"Кроки" Раскольникова до злочину (за романом Ф. Достоєвського "Злочин і кара")

Шкільний твір

I. Роман Достоєвського "Злочин і кара" — один із видатних творів світової літератури (це "енциклопедія життя Росії 60-х років"; нелюдськість буржуазного суспільства; пошуки виходу із світу користі і наживи у царство добра і правди).

II. Що призвело Раскольникова до злочину?

1. Події, що підштовхнули до вбивства старої лихварки (застава каблучки — подарунка сестри Дуні; випадково почута у трактирі розмова студента з офіцером про "незначну, люту (...) стару, (...) усім шкідливу"; лист від матері про те, що сестра жертвує собою заради нього; зустріч з Мармеладовим, історія Сонечки, Катерини Іванівни).

2. Стаття Раскольникова "Про злочин" (теорія Раскольникова про людей "нижчих" і "власне людей", які мають право "заради своєї ідеї" "переступити" хоча б і через труп, вбивати).

3. Що вплинуло на рішення Раскольникова (бажання перевірити "воша" він, як усі, чи людина, "твар тремтяча" чи "право має"; не навколишнє середовище, а його особисті переконання — ідея, що охопила його і володіла ним, і потребувала негайного втілення).

III. Через страждання — до істини (народження Раскольникова "згори", що відбулося на каторзі, прихід до Бога; переконання Достоєвського в тому, що вища чеснота полягає в смиренності і покірності, а "страждання — то і є життя").

Інші варіанти цього твору: