Літературний рід: епос.
Жанр: соціально-психологічний роман із елементами героїчного.
Напрям: модернізм.
Течія: "романтика вітаїзму", експресіонізм із яскраво вираженими ознаками імпресіонізму; водночас наявні риси неореалізму.
Тема: зображення революції і громадянської війни в Україні.
Ідея: "тому роду не буде переводу", в якому бережуть правічні моральні скарби: любов до свого подружжя і до дітей, вірність, працьовитість, віру в людське в людині і мужність.
Композиційно-стильові особливості: Юрій Яновський увів в українську літературу такий жанр, як роман у новелах. "Вершники" — роман із восьми новел: "Подвійне коло", "Дитинство", "Шаланда в морі", "Батальйон Шведа", "Лист у вічність", "Чубенко, отаман полку", "Шлях армії", "Адаменко". Кожна новела — цілком самостійний художній твір, своєрідна картина громадянської війни, і водночас усі новели становлять єдине ідейне та композиційне ціле, де наскрізною думкою проходить возвеличення нового типу людини — людини залізної волі, здатної на подвиг і жертовність. Обставини й герої новел різні, але є персонажі, що їх об'єднують (родина Половців). Сюжет роману розвивається в довільній послідовності, із забіганням наперед і поверненням у минуле.
Головні герої та їх образи:
- Андрій Половець — командир загону армії Денікіна.
- Оверко Половець — командир "купи кінного козацтва головного отамана Петлюри".
- Мусій Половець — батько родини.
- Панас Половець — махновець.
- Сашко Половець — найменший брат (був із Панасом, залишився з Іваном).
- Іван Половець — червоногвардієць, командир загону інтернаціонального полку.
- Братú — символи різних ідеологій.
Окрім образів людей у новелі проступають образи природи (вітер, коні, земля, кавун, пил, буря, хмари, дощ, ліс) та явищ і предметів (шаблі, тачанки, крики, зойки, постріли, убивства).
Образи-символи: духовне прозріння — блакитні вежі; смерть, яку не поважають — кавун; батьківство — Мусій Половець; вічне повернення, два світи (людський і природний), існування людини між родинною та ідеологічною сферою — подвійне коло.
Сюжет: Роман "Вершники" складається з восьми невеликих розділів-новел ("Подвійне коло", "Дитинство", "Шаланда в морі", "Батальйон Шведа", "Лист у вічність", "Чубенко, командир полку", "Шлях армій", "Адаменко").
Три перші новели зв'язані між собою болючою та глибоко актуальною проблемою розпаду роду, сім'ї заради сумнівної вартості цінностей, які породила революція.
Проблематика:
• Трагедія роду й народу.
• Революція і народ.
• Розпад родини заради ідеї.
• Відданість справі.
• Творча праця та духовні цінності.
• Політичні платформи різних партій і політичних сил.
• Проблема братовбивчої громадянської війни.