життєдіяльності.

Дані напрями були реалізовані у вигляді проведених тематичних ефірів, по кожному з них була сформована концепція розвитку підпроєкту, яка включала: ключові наративи та меседжі, таргетовані аудиторії, запрошені гості з числа інтелектуальної еліти, які брали участь в етерах.

Характерною рисою даного системного проєкта виступало те, що воно не потребувало бюджетного фінансування і здійснювалося повністю та винятково коштом Володимира Ліпкана, що включало: розроблення відеографіки, її склейку, формування відеоконцепції Smart Ukraine, її масштабування не лише в рамках телебачення, а й в YouTube[67], Facebook[68]; участь на кожному етері персонального фотографа; безпосереднє оформлення графіки та відеоматеріалів під час проведення етеру; розроблення головного задуму, питань, текстів вступу та висновків, аналітичних матеріалів, постпродакшн.

Концепція диверсифікації розгляду тем проєкта слугувала ключовим елементом до охоплення найбільш широких кіл медіааудиторій, у тому числі різноманітних соціальних груп відповідно до інтересів, що було важливим з огляду на існування та упровадження до кожного підпроекту загальної ідеї проекту Smart Ukraine — формування стратегічно думаючої нації, яка активно і самостійно творить власну геостратегію сучасної ефективної, сильної та розумної Української Держави.

Бібліографія:

1. Ліпкан В. Струни серця : збірка віршів. Київ : Текст, 2006. 280 с.

2. Липкан В. Автографы души : сборник стихов. Киев : ФОП О.С. Ліпкан. 2011. 170 с.

3. Мацевко-Бекерська Л. В. Між "Мрію" і "Вірю" : художній світ поезії Володимира Ліпкана. Мова. Література. Фольклор. 2023. № 1. С. 96—102. https://doi.org/10.26661/2414-9594-2023-1-13


[1] http://irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?C21COM=S&I21DBN=EC&P21DBN=EC&S21FMT=fullwebr&S21ALL=%28%3C.%3ET%3D%D0%A1%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BD%D1%8B$%3C.%3E%29&Z21ID=&S21SRW=&S21SRD=&S21STN=1&S21REF=10&S21CNR=20&FT_REQUEST=&FT_PREFIX=

[2] https://www.lipkan.com/category/poeziya/

[3] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D0%BC%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%96%D0%BE%D0%BD%D1%96%D0%B7%D0%BC

[4] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%BC

[5] https://www.lipkan.com/mistetstvo-mova-dushi/

[6] https://www.lipkan.com/zlataya-nit-lyubvi-po-motivam-skazki-iris-germana-gyosse/

[7] https://www.lipkan.com/o-druzhbe/

[8] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D0%BE%D0%B5%D0%B7%D1%96%D1%8F

[9] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D1%96%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%BB%D1%96%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0

[10] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%96%D1%80

[11] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D0%BA-%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA

[12] https://www.lipkan.com/yarmarka-grehov/

[13] https://www.lipkan.com/lekarstvo-ot-grehov/

[14] https://goal-int.org/shmatuyut-bidnu-ukrainu/

[15] https://goal-int.org/nailuchshij-admin-ukrainskij-kabmin/

[16] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0_%D0%93%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%B9_%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%87#%D0%9F%D0%BE%D0%BD%D1%8F%D1%82%D1%82%D1%8F_%D1%81%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%97_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%86%D1%96

[17] https://www.lipkan.com/mistetstvo-mova-dushi/

[18] https://www.lipkan.com/svidome-gromadyanstvo/

[19] https://www.lipkan.com/zvityaga/

[20] https://www.lipkan.com/pomilki-ukrayinskoyi-tsentralnoyi-radi-unr/

[21] https://www.lipkan.com/kontury-velikoj-perezagruzki/

[22] https://goal-int.org/ukrainska-dolya/

[23] https://goal-int.org/shmatuyut-bidnu-ukrainu/

[24] https://www.lipkan.com/ilyuziya-braterstva/ ; https://www.lipkan.com/illyuziya-bratstva-ch-2/

[25] https://www.lipkan.com/chogo-pobazhati-na-novij-2023-rik/

[26] https://www.lipkan.com/za-mir-dlya-sebe-slid-borotisya-samim/

[27] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%83%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D1%96%D0%B7%D0%BC

[28] https://www.lipkan.com/zlataya-nit-lyubvi-po-motivam-skazki-iris-germana-gyosse/

[29] https://www.lipkan.com/?p=13754

[30] https://www.lipkan.com/dekarbonizatsiya/

[31] https://www.lipkan.com/kontury-velikoj-perezagruzki/

[32] https://www.lipkan.com/strategichna-neviznachenist-knr/

[33] https://www.lipkan.com/perspektivi-ekonomichnoyi-mogutnosti-knr/

[34] https://www.lipkan.com/ekoaktivisty/

[35] https://www.lipkan.com/indoktrinatsiya/

[36] https://www.lipkan.com/totalnyj-kontrol/

[37] https://www.lipkan.com/normalizatsiya-nepravdy/

[38] https://www.lipkan.com/klimaticheskaya-spravedlivost/

[39] https://www.lipkan.com/privid-gumanizmu/

[40] https://www.lipkan.com/bezpeka-j-pravo-ukrayini/

[41] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D1%96%D0%B0

[42] https://telepedia.fandom.com/ru/wiki/UA:_%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B2%D1%8B%D0%B9_Ukraine

[43] https://www.youtube.com/user/smartukraine

[44] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0_%D1%96%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%97_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8

[45] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%96%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0

[46] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F

[47] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D1%96%D0%B0-%D0%B0%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%8F

[48] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%B0%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%8F

[49] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%96%D0%B6%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D0%B0

[50] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B0

[51] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%96%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B0

[52] https://goal-int.org/pravova-priroda-fenomenu-informacijnogo-volonterstva/

[53] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

[54] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B2%27%D1%8F%D0%B7%D0%BA%D0%B8_%D0%B7_%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D1%81%D1%8C%D0%BA%D1%96%D1%81%D1%82%D1%8E

[55] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%83%D0%B1%D0%BB%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%B4%D0%B8%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%96%D1%8F

[56] https://goal-int.org/infrastrukturni-strategiyi-formuvannya-novogo-kontseptu/

[57] https://goal-int.org/bezpeka-strategichnoyi-infrastrukturi-ta-strategichni-komunikatsiyi-v-konteksti-realizatsiyi-geostrategiyi-suchasnoyi-ukrayini/

[58] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D1%86%D1%96%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B5_%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B5%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

[59] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D1%94%D0%BD%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%96%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0

[60] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%96%D0%B6%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D1%96_%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B8

[61] https://www.lipkan.com/category/analityka/stratcom/

[62] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0 ; https://www.youtube.com/watch?v=0D_UdUrO1g8

[63] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%BB%D1%96%D0%B3%D1%96%D1%8F

[64] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%8F_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8

[65] http://iska.com.ua/federation/leadership

[66] https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%B6

[67] https://www.youtube.com/user/smartukraine

[68] https://www.facebook.com/profile.php?id=100063685565151

Твори