Жанр. Повість, яка складається з двох частин. Слово "повість" у заголовку слід розуміти як синонім до слова "розповідь", а не як визначення жанру твору. А обидві частини — "Дуель" і "Голуба куниця", за жанром — оповідання, тому що сюжет однолінійний, події відбуваються протягом короткого проміжку часу, діє невелика кількість героїв.
Час створення. 1964-1978
Автор. Валентин Чемерис (1936-2016), український письменник і журналіст.
Тема. Гумористична розповідь про життя і пригоди школярів із села Великі Чаплі (дружбу і перше кохання, вірність і перший поцілунок, дуель і перше побачення).
Проблематика. Кохання (Вітька-Галя); батьки і діти; культура спілкування; дружба (Вітька-Федько); уміння бачити прекрасне в буденності; необхідність навчання та розвитку творчих здібностей, зрада (Вітька-Петро). Дитячі проблеми в дорослому житті передані засобами гумору.
Ідея. Поетизація щирості й неповторності перших юнацьких почуттів.
Цей твір автобіографічний тому що автор розповів про своє перше кохання, а Вітя Горобець — це він, Валентин Чемерис, бо в дитинстві його часто називали "Валько" або "Вітько". Імен друзів письменник теж не змінював: Федько і Галя Козачок — реальні особи, з яких він писав своїх героїв.
Композиція і сюжет твору
Як уже було сказано вище, твір складається із двох частин — "Дуель" і "Голуба куниця". За жанром кожна з них – це оповідання. Події відбуваються у селі Великі Чаплі і точно датовані: дуель відбувається 25 липня 1964 року.- Вітька + Галя, або Повість про перше кохання (повний текст) ▲ читається більше, ніж за 2 години
- Вітька + Галя, або Повість про перше кохання (головні герої, аналіз)
- Вітька + Галя, або Повість про перше кохання (гумор у творі, аналіз)
- Вітька + Галя, або Повість про перше кохання (портретна характеристика головних героїв)
- Вітька + Галя, або Повість про перше кохання (скорочено)
- Як саме ви розцінюєте бажання Вітька в очах Галі виглядати героєм? (та інші запитання)
- Біографія Валентина Чемериса
Експозиція: розповідь про дружбу в дитинстві Віті з Галею та їхні пригоди.
Зав'язка: Вітя зізнається своєму другу Федькові у закоханості до Галі Козачок. Друзі вирішують, що Вітя має освідчитись дівчині у своїх почуттях. Ця подія рухає наступні події сюжету. Як бачимо, конфлікт у творі не можна назвати гострим. Він побудований на суперечності між спокійними дружніми стосунками Галі й Віті в минулому та новим, не звіданим раніше Вітею почуттям.
Розвиток дії: друзі складають, а Вітя виконує серенаду для Галі; хлопці посилають свій "шедевр" – серенаду – до редакції районної газети з проханням надрукувати; хочуть роздобути в бабці зілля, яким причарують дівчину; Вітя йде на перше побачення та здійснює заради коханої "трудові подвиги"; утворюється "любовний трикутник".
Кульмінація: відкриває всі таємниці та відповідає на запитання, які виникли в читача на початку твору, – дуель, арешт Віті, зізнання Петра Білого, що він не кохає Галі.
Розв'язка: Галя при всіх виявляє свої почуття до Віті й робить його щасливим.
У розділі "Дуель" автор майстерно розташовує елементи сюжету. Події починаються надвечір 24 липня 1964 р., а завершуються наступного дня, 25 липня, хоч насправді охоплюють значно триваліший проміжок часу. Автор починає з епізоду, найближчого до кульмінації: наступного дня головний герой Вітька Горобець битиметься на дуелі. Поки сам дуелянт спить, автор, як у кіно, починає "відмотувати" назад стрічку подій, щоб пояснити причини дуелі. І тільки після того, як вони з'ясовані, події починають розгортатися послідовно без часових "розривів".
У творі автор майстерно використовує позасюжетні елементи як додаткові засоби впливу на читача (інтригуючий заголовок, епіграф, авторські відступи, портрети героїв, лист із редакції тощо).
Цікавою особливістю твору "Вітька+Галя, або Повість про перше кохання" є його композиція, зокрема вставне оповідання про козака Чаплю, якому й належав хутір, який пізніше розрісся в село. Нещасливе кохання Чаплі певною мірою в кількох місцях твору перегукується з любовними муками й випробуваннями Вітька Горобця.
Швидкий темп розповіді й прискорений ритм подій у цьому творі — також свідчення високого таланту письменника Чемериса-гумориста. Завершується повість надзвичайно ліричною настановою автора своїм героям: "Спи, Вітько, справжній мужчино Великих Чапель… І твоя Джульєтта мирно спить у цю ніч. Буде вона прибігати у твої сни голубою куницею, швидкою, як вітер, бентежною, як прекрасна казка".
Авторка статті Світлана Перець, авторські права належать Укрлібу