Барбара Космовська — Буба
Контрольні запитання
- Визначте провідну ідею роману Барбари Космовської про Бубу. Доведіть, що Буба, завдяки її розумінню, змінює світ навколо себе на краще.
Провідна ідея роману – це ідея любові й поваги до людини, незалежно від її статусу в суспільстві, незалежно від дивацтв та слабкостей, притаманних людям; та ідея родинного тепла, що робить життя людини освітленим щастям. Буба – сильна духом, вона не тікає від проблем, вирішує їх з гідністю і змінює світ на краще. Наприклад, вона зуміла помирити сестру з чоловіком, вислухала, підтримала Агату і навіть запропонувала свою допомогу, допомогла Мілошеві стати кращим учнем класу, підтримувала маму у важкі моменти.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Де відбуваються події твору? Від чийого імені ведеться розповідь?
З перших сторінок роману ми потрапляємо у світ сучасної сім'ї. Дія відбувається в Польщі, здебільшого у квартирі на вулиці Звіринецькій, проте кожний впізнає в колізіях польської родини власні проблеми та життєві ситуації. Розповідь ведеться від імені головної героїні твору – школярки Агнешки, яку називають Бубою. Поруч з нею є багато дорослих: мати Марися, батько павел, дідусь Генрик, сестра Олька та її чоловік Роберт, сусіди Вальдек і Віолетта Маньчаки, хатня робітниця Бартошова...
Читати відповідь повністю → - Доведіть, що гра в бридж для Буби стала не хворобливою манією, а порятунком від батьківської байдужості та засобом самоствердження. Яку роль у цьому відіграв дід?
Спершу Буба грала з дідусем і Маньчаками в бридж тому, що батьки були надто зайняті, щоб залишися з гостями і розважати їх. та поступово гра перетворилася на захоплення Буби, в якому вона щоразу вдосконалювалася. У цьому найважливішу роль відіграв дідусь Генрик: "Дідусь розумів онуку дуже добре. Зрештою, він завжди її розумів і беріг як зіницю ока, бо знав, що рідко можна зустріти такі здібності, які Буба демонструвала, розв'язуючи бриджеві задачі...
Читати відповідь повністю → - Кого засуджує письменниця: підлітків чи дорослих?
Письменниця прагне не засудити сучасних дорослих, а придивитися до них, спробувати їх зрозуміти, як це зробила Буба. Навіть якщо дорослі не завжди справедливі, вони все одно мають право на власне життя, помилки, розуміння і прощення дітей. Але для цього треба мати мудрість як дорослим, так і дітям. Авторка не засуджує і підлітків. Сучасний світ – складний, заплутаний і непередбачуваний, у ньому не можна поділити людей на хороших і поганих, вони всі різні.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Коли дідусь відчув себе "всемогутнім Пігмаліоном"? Як це характеризує родину Буби? Доведіть, посилаючись на текст, що насправді батьки дуже люблять доньку.
Якось у ліцеї Буби мала відбутися дискотека з нагоди першого дня весни. Буба не мала відповідного одягу, і дідусь вирішив, що їй потрібна сукенка. Коли дівчина з'явилася перед родиною у сукенці, яку вона вибирала з дідусем, усі привітали її захопленим вигуком. Дідусь у той момент мовчав, "наче був всемогутнім Пігмаліоном, і лише скромно потупився. Така його поведінка мала допомогти родині зрозуміти, що досягнутий Бубою ефект – це значною мірою його заслуга"...
Читати відповідь повністю → - Поміркуйте, чому письменниця весь час сипле на голову героїні купу випробувань і неприємностей? Невже вона не любить Бубу?
Навпаки, Барбара Космовська милується своєю головною героїнею й хоче показати не тільки силу духу дівчини-підлітка, а й те, що щастя людей залежить від них самих, що немає проблем, яких не можна було б подолати. Буба ж долає життєві проблеми з гідністю. Це робить її сильнішою. Таким є складний шлях дорослішання.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поміркуйте, які миті життя героїні можна назвати щасливими.
Щасливими можна назвати ті миті життя Буби, коли її батьки і дідусь живуть мирно, коли вона зустрічається з Мілошем, коли читає і слухає музику у своїй кімнаті, коли знаходить нову подругу Агату, коли виграє турнір з бриджу. Загалом, у житті дівчини багато щасливих моментів, а всілякі незгоди, сварки, непорозуміння не здатні порушити її життєвий оптимізм.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкрийте світ мрій, уподобань і почуттів Буби. Чому вона почувалася нещасною? Що зробило її щасливою?
Мрії Буби є звичайними мріями підлітка: вона хоче проводити більше часу з батьками (поїхати з ними на Віслу), бути успішною у школі (добре знати англійську і не мати проблем з фізкультурою), мати хлопця (Адась, з яким Буба знайома з дитсадочка і якого любить, почав зустрічатися з Йолькою), мати найкращу подругу. Дівчина почувалася нещасною, коли в неї щось не виходило, а родина не звертала на неї уваги через заклопотаність своїми справами...
Читати відповідь повністю → - У своєму щоденнику Буба написала: "Про нашу родину можна сказати, як про цей місяць: у березні сім погод надворі". Як ви розумієте цей вислів?
Цей вислів дуже яскраво характеризує родину дівчини, адже у них не все стабільно. Вони то сваряться, то миряться, до них час від часу після сварки з чоловіком переїжджає Бубина сестра. Тож у родині немає спокою, затишку, впевненості і підтримки між собою. І в дідуся, і в мами, і в батька непрості характери, їм важко поступатися одне одному, просити пробачення, шукати вихід з біди.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Через що виникають конфлікти між героями роману?
Основні конфлікти твору відбуваються через брак духовного зв'язку між людьми. У творі постійно сваряться батьки Буби між собою, її сестра Олька зі своїм чоловіком. Приводи для сварок, зазвичай, дріб'язкові, але вони спричиняють постійне напруження, через що Буба страждає і добре почувається лише за дверима власної кімнати.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →