Фрідріх Шиллер — До радості
Контрольні запитання
- Кого поет розуміє під образом "Всесильного на престолі"? Чому автор не уславлює земних правителів?
Особисте й колективне ("я" і "ми") у творі поєднані в єдиному пориві до кращого майбутнього. Велику роль у наближенні щастя для мільйонів відіграє Бог як Творець нового людства.
Хор
Станьмо дружною сім'єю,
Жити правдою й добром
Присягнімо цим вином
Перед вишнім Судією!
Образ Господа трактується Ф. Шиллером у дусі Просвітництва – як утілення розуму, природи, правди й добра. Бог у розумінні митця потребує не рабської покірності, а руху вперед, внутрішнього вдосконалення. Людство має виконувати Божі Заповіді, стати єдиною родиною, жити в мирі, щоб прийти до високої мети.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Обґрунтуйте, чому саме цей твір був обраний для Гімну Євросоюзу.
Цей твір здобув світову популярність насамперед завдяки тому, що видатний німецький композитор Людвіг ван Бетховен 1823 р. завершив свою Дев'яту симфонію грандіозним хором на текст Шиллера. 1973 р. Рада Європи офіційно затвердила "Оду до радості" своїм Гімном, а 1993 р. вона стала Гімном Євросоюзу. Ода "До радості" вважається одним із символів Європи, що утверджують спільність цінностей, які ці держави поділяють, їхню єдність у розмаїтості...
Читати відповідь повністю → - Обґрунтуйте, який основний пафос твору Шиллера ("душа твору", його провідний настрій).
В основу вірша покладений притаманний Шиллеру принциповий оптимізм, віра в людину, переконаність у тому, що люди можуть і повинні поріднитися між собою, жити в мирі й злагоді.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясніть, як ви зрозуміли цей твір. Які рядки з нього ви вважаєте найголовнішими й чому? Поясніть свою думку.
Найбільшими цінностями у Всесвіті є краса, любов і гармонія. Але люди, на жаль, не пам'ятають про це, ворогують одне з одним, забули про щирість почуттів, втратили вміння радіти, відірвалися від природи. У цьому творі письменник звертається до почуття, емоції – радості – як уособлення щастя людини. Радість – уособлення оптимізму, віри у світло розуму, "кращий світ"...
Читати відповідь повністю → - Поясніть, як поет досягає космічності масштабів у своєму творі.
Ода "До радості" має космічну, планетарну, всеохопну спрямованість, бо ліричний герой звертається до "міліонів" і так само дістає відгук у серцях мільйонів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Проаналізуйте, що саме оспівано в поезії.
Ода "До радості" – справжній шедевр, одна з вершин світової поезії. У цьому вірші поет зумів передати душевний підйом, який виражав не лише очікування царства розуму і свободи напередодні Великої французької революції, а й споконвічне прагнення людства жити в радісній згоді й мирі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прокоментуйте, як ви розумієте рядки з твору: "Радість – всесвіту пружина, Радість – творчості душа."
Тема радості широко розгортається у творі, який набуває філософського змісту. На мою думку, ці рядки означають, що рушієм життя і творчості є радість, вона дає поштовх до діяльності, пробуджує дружбу, спонукає прагнути кращого і вселяє віру у прекрасне майбутнє.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Простежте, у якій формі написано оду "До радості".
Оду "До радості" написано у формі урочистої пісні, де звучать здравиці на честь любові, дружби, природи, праці, свободи, Творця. Але не тільки радість зустрічі з друзями оспівана в поезії. На думку поета, у дружньому колі бенкетує все людство. Твір побудований як діалог ліричного героя і Хору.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкажіть історію написання оди Шиллера "До радості".
Після втечі з Вюртемберзького князівства, невдач у Мангеймі, пережитого безгрошів'я і вимушених постійних переїздів на запрошення молодого юриста Кернера 17 квітня 1785 р. Шиллер прибув до Лейпцига, де його зустріли драматург Фердинанд Губер, художниця Дора Шток та її молодша сестра Мінна. То були друзі Кернера – найактивніші члени гуртка прихильників шиллерівського таланту. Усі троє випромінювали молодість і щастя: невдовзі Мінна і Кернер збиралися одружитися, а Губер мав заручитися з Дорою...
Читати відповідь повністю → - Схарактеризуйте композицію твору.
У композиції твору відсутня пряма логічна послідовність. Так поетові найпростіше виконати основне завдання оди – емоційно наснажити читача, приголомшити його "здивуванням, жахом і захопленням серця". Величні картини швидко змінюють одна одну в уяві читача Шиллерової оди. Ось молоді люди входять до "пресвітлого дивного храму" цариці Радості й несподівано відчувають, що тепер навіки зв'язані "одним вузлом"...
Читати відповідь повністю →