Тютюнник Григір — Дивак
Контрольні запитання
- До яких справ мав схильність Олесь? Чому ти так думаєш?
Олесь мав схильність до творчості, адже він любив малювати (на снігу, у школі намалював дятла). Також хлопчик любив спостерігати за природою, допомагати і захищати її.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що твір Гр. Тютюнника "Дивак" є оповіданням.
Твір "Дивак" є оповіданням, бо він прозовий, невеликий за обсягом, у ньому зображено мало подій, кількість персонажів невелика, події відбуваються впродовж одного дня.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайди в оповіданні слова діда Прокопа, у яких він повчає внука, як правильно, на його думку, жити. Поясни, чого навчає Олеся дід.
Дід Прокіп радив онукові не приглядатися до природи, а із завзяттям йти між люди: "Та отак побіля них, отак... Того — ліктем, того — почотом... Гульк — уперед вийшов. А першого не перечепиш, бо не доженеш.". А ще дід навчав, що "на землі, не бити не можна. Тут не ти, так тебе одрепають ще й плакать не дадуть.".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть описи природи в оповіданні "Дивак". Які художні засоби (тропи) точно й коротко передають красу довкілля: дерев, снігу, птахів, бору, річки?
Метафори: лід зяє чорною прірвою; під підошвами в Олеся ворушилось коріння – помирає сосна; червоніє крізь біле плетиво запорошених дерев цегляна школа; а в березі терлись одна об одну вільхи, сповнюючи луг тривожним стогоном, на ріллях цілим хутором замаячили скирти; сніг плете навколо електричних ліхтарів густі рожеві сіті; привітно світяться вікна в хатках; попереду білою стіною підвівся бір; загули на морозі сосни...
Читати відповідь повністю → - Знайдіть у тексті оповідання вислови вчитися через пень-колоду та їхнього полку прибуде. Поясніть їхнє значення.
"У класі увірвався гамірець. Відмінники дивилися на свого вчорашнього побратима співчутливо, а ті, хто вчився через пень-колоду, з радістю чекали на те, що їхнього полку прибуде.". Через пень-колоду означає як-небудь, погано, на низькому рівні; до їхнього полку прибуде означає, що до гурту двієчників приєднається ще один такий самий.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Наведи приклади бережливого ставлення Олеся до природи.
Не забрав у дятла шишку; нагріб чобітками снігу під окоренок сосни, утрамбував, вирішивши, що тепер сосна не впаде; просить хлопців не псувати молодого льоду.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Підійшовши до школи, Олесь побачив, як піднімається з бовдурів дим угору тополиними стовпами. Яку картину ти собі уявляєш? Який художній засіб допоміг тобі саме так уявити дим з коминів?
Автор використав метафору, щоб передати пейзаж зимового дня. Завдяки цій метафорі читач розуміє, що дим підносився високого вгору, прямо, що свідчило про мороз і ясну спокійну погоду.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Пригадай епізод на льоду. Автор каже: Олесь підповз ближче, пригледівся й застогнав від подиву: щука! Чому хлопчик застогнав від подиву? Яку особливість вдачі хлопчика передано цими словами?
Ці слова говорять про те, що Олесь вмів дивуватися, а побачивши беззахисну плітку, хотів їй допомогти врятуватися від щуки.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прочитай епізод, коли Олесь з дідом розмовляють про шишку та дятла в лісі. Чому хлопчик не забрав шишки? Чи так само думав дід Прокіп?
Внук і дід думають зовсім по-різному. Олесь не забрав шишку, бо лишив її як їжу для дятла. Для діда ж шишка просто непотріб, тому він радить внукові забирати, якщо знайде, тільки щось потрібне: дошку, цв'ях.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прочитай портрет Олеся. Що з опису зовнішності ти можеш сказати про хлопчика?
Олесь – маленький хлопчик, в портреті якого привертають увагу його очі: "чорні, глибокі, як вода в затінку, дивляться широко, немов одразу хочуть збагнути увесь світ.". Це свідчить про спостережливість, допитливість, бажання пізнавати навколишній світ. Хоч Олесь був малим і несміливим, він не боявся мандрувати бором чи річкою, завзято досліджував природу і оберігав її.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →