Автор Невідомий — Фарбований шакал (індійська народна казка)
Контрольні запитання
- Доведіть, що "Фарбований шакал" належить до казок про тварин.
"Фарбований шакал" має такі ознаки казок про тварин: головними героями є тварини; в образах тварин ми бачимо алегорію; тварини виконують суто людські справи; ця казка висміює людські недоліки; людські якості перенесені на конкретні образи.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поміркуйте, за якими ознаками можна здогадатися, що батьківщина цієї казки – Індія.
У тексті казки є багато посилань на батьківщину твору: згадка про бога Шиву (Бог-руйнівник і одночасно Бог-творець у трійці головних богів індуїстського пантеону), Брахму (Бог-творець в індуїстській релігії), раджу (індійський титул правлячої особи, монарха); розповідь про звірів, які водяться в Індії (леви, тигри, пантери, вовки та інші хижаки).
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Порівняйте історію про фарбованого шакала з казкою Івана Франка "Фарбований лис".
Чи можна ці казки назвати "схожими й не схожими"? Доведіть свою думку.
Сюжет про фарбованого шакала, який став основою казки Івана Франка "Фарбований лис" спочатку з'явився в давньоіндійській збірці "Панчатантра". Збірка І. Франка "Коли ще звірі говорили" (1903) написана під безпосереднім впливом "Панчатантри". Казка І. Франка є літературною, а "Фарбований шакал" є народною казкою. Головний героєм казки І. Франка є лис, адже шакали в Україні не водяться...
Читати відповідь повністю → - У яких життєвих випадках ми вживаємо вислів фарбований шакал?
Вислів фарбований шакал можна вживати щодо людини, яка вдає з себе когось іншого, кращого, обманює, бреше, приховуючи своє справжнє походження.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи випадково історію про Чандараву розмістили в тій частині "Панчатантри", де розповідається про втрату друзів?
На мою думку, таке розміщення казки не випадкове. Головний герой казки, ставши володарем, вигнав з лісу усіх шакалів, за що потім поплатився життям. Чандарава обманув інших звірів, скористався з їхнього страху, використав їхню довіру для власної вигоди.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи випадково наприкінці казки Чандараву названо не шакалом, а "шакаликом"?
Чандараву не випадково названо шакаликом, бо це жалюгідна, нікчемна істота, яка насправді своїми хитрощами не змогла довго видавати себе за того, ким не була. Його сутність дуже швидко виявилася, у нього не було достатньо розуму, щоб довго обманювати звірів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи тільки шакал висміюється у творі? Доведіть свої міркування.
На мою думку, у творі висміюється не лише шакал, а й звірі, які дали себе обманути. Лише зовнішній вигляд шакала та його слова змусили їх повірити у його унікальність, у те, що його прислали боги. Звірів зовсім не примусили задуматися його вчинки, зокрема, навіщо виганяти інших шакалів. За своє правління Чандарава не робив нічого корисного для мешканців лісу, але ніхто на це не зважав. Лише коли виявилося, хто він насправді, звірам стало соромно. Саме тому вони розірвали його.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому значно могутніші за Чандараву звірі (лев, тигр, пантера), які раніше запобігали перед ним, потім самі ж роздерли його на "дрібні шматочки"?
Цим могутнім звірам стало дуже соромно, адже їх обдурили. Виявилося, що боги тут ні при чім, а їх водив за носа звичайний шакал. У такій ситуації вони були злі і на себе, і на Чандараву. Тому роздерши шакала, вони помстилися за обман.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому шакал захотів стати повелителем звірів, а не їхнім лікарем чи вчителем?
Щоб бути вчителем чи лікарем, шакалу знадобився б розум і досвід, а для володаря це інколи не потрібно. Чандарава вразив звірів зовнішнім виглядом, і вони одразу покорилися йому, повірили в його високе походження, не задумуючись про інші якості, які потрібні для керівника. Та обман швидко виявився, бо навіть хитрощі шакала не допомогли йому.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому шакал Чандарава вирішив обдурити звірів?
Шакал вирішив обдурити звірів, бо побачив, що вони налякалися його. Він вирішив скористатися цим для своєї вигоди.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →