Мензатюк Зірка — Таємниця козацької шаблі
Контрольні запитання
- Антипко кілька разів радив Наталочці "обманути" батьків, щоправда, замість обманути використовував слово "схитрувати". Чи однакові за значенням ці слова? Чому хлопець підмінював ці поняття?
Тлумачний словник української мови говорить, що слово "обманювати (обманути)" має таке основне значення: "Словами, вчинками або діями вводити в оману кого-небудь; обдурювати". Слово "схитрувати" означає "виявити хитрість, вдатися до хитрощів". Здавалось би, ці слова схожі за значенням, але у них є різні відтінки цього значення. Слово "схитрувати" звучить з дещо м'якшим значенням, не так різко говорить про неправду, яку має Наталочка говорити батькам. Антип використовує слово "схитрувати", щоб переконати Наталочку зробити по-його, але щоб дівчинка не запідозрила нічого.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що Антипко постійно намагається завадити родині Руснаків знайти козацьку шаблю
Антипко це малий чортик, зла сила, він протистоїть Наталочці і її сім'ї, тому весь час стоїть їм на заваді у пошуках шаблі. Спершу він переконує Наталочку схитрувати і переконати батьків їхати в Тараканівський форт. Там дівчинка потрапляє у колодязь, а Антип з'являється перед її батьками і бреше, що дівчинка затримується з туристами, тому треба на неї ще зачекати.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що повість З. Мезатюк "Таємниця козацької шаблі" — епічний твір
Повісті властива оповідна манера письма, авторка споглядає за подіями ніби збоку й розповідає про них так, начебто все про них і про героїв знає. Розповідь ведеться від 3-ї особи однини. Наявні описи, роздуми героїв твору, авторка переносить героїв у різні історичні часи.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З ким Наталочка познайомилася на Козацьких Могилах? Хто такі "пластуни"?
Наталочка познайомилася з двома хлопцями у пластових одностроях. Вони були поважні, виструнчені, акуратні, говорили про шаблю. Хлопці виявилися пластунами зі Львова, високого і чорнявого звали Северин. Його кругловидий веснянкуватий товариш звався Василь. Вони так щиро зацікавилися шаблею, що дівчинка розповіла все, що знала: про дядька Богдана та знайомого привида; про свою з батьками мандрівку, навіть про те, що шаблю шукала ще одна вельми заможна родина...
Читати відповідь повністю → - Знайди в прочитаному уривку (розділи 8-11) твору народну легенду й народну пісню. З якою метою їх автор вводить у твір?
"Ти не чула місцеву легенду? Що обложені козаки не загинули, а вскочили в церкву і разом з нею провалилися під землю. Кажуть, у великодню ніч чути, як у них під землею дзвонять дзвони. У цьому щось є. Тут витає козацький дух..."
"Кину пером, лину орлом, конем поверну,
А до свого отамана таки прибуду.
– Чолом пане, наш гетьмане, чолом батьку наш!
Уже нашого товариства багацько нема ж!..
У пісні витав упертий, затятий, незламний дух волі, що його залишили козаки...
Читати відповідь повністю → - Знайди і прочитай опис шаблі. Якою ти її уявляєш?
Переглянути відповідь на окремій сторінці →"Це була справжня козацька шабля, схожа на місяць-молодик. У волинському торфі вона напрочуд добре збереглася. Руків'я мала просте, без золота й діамантів, і було не схоже, щоб миршавий їх повиколупував."
- Кого з героїв української історії Наталочка побачила у видінні на Козацьких Могилах? Що ви про них знаєте?
Наталочка побачила Богдана Хмельницького та Івана Богуна. Цих двох українських героїв знає кожний українець чи українка. Богдан Хмельницький — гетьман Війська Запорозького, талановитий воєначальник і полководець, який отримав ряд великих перемог, що увійшли в історію. Підняв українські землі на визвольну війну проти Речі Посполитої у 1648-1657 роках. Заявив, що його мета — звільнення всього українського народу від польської неволі та об'єднання українських земель у незалежну державу...
Читати відповідь повністю → - Кого наділено характеристикою "там пихи на три штихи"? Як ви розумієте значення цього фразеологізму?
Ці слова говорить Наталоччина мама про Антипа: "Певно, його круті батьки хочуть знайти шаблю швидше за нас, – зробила висновок мама і з осудом додала: – По хлопцеві видно, що там пихи на три штихи. Чого ти з ним водишся?" Цим фразеологізмом характеризують зарозумілу, горду, надто самовпевнену людину. Таким і є Антип.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Навіщо письменниця назвала свого героя Северином, якщо це ім'я асоціюється з Северином Наливайко? Це збіг чи таке ім'я несе якесь важливе змістове навантаження?
Письменниця назвала свого героя Северином не просто так. Хлопець своїми вчинками і поведінкою нагадує справжнього козака. Його ім'я несе у творі важливе змістове значення. Щоб його розкрити, звернемось до цитат із твору: "Северин розпоряджався, мов командир на полі бою", "– Ні, ми до завтра не чекатимемо, – рішуче сказав Северин, коли вони вибралися з переповненого музею надвір...", "На щастя, Северин відразу перейшов до діла...
Читати відповідь повністю → - Назвіть міста, у яких побували Руснаки в перший день своєї подорожі
У перший день своєї подорожі Руснаки побували у за містечком Гощею, під Житомиром, в Новограді-Волинському і Дубні.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →