Шарль Бодлер — Альбатрос
Контрольні запитання
- Знайдіть риси модернізму у вірші Шарля Бодлера "Альбатрос".
Модерністські новації у вірші "Альбатрос": створення художніх світів за допомогою кольорів і відтінків; живописна картинність зображення; чітке визначення місця образів у хронотопі тексту (альбатрос – у царині неба, матроси – хистка палуба корабля); утвердження місії поета як володаря вищої сфери духу (на початку XX ст...
Читати відповідь повністю → - На прикладі вірша "Альбатрос" проаналізуйте особливості поетики Бодлера.
У вірші "Альбатрос" Бодлер протиставляє два світи: духовний і матеріальний. У зображенні стосунків поета і натовпу поет використовує контраст. Також у вірші є художній паралелізм (образ птаха – уособлення образу поета). Автор показує трагізм долі митця у бездуховному суспільстві, замкненість бездуховного матеріального світу, непримиримий конфлікт поета з дійсністю.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Порівняйте представлені переклади твору. Який вам імпонує більше й чому?
Найбільше мені імпонує переклад Дмитра Павличка. Він переклав більшість віршів збірки "Квіти Зла". У перекладах відчуваються особливості власної творчої манери українського поета: схильність до роздумів, поетика контрастів, активне ліричне "я", глибокий психологізм, символічність образів тощо. Павличко чимало зробив для розробки теорії і практики сонета, надавши цьому жанру особливої гнучкості та філософської насиченості на українському ґрунті...
Читати відповідь повністю → - Простежте, в яких образах твору втілюється боротьба добра і зла, прекрасного і потворного.
В образі альбатроса втілено добро і прекрасне, а в образі матросів (натовпу, юрби) втілено зло та усе потворне. У вірші бачимо яскраво виражені автобіографічні мотиви. Подорожуючи майже рік південними морями та океанами, Бодлер спостерігав, як розважалися матроси. Ця картина збиткування над красивим птахом стає у вірші алегорією відносин поета і натовпу (черні).
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкрийте головну тему цього твору.
Тема вірша – місце поета і його призначення у світі. Він – поет – як альбатрос зі своїми велетенськими крилами смішний у буржуазному натовпі, але все одно залишається поетом, хоча це майже неможливо в цьому світі. Бодлер оспівує високе призначення мистецтва – служити ідеалам, нести світло краси.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкрийте символічне значення образів матросів і моря у творі.
У перших рядках вірша розповідається, як матроси задля розваги ловлять величних альбатросів. У юрбі матросів альбатрос має безпорадний вигляд. Матроси символізують зло, яке перешкоджає альбатросу-поету. Море – символ життя, альбатрос прекрасно живе разом з морем, але в житті трапляються негаразди і біди в символічному образі матросів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Схарактеризуйте центральний символ поезії "Альбатрос" і його поступове розгортання в перших трьох строфах.
Центральний символ поезії – птах альбатрос. Завдяки непропорційно великим крилам альбатрос є водночас і володарем висоти, "королем блакиті" (ширяє в небі дуже довго, планеруючи завдяки розмахові крил), і безпомічним на землі (ті самі крила заважають йому ходити, роблять ходу кумедною, він стає беззахисним, легкою здобиччю ловця)...
Читати відповідь повністю → - У чому полягає особливість композиції "Альбатроса"? Завдяки чому досягається композиційна єдність вірша?
Сонет побудований на паралелізмі (поет – альбатрос), який має глибоку асоціативно-символічну аргументацію та давню традицію у світовій літературі. Передусім альбатрос належить до родини буревісників, а отже, не боїться бурі, шторму. А хіба справжній Поет боїться вихорів, штормів життя? Композиційна єдність досягається за допомогою центрального образу – альбатроса. Алегоричний образ альбатроса – символ поета, політ альбатроса – символ нестримного польоту фантазії митця, небо, висота і блакить символізують піднесені прагнення поета.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У яких рядках міститься головний пафос цього твору?
Головний пафос твору містить в останній строфі твору:
Поете! Ти також є князем висоти,
І тільки угорі — ти і краса, і сила,
Та на землі, в житті, ходить не вмієш ти,
Бо перешкодою — твої великі крила.
Переклад Євгена Маланюка
Поет, як альбатрос – володар гроз та грому,
Глузує з блискавиць, жадає висоти,
Та, вигнаний з небес, на падолі земному
Крилатий велетень не має змоги йти.
Переклад Д. Павличка
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи можна стверджувати, що тема вірша "Альбатрос" розгортається в перших трьох строфах, а ідея розкривається у четвертій?
У перших трьох строфах зображується земний світ, який прекрасного і величного птаха, який ширяв у просторі неба, ловить і опускає на палубу корабля. Тут з птаха глузують, перекривляють його, а він, утративши колишню силу, не в змозі протистояти безжальній юрбі. Та в останній, четвертій, строфі твору розкривається ідея: замість слова альбатрос з'являється слово поет. Митець, хоча й "не має змоги йти" у земному світі, перевершує його, бо завжди залишається вільним у світі своєї уяви. Така ідея звучить у заключній строфі вірша.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →