Жанр. Ліро-епічна поема.
Час створення. 1818 р.
Автор. Джордж Ноел Гордон Байрон (1788-1824) – англійський письменник.
Тема. Зображення епізоду з юнацьких років видатного українського гетьмана Івана Мазепи.
Ідея. Людська доля незбагненна, і те, що вчора здавалося падінням і приниженням, завтра може стати для непересічної особистості поштовхом для піднесення.
Проблеми. Людська доля; свобода; кохання; вірність Батьківщині; дружба; сила духу.
Композиція і сюжет твору
Основний сюжет твору – розповідь головного героя, а нічна сцена – її сюжетне обрамлення. У поемі маємо дві сюжетні лінії і, відповідно, два образи Мазепи – в юнацтві та на схилі літ, але смисловий акцент перенесено на другу його іпостась. Головний герой поеми – гетьман Іван Мазепа, що після поразки під Полтавою розповідає свою історію Карлу ХII. Ця розповідь – основний зміст поеми, і вона має мало спільного з біографією історичного Мазепи. Гетьман згадує свою давню любовну історію, розмірковуючи про повороти сліпої долі, яка, подібно до дикого коня, несе людину незвіданими життєвими шляхами.
Ситуація, закладена в основу любовної історії Мазепи, аналогічна до сюжетів, що розгортаються у "східних поемах" Байрона: герой кохає жінку, яка належить деспотичному чоловікові, і, зазнавши брутального насилля, скривджений та ображений до глибини душі, стає нещадним месником.
- Мазепа (повний текст) ▲ читається за 31 хвилину
- Мазепа (характеристика та аналіз героїв твору)
- Мазепа (скорочено)
- Мазепа (шкільні твори)
- Розкрийте, що надає поемі романтичного звучання. Який образ поеми справив на вас найбільше враження? (та інші запитання)
- Біографія Джорджа Гордона Байрона
…Розгніваний, хотів я враз,
помститися за біль образ,
Та це зробив за кілька літ…
Так розповідає Карлові старий Мазепа, убивши кривдника й зрівнявши із землею його замок. Поема довершена формально: вона починається й закінчується описом табору шведів, а основну частину становить розповідь гетьмана.
Експозиція. Згадка про поразку шведів. Невеличкий загін, в якому перебувають король Карл ХІІ і Мазепа, зупиняється посеред лісу для перепочинку.
Зав'язка. Намагаючись хоч трохи розрадити короля, Мазепа починає розповідати історію зі свого життя.
Розвиток дії. Мазепа розповідає, що замолоду, під час своєї служби пажем при польському королі, він був справжнім красенем. І хоча багато жінок не оминали його своєю увагою, до душі самому Мазепі припала одна – красуня на ім'я Тереза. Попри те, що Тереза одружена з польським графом, Мазепа шукає зустрічі з нею та нагоди познайомитися, і, зрештою, це йому вдається. Вони починають потайки зустрічатися.
Кульмінація. Граф дізнався про зраду і вигадав для Мазепа страшну кару. Пажа прив'язали до коня і випустили на волю. Кінь мчав уперед, завдаючи Мазепі неймовірних мук. Коли кінь знесилився і сконав, Мазепа знепритомнів.
Розв'язка. Розповідь Мазепи закінчилася тим, що його врятували козаки, він помстився своїм кривдникам. Карл ХІІ непомітно заснув, і сам гетьман ліг на спочинок.