Гомер — Одіссея
Контрольні запитання
- В яких уривках 9 пісні відчувається ефект уповільнення дії?
Ефект уповільнення дії відчувається в такі моменти: Одіссей докладно описує життя лотофагів і умови для господарства на острові циклопів; Одіссей пояснює, звідки має 12 амфор з ісмарським вином, якому пізніше випало відіграти важливу роль у засліпленні Поліфема; детальний опис того, як Поліфем господарює, доїть кіз і овець (кілька разів у пісні цей опис повторюється), Одіссей втік від циклопа і перебував на кораблі, але два рази вертався до берега, щоб подражнити Поліфема.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що у 8 пісні утверджується цінність мистецтва слова.
Цінність мистецтва слова утверджується через особу сліпого співця Демодока. Гомер наче змалював співця Демодока з самого себе. Демодок наділений божественним даром пісні й розповідає у своїх піснях про життя людей та богів...
Читати відповідь повністю → - Знайдіть в тексті 8 пісні епітети, метафори, порівняння для характеристики Одіссея та мистецтва Демодока.
Одіссей: "Одіссей богорідний", "Одіссеєві мужньому", "Афіна йому ясноока Дивну на голову й плечі красу пролила божественну, Вищим зробила на зріст і на вигляд багато ставнішим", "Одіссей же, Довгу керею пурпурну міцними піднявши руками, Голову нею закрив і обличчя прекрасне сховав в ній, — незламний зрадів", "Одіссей богосвітлий", "Одіссей велемудрий", "незламний в біді Одіссей богосвітлий", "Одіссей велемудрий"
Мистецтво Демодока: "Запросіть і співця Демодока Богонатхненного — має..
Читати відповідь повністю → - Знайдіть у тексті 9 пісні приклад розгорнутого порівняння. З якою метою його використовує поет?
Гомер використовує розгорнуте порівняння, зображаючи шипіння ока Поліфема:
Лопнуло яблуко очне, й коріння його аж сичало.
Як в коваля, коли він топірець чи велику сокиру
Суне гарячими в воду холодну й сичить те залізо,
Гартом узяте, — стає-бо воно ще міцнішим від того, —
Так від оливного кия і око його засичало.
Поет використовує це порівняння, щоб конкретизувати уявлення читача про рану, яку Одіссей завдав циклопу, залишити глибоке враження.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Зробіть порівняльну характеристику Одіссея й Поліфема.
Одіссей і Поліфем відрізняються походженням: перший – син Лаерта, воював 10 років під стінами Трої і уславився подвигами й мудрістю, а другий – син бога й німфи Тооси, вівчар за професією. Найголовнішою зброєю Одіссея є хитрість, поєднана з великим практичним розумом і досвідом. Це дає йому змогу неушкодженим виходити з найскладніших і найнебезпечніших ситуацій. Проте слід зауважити, що сили й бойової майстерності йому теж не бракує...
Читати відповідь повністю → - Назвіть міфологічних персонажів, які згадуються у 8 пісні "Одіссеї".
У цій пісні згадуються такі боги: Посейдон, Гермес, Аполлон, Гефест, Арей, Афіна, Афродіта. Про них співає Демодок у своїй пісні. У ній розповідається міф про зраду Афродіти своєму чоловіку Гефесту з богом війни Ареєм. Правду про зраду дружини з Ареєм Гефестові відкрив Гермес. Гефест зробив тонку та міцну золоту сітку і зловив у неї Афродіту та Арея.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясніть, образом чого стали образи Одіссея та Пенелопи.
Одіссей став символічним образом людини, яка зазнала довгих мандрів і поневірянь. Пенелопа чекала на Одіссея двадцять років, не маючи від нього жодної звістки. У переносному значенні Пенелопа – вірна й віддана дружина.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи можна стверджувати, що в 9 пісні постає картина господарських занять циклопа?
У пісні 9 справді постає докладна картина того, як господарює циклоп Поліфем. Тут докладно описано місцевість, де він живе:
Обік побачили там, край скелі над морем, високу,
Лавром порослу печеру. До неї збиралося на ніч
Кіз і овечок багато; навкруг простягався високий
Двір, обгороджений муром з укопаних в землю великих
Каменів, зверху ж і сосни росли, і дуби височенні...
Читати відповідь повністю → - Чому давні греки не задовольнилися однією епопеєю? Для чого їм була потрібна друга?
Греки вважали, що, крім військової ("Іліада"), їм потрібна ще й морська епопея. Коли ще подорожі греків у далекі краї та грецька колонізація Середземномор'я тільки розпочиналися, світ за морями здавався казковим і небезпечним. Починаючи з 8 ст. до н. е. всі великі грецькі міста мали свої колонії. Тепер доля кожного городянина так чи так залежала від подорожей далекими морями, тож морські оповідки стали надзвичайно популярними...
Читати відповідь повністю → - Чому Одіссей замислив розправитися з циклопом?
Чи можна вважати справедливою цю розправу? Чи був у нього інший вихід?
Одіссей хотів помститися за тих своїх шістьох друзів, яких з'їв циклоп, а також йому потрібно було знайти якийсь спосіб вибратися з печери. В нього не було іншого виходу, бо вхід велетень засунув величезним каменем. Одіссею знову допомогли хитрощі: виганяючи вранці на пасовисько отару, Поліфем, щоб не випустити з печери Одіссея та його супутників, обмацував кожну вівцю. Однак Одіссей поприв'язував своїх товаришів до животів овець, а сам учепився за густу вовну барана і в такий спосіб утік від Поліфема.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →