Едгар Аллан По — Золотий жук (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Оповідання.

Час створення. 1843 рік.

Автор. Едґар Аллан По (1809-1849) – американський письменник.

Тема. Пошуки скарбів, розгадування таємниць.

Ідея. Утвердження сили людської думки, багатства творчої уяви й розуму, завдяки яким герой розгадав таємницю та знайшов скарб.

Проблеми. Взаємодопомога і підтримка; дружба; віра в себе; вміння розуміти інших; життєвий вибір людини; знання у житті людини.

Композиція і сюжет твору

В оповіданні "Золотий жук" письменник застосовує композиційний принцип "розповіді в розповіді": сюжет твору вміщено в додаткову оповідь, а оповідач перебирає на себе роль свідка подій, які він описує. Такий спосіб побудови твору дає автору можливість розкрити різні точки зору на зображуване. На важливість урахування різних точок зору в оповіданні "Золотий жук" указує епіграф, що містить рядок "Усі помиляються". Це, власне, ключ до розгадування основної загадки твору, що перетворюється на своєрідну інтелектуальну гру для читача.

Сюжет описує історію Вільяма Леграна, його слуги Джупітера і безіменного оповідача. Події відбуваються на Салівеновому острові в Південній Кароліні поблизу атлантичного узбережжя. Якось Легран знаходить "золотого" жука і загортає у шматок знайденого поблизу пергаменту. Прийшовши додому, Легран зовсім випадково виявляє на пергаменті зображення черепа, намальоване прихованими чорнилом. Чоловік захоплюється мріями про скарби, виявляє на пергаменті шифр, розгадує його і вирушає на пошуки місця схованки піратський скарбів. Його слуга Джупітер хвилюється за господаря, тому звертається по допомогу до оповідача. Легран поводиться дивно, але слуга і оповідач вирушають з ним на пошуки в гори, хоч нічого не розуміють. Біля тюльпанового дерева Легран наказує Джупітерові лізти вгору. На дереві слуга знаходить череп і отримує вказівку пропустити золотого жука на шнурі крізь ліву очну ямку. Забивши кілочок туди, де опустився жук, Легран відмірює певну відстань, косить траву і копає яму. Через деякий час виявляється, що негр переплутав очниці і їхні зусилля виявилися марними. Легран переміряє все заново і вони відновлюють розкопки. У ямі друзі виявляють скелети двох людей і скриню зі скарбами. Вдома Легран розповідає оповідачеві і Джупітерові про те, як розгадав шифр та здогадався про все інше, пов'язане зі скарбами.

Експозиція. Оповідач знайомить читача з Вільямом Леграном, розповідає про Салівеновий острів, на якому поселився його друг.

Зав'язка. Легран описує оповідачеві незвичайного жука, якого знайшов на березі, а потім малює комаху на клаптику паперу. Малюнок видається оповідачеві невдалим, а Легран зацікавлюється шматком цього паперу.

Розвиток дії. "Хвороба" Леграна, через яку занепокоєний його слуга Джупітер. Негр звертається по допомогу до оповідача. Легран веде оповідача і Джупітера в гори, де вони шукають скарб.

Кульмінація. Віднайдення скарбу, хоч це вдається з другого разу.

Розв'язка. Легран розповідає друзям про свої здогадки, розгадування шифру, пошуки місця, де був схований скарб, пояснює усі незрозумілі моменти.