Жанр. Новела (входить до роману "Вершники", роман складається з восьми окремих новел, "Дитинство" друга).
Час створення. 1935 рік.
Автор. Юрій Яновський (1902-1954) – відомий український письменник і поет.
Тема. Зображення життя Данила Чабана, історії його роду, яка уособлює шлях українського народу.
Ідея. Прославлення одвічного прагнення українців до волі, до боротьби за краще життя; утвердження віри в нетлінну цінність національних основ буття, спадковість поколінь, духовну пам'ять.
Проблеми. Свобода і воля людини, дитинство, дружба, єднання з природою.
Історія створення. Працюючи над твором, Юрій Яновський використав розповіді Миколи Куліша про його дитячі роки та природу Таврійського краю (митці тісно спілкувалися). У новелі використано факти, пов'язані з життям Куліша та історією його роду, згадано географічні назви, що мають прямий стосунок до Кулішевої біографії (Джарилгачська коса, острів Тендра, Гола пристань, Олешки, Херсон, Каховка тощо).
Композиція і сюжет твору
До особливостей композиції належать відсутність наскрізної сюжетної лінії, насиченість оповіді описами народних свят (Свято Явдохи, день Сорока святих мучеників, свято Теплого Олекси, Вербна неділя, Великдень, Святого Юрія, Миколая весняного), побудова на фольклорних джерелах.
- Дитинство (повний текст) ▲ читається за 20 хвилин
- Дитинство (характеристика та аналіз героїв твору)
- Дитинство (скорочено)
- Яку роль відіграють описи природи, традицій і звичаїв, християнських свят у новелі "Дитинство"? (та інші запитання)
- Біографія Юрія Яновського
Новела "Дитинство" інтонаційно продовжує стилістику першої новели "Подвійне коло": та сама ліро-епічна мелодика південноукраїнського степу, показаного як "рівна, безмежна просторінь", як "гола рівнина без ріки, без дерев", "як чарівна долина, на якій пахне трава, пахнуть квіти, навіть сонце пахне, як жовтий віск". У новелі звучать елегійні, ностальгійні інтонації, поєднані з тремтливою патетикою природної краси й величі життя.
"Дитинство" — це картина-пейзаж, що відтворює загадковий образ таврійського степу. Це прекрасні пейзажні картини і неймовірні припущення, виписані з вигадливістю і м'якою іронією. "Дитинство" — це лірична історія "малого чабанця" Данилка, його перших вражень про світ і переживань, це зворушлива оповідь про дружбу хлопчика з прадідом Данилом. Це щемливий і проникливий твір про початок становлення свідомості героя, про перші зіткнення з болем, самотністю, втратами. Це поетичний трактат про пов'язаність подій, думок, земних і неземних реалій у навколишньому світі.
Новела "Дитинство" — водночас ще й етнокультурний нарис про традиції степового буття. Докладно описано, як відзначають сорок святих, Теплого Олексу, вербну неділю, Великдень, розкрито насичену й різноманітну палітру почуттів і пригод Данилка під час народних обрядів.