Пісні 1-5
На раді богів Афіна перед Зевсом просить заступництва за Одіссея. Він у полоні закоханої в нього німфи Каліпсо. Бувалий герой багато виніс випробувань, тому Афіна співчувала йому. Зевс погодився із думкою мудрої богині. Німфі наказано відпустити Одіссея, а його синові Телемаху Афіна вирішила навіяти бажання розшукати батька й зачинити дім від женихів матері Пенелопи.
<...> Руном овечим укритий, всю ніч Телемах, на постелі лежачи,
Думав про путь, в яку закликала Афіна. <…>
Телемах пливе на кораблі в Пілос до Нестора, потім у Спарту до Менелая. Нестор розповів, як пливли герої з Трої, як загинув Агамемнон.
Менелай розповів, що чув про полон Одіссея на острові німфи Каліпсо. Телемах зрадів.
Тим часом жинихи Пенелопи задумали вбити Телемаха й на кораблі вирушили за ним.
Одіссея за наказом Зевса відпускає Каліпсо. Він робить пліт та вирушає в море. Сімнадцять днів пливе мужній цар Ітаки, на вісімнадцятий наслав на нього Посейдон бурю. Одіссея викидає на незнайомий берег, і він засинає.
Пісні 6-10
Це була земля царя фраків Алкіноя. Одіссей, не називаючи себе, розповідає про своє лихо. Алкіной радо приймає гостя. Під час бенкету співець Демодок співає про Троянську війну. Одіссей, розчулений, зізнається: "Я — Одіссей, син Лаерта, цар Ітаки, маленької, кам'янистої, але дорогої серцю..." Далі він розповідає про дев'ять своїх пригод.
Перша пригода — у лотофагів, які пригостили Одіссея із супутниками лотосом, викликаючим забуття. Одіссей його не спробував і примусово зігнав супутників на корабель.
Друга пригода — у циклопів, велетнів із одним оком. Одіссей із дванадцятьма супутниками прийшов до печери циклопа Поліфема. Той, повернувшись додому, побачив чужинців і завалив великим каменем вхід до печери.
І тоді Поліфем "двох, як щенят, ухопив і з силою ними об землю ударив, аж мозок їх бризнув і скрізь по землі розіллявся". Одіссей запропонував велетню випити міцного вина, за що той обіцяв великодушно з'їсти його останнім. Коли циклоп заснув, Одіссей встромив йому в око розпечений кий. Мореплавці прив'язали себе між баранами. Випускаючи отару, сліпий Поліфем не нащупав людей.
- Одіссея (повний текст) ▲ читається трохи більше, ніж за 3 вечори
- Одіссея (скорочено) ▲ читається за 6 хвилин
- Одіссея (стислий переказ) ▲ читається за 13 хвилин
- "Одіссея" (шкільні твори)
- "Одіссея" (реферати)
- Зробіть порівняльну характеристику Одіссея й Поліфема. (та інші запитання)
- Біографія Гомера
Так урятувалися мужні герої та ще отару циклопа забрали на корабель.
Але Поліфем звернувся до свого батька Посейдона, щоб той помстився.
Третя пригода — на острові бога вітрів Еола. Той дав Одіссею мішок із вітрами, а супутники через необережність їх випустили.
Четверта пригода — у лестригонів, велетнів-людожерів. Вони кидали великі скелі в кораблі Одіссея. Із дванадцяти вцілив тільки один.
П'ята пригода — у чарівниці Кіркеї. Вона пригостила супутників Одіссея чарівним зіллям і перетворила їх на свиней. Тільки Еврілох врятувався й повідомив це Одіссею. Гермес передав герою чарівний корінь, який захистить від закляття Кіркеї: " 3 ляку вона тебе зразу ж на ложе до себе запросить, ти ж і не думай ложа богині зрікатись, звільнила б тільки супутників вам і тебе щоб гостинно приймала".
Чари Кіркеї були безсилі для Одіссея. Вона відпустила його та супутників, повернувши їм людську подобу.
Пісні 11-17
Шоста пригода — відвідування царства мертвих, щоб знайти Тіресія, великого пророка. Той повідомив, що потерпає Одіссей через Посейдона, але він повернеться до Ітаки й буде мирно та довго царювати.
Сьома пригода — Сирени, хижі птахи-жінки, які вабили своїм співом мореплавців, прирікаючи на смерть. Хитрий Одіссей залив супутникам воском вуха, а себе наказав прив'язати. Цілими проїхали вони небезпечне місце, а Одіссей ще почув чудовий спів.
Восьма пригода — чудовиська Сцілла та Харибда. Сцілла схопила шістьох товаришів та з'їла биків. За це Зевс її покарав: бурею розбило кораблі. Тільки один вижив Одіссей і на дерев'яному уламку доплив до берега німфи Каліпсо.
Цар Алкіной, вислухавши героя, дарує йому корабель. Одіссей потрапляє на берег Ітаки. Афіна перетворює його на старого жебрака. У цій подобі Одіссей оселяється у свинопаса Евмея. До свинопаса приходить Телемах, йому відкривається Одіссей. Обидва обіймаються та плачуть.
Пісні 18—24
Одіссей у подобі жебрака, Телемах і Евмей приходять у дім Одіссея, де багато наречених Пенелопи.
Пес і служниця пізнали господаря. Наступного дня Пенелопа дає завдання женихам. Треба із лука Одіссея влучити через дванадцять кілець. Переможець стане її чоловіком. Одіссей перемагає та іншими стрілами вбиває всіх женихів.
У цей час Афіна насилає сон на Пенелопу. Прокинувшись, вона не вірить, що цей жебрак — Одіссей. Для перевірки Пенелопа пропонує служниці винести ліжко для Одіссея. Той каже, що це неможливо — він сам зробив це ліжко на пні маслинового дерева. Пенелопа одразу пізнала свого чоловіка.
Рідні загиблих женихів збираються проти Одіссея. Але Афіна припиняє битву.
<...> Жертвою й клятвою скріпила союз між царем і народом світла донька хмаровладця, богиня Афіна Паллада.
Коментар
Поема "Одіссея" — чудовий зразок народного епосу Давньої Греції, присвячений опису пригод та повернення до рідної Ітаки легендарного героя Одіссея. На першому плані епічної поеми виступає казково-пригодницький колорит. Автор зображує пізній етап життя давньогрецького суспільства, ніж в "Іліаді".
Розповідь детальна, об'єктивна, містить багато порівнянь, фольклорних і міфологічних елементів. Перед нами постають монументальні образи давньогрецьких героїв, відтворюється еллінська атмосфера та світогляд давніх греків.