Григір Тютюнник — Дивак (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Оповідання.

Час створення. 1963 рік.

Автор. Григір Тютюнник (1931-1980) – український письменник-прозаїк, перекладач, педагог.

Тема. Зображення пригод хлопчика Олеся, який понад усе любить природу і має відмінне від інших світосприйняття.

Ідея. Оспівування людини з неповторним внутрішнім світом; заклик любити і берегти природу.

Проблеми. Бережливе ставлення до природи; становлення особистості; світогляд дитини; людина і природа; духовна краса людини.

Композиція і сюжет твору

Твір "Дивак" належить до перших оповідань Григора Тютюнника. В центрі подій оповідання – хлопчик Олесь, який часто поводиться не так, як його однолітки. Олесь тонко відчуває природу, чутливий до краси, його серце відкрите для добра й справедливості. Усе лихе в житті він сприймає болісно. Не всі розуміють його почуття, оточуючі вважають його диваком, людиною, не пристосованою до життя. Діти у школі дозволяють собі бити Олеся, дід навчає, що все в житті вирішує сила, вчителька хоче поставити двійку за "неправильний" малюнок. Та в Олеся щодо всього є власна думка, якої він не змінить і не зрадить своїм принципам. Хоч він ще маленький, але добре розуміє, що є добро, а що зло. Паралельність і єдність двох світів – природи і людини – це головний мотив оповідання. Автор наголошує, що людина повинна усвідомлювати себе невід'ємною органічною часточкою природи. Потрібно вчитися "читати і розуміти книгу природи". Олесь вміє бачити дивовижну красу і неповторність оточуючого світу, уміє радіти і захоплюватися.

Експозиція. Початок зими. Шлях Олеся до школи пролягає через бір або річку. В бору хлопчик бачить дятла, але не забирає його шишку. На річці Олесь докоряє хлопцям, щоб не псували молодого льоду. Федько Токайло б'є Олеся під око. Хлопчик розглядає дно річки крізь лід і уявляє себе там, потім бачить пліточку в зубах у щуки.

Зав'язка. На уроці малювання замість горщечка Олесь малює дятла. Вчителька обіцяє поставити двійку, хлопчик збирає книжки і йде зі школи.

Розвиток дії. Олесь опиняється у верболозах, де блукає до самого вечора. Коли настає час йти додому, хлопчик чує, як дядьки говорять, що він дивакуватий. На мосту Олесь і Федько Токайло миряться. У лісі Олесь зустрічає діда Прокопа і разом вони їдуть по солому. Дідова наука. Повернення додому і прохання Олеся до діда, щоб не бив коней.

Кульмінація. Вдома Олесь чує, як дід називає його перед матір'ю неглемедзою і диваком, якого інші затопчуть. Хлопчик плаче, а дід відчуває провину.

Розв'язка. Олесь засинає і вночі просить матір розповісти казку про Івасика-Телесика. Настає ранок.

Аналіз інших творів Григора Тютюнника: