Зірка Мензатюк — Таємниця козацької шаблі (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Повість.

Час створення. 2006 рік.

Автор. Зірка Мензатюк (нар. 1954 р.) — українська письменниця, казкарка, журналістка, членкиня НСПУ.

Тема. Зображення пригод сім'ї Руснаків, які шукають у відомих історичних місцях справжню козацьку шаблю.

Проблеми. Історичне минуле українського народу, вірність батьківщині і зрада, боротьба добра і зла, патріотизм, повага до історичних і культурних пам'яток.

Ідея. Утвердження значення історичної пам'яті для сучасної людини; повага до пам'яток історії та культури; формування національної свідомості, патріотичних почуттів, громадянської позиції; уславлення мужності, героїзму, винахідливості, рішучості Наталки та її друзів; засудження сил зла, жорстокості, корисливості, лжепатріотизму.

Композиція і сюжет твору

Сюжет твору: сім'я Руснаків вирушає на своєму автомобілі у мандрівку, щоб знайти козацьку реліквію — справжню шаблю. Вони мандрують у Тараканівський форт під Дубно, замок у Дубні, замок-палац у Підгірці, Олеський замок, Кам'янець-Подільська фортеця, Хотинська фортеця та Козацькі Могили у Берестечку.

Композиційно повість складається з 11 розділів та епілогу.

Експозиція. Знайомство з сім'єю Руснаків, яка купує автомобіль.

Зав'язка. Привид, який з'являється у квартирі пана Богдана, просить Руснаків про допомогу — врятувати козацьку шаблю.

Розвиток дії. Руснаки їдуть у Берестечко, а також відвідують багато інших місць, замків. Їм протистоїть сім'я чортів. У Берестечку Антип загадує Наталочці загадку, від якої залежить, чи врятують Руснаки шаблю.

Кульмінація. Наталочка з батьками знаходять чоловіка, який хоче продати шаблю закордон. Починається протистояння сім'ї Руснаків і сім'ї чортів. На порятунок поспішає привид і львівські пластуни.

Розв'язка. Усе закінчується щасливо. Руснаки, пан Богдан, пластуни йдуть на виставу, де на сцені актор, який грає козака, б'є ворогів справжньою козацькою шаблею, яку вони врятували.