Барбара Космовська — Буба (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Роман.

Вперше видано. 2002 рік.

Автор. Барбара Космовська (нар. 1958 р.) – сучасна польська письменниця.

Тема. Зображення життя шістнадцятирічної дівчини з сімейним прізвиськом Буба, її стосунки з родичами та друзями, перше кохання та підліткові тривоги.

Ідея. Підтримку і любов потрібно шукати у своїй родині, а коли виникають якість проблеми, їх можна подолати спільними зусиллями.

Проблеми. Батьки і діти; бабусі та дідусі і онуки; взаємини учнів та вчителів; вибір власної позиції у житті; позитивне ставлення до життя; перша закоханість; взаємини чоловіка і дружини; підліткова дружба; люди й тварини.

Композиція і сюжет твору

Роман розповідає історію життя дівчини-старшокласниці, доньки зіркових батьків. Її мати – відома письменниця, батько – телеведучий. Буба – гарна учениця, любить симфонічну музику, джинси Левайси та мартінси. Але позірно успішна родина насправді нещасна: дорослі, надто зайняті своєю кар'єрою, не можуть дати ладу власному життю. Тож Буба вимушена розплутувати родинні проблеми і стати тим стрижнем, на якому тримається її сім'я. Буба – звичайна дівчина, оточена інфантильними дорослими – дідусем, мамою й татом, старшою сестрою Олькою. Перед нами постає світ через світосприйняття підлітка, який дуже добре усвідомлює всі складнощі і проблеми дорослого життя, а відтак не дуже і хоче дорослішати. Буба не має вибору: саме вона, а не навпаки, вимушена втішати маму, заспокоювати батька, берегти дідуся від згубних звичок, мирити Ольку з чоловіком. І заплутаний дорослий світ знаходить свою точку опори в дитячій розсудливості Буби, адже вона робить усе можливе, щоб зберегти родину. Дівчина розгублена перед життям, але водночас вона намагається виправити світ і зробити його кращим. Хоча сім'ю Буби важко назвати взірцевою, та все ж центром її життя є дім. Саме в ньому вона вчиться грати в бридж, переживає своє перше кохання, тривожиться за сестру Ольку та переймається проблемами подруги Агати, бо "дочці алкоголіка завжди гірше, ніж йому самому". Родинна оселя стає свідком тріумфу Буби, бо саме там батьки дізнаються, що вона стала чемпіонкою Польщі, хоча спочатку їм важко було збагнути, що чемпіонка Агнешка і є… їхньою Бубою. Та хай там як, але саме вдома Буба знаходить необхідну підтримку, тепло і затишок, адже "мудрі птахи завжди повертаються до своїх гнізд".

Історія Буби – це історія дитини, яка заслуговує на любов і увагу, незважаючи на всі її вади і зайнятість батьків. До речі, дорослих, на противагу підліткам, авторка зображує в доволі іронічному світлі. Серед родичів Буби немає жодного у звичному сенсі позитивного персонажа – всі вони зображені з великою часткою гумору і навіть сарказму та мають дещо карикатурний вигляд. Дорослі надмірно емоційні, піддаються ігро— і шопоманії, марнославству, легко стають жертвами шахраїв і власних недоліків. Складається враження, що в родині Буби єдиною тверезомислячою людиною залишається дівчина-підліток, яка здатна будь-якої миті взяти на себе відповідальність за сім'ю.

Основна форма розвитку сюжету – діалоги та життєві ситуації, що подані крізь призму бачення юної героїні твору. Поєднання прямої і непрямої мови, розповідь від 1 та 3 особи дають можливість авторці переходити від однієї точки зору до іншої. У такий спосіб вона утверджує думку про те, що сучасний світ є неоднозначним і строкатим. У ньому багато різних думок і позицій, тому кожному персонажеві потрібно докласти зусиль, щоб знайти в ньому своє місце.

Експозиція. Батьки 16-річної Буби відомі люди: її мама –письменниця, а тато – ведучий на телебаченні. Буба ж любить анонімність і прагне уваги, бо батьки забувають навіть про її день народження.

Зав'язка. Буба розуміє, що з нею та її родиною не все гаразд. У дівчини проблеми в школі, Адась, який їй подобається, почав зустрічатися з іншою, батьки проводять з нею мало часу, а також часто сваряться між собою.

Розвиток дії. Родину часто відвідує подружжя Маньчаків, з якими Буба і дідусь грають у бридж. Буба запрошує Адася до себе, але все закінчується погано. Олька, Бубина старша сестра, свариться з чоловіком і тимчасово живе з батьками. Бубині батьки часто сваряться, але потім зрештою миряться. Дівчину підтримує лише дідусь, без нього вона не уявляє свого життя. Батьки їдуть відпочивати на море, а до Буби з дідусем приїжджає бабуся Рита, яку вони ледве терплять. У школі Бубі починає подобатися однокласник Мілош, а також вона знаходить нову подругу – Агату. Мама Буби стає жертвою шахрайки, але рідні зуміли відкрити їй очі на те, що відбувається. Буба приносить додому цуценя і називає Добавкою. У Ольки знову проблеми з чоловіком, але Буба зуміла помирити їх. Дідусь дістає бланк заяви на турнір з бриджу в Сопоті і записує туди Бубу. У Буби і Мілоша виникає непорозуміння, але згодом закохані помирилися. Батько дівчини втрачає роботу, а от мама стає ще більш успішною.

Кульмінація. Буба перемагає на турнірі, її показують по телевізору, і навіть вчителька просить автограф.

Розв'язка. На "виграні" на турнірі гроші Буба купує дідусеві телевізор. Батьки, які й не здогадувалися про участь Буби у змаганнях і її перемогу, дізнаються про це з газети. Нарешті Буба і її родина почуваються дуже щасливими.