А весна, ой, підсувалася! От-от уже зовсім близько десь дихала. Та так часом дихала, що аж піч трусилася від її подихів. А одної ночі зняла таке ревище, такий гуркіт, наче цілий гурт волів, котів та свиней над головами близні по даху гасав. Ревло, нявчало, вищало. Аж Любка прокидалася й злякано питала:
- Що воно, Вашку?
- Нічого. Спи. То буря надворі.
Дійсно, буря тої ночі була скажена. Коли близня вранці вибігла надвір, вона аж заверещала від радості: ввесь дах на флігелі був зірваний і задертий догори, як спідниця від вітру. Бантини оголилися, немов ребра в кістяка, і на них виразно було видко горобині гнізда.
От тепер можна було дерти їх!
- Гайда на кришу, Любко!
- І-і-і!!! — заверещала від захвату Любка і вихором метнулася до повіток. На дах повіток вилізти — це все одно, що на піч. А з повіток і на флігель.
Дах на флігелі був некрутий, і лазити на нього й раніше було не важко і не страшно. Та раніше він, проклятий, раз у раз страшенно гуркотів од найменшого дотику. А на цей гуркіт зараз же вибігала паршива орендаторка і ґвалтувала так, неначе близня її різала. А тато після того скидав ремінь із штанів.
Тепер же все залізо задерлося к чорту й задубіло, немов поли замерзлої мокрої кожушини. Можна було ходити просто по горищі й діставати руками до гнізд.
Та всі гнізда порожнісінькі були. Тільки в одному лежало рябесеньке яєчко з того літа, легеньке, з дірочкою. (Самі горобці, мабуть, і випили його).
Івашко, вхопившись за край бляхи, визирнув на вулицю. Гей, ліхтар лежить, повалений бурею. А в приставші дві віконниці зовсім одірвано.
Раптом Любка закричала:
- Ой, Вашку, глянь!
І показала вниз, під самий флігель, рукою. Івашко перехилився і аж язиком зацмокав: бідний — бідний Лейба, — геть-чисто знесло дах з його підвалу. Аж сіно крізь оголені дошки внизу видко. І приступки до підвалу, і навіть табуретку, що на ній Лейба сидить при дверях, коли покупців немає.
Та вмить Івашко занепокоївся і почав пильно водити головою то туди, то сюди, щось розшукуючи очима.
- Любко! А де ж його шкатулочка?
У Лейби над дверима була поличка, а на тій поличці раз у раз лежала старенька бляшана коробочка з грошима. Коробочка замикалася на ключик, а ключик був завсігди зав'язаний у кінчик червоної хустки. От коли треба було покласти чи вийняти гроші з коробочки, Лейба вийняв хустку з кишені, розв'язував вузлик і визволяв ключик. А потім помаленьку знімав із полички коробочку, відмикав її ключиком і клав або брав із неї гроші. А тоді знову коробочку замикав, обережненько засував її на полицю, а ключик зав'язував у хустку. І грошей-грошей раз у раз було в тій коробочці!
- Володимир Винниченко — Співочі товариства
- Володимир Винниченко — Гріх
- Володимир Винниченко — Федько-халамидник
- Ще 55 творів →
Тепер її не видко було на поличці, тієї коробочки. А повинно б було бути видко, як дах здерто. Чи не взяв на цей раз Лейба її з собою?
І вмить Івашко сильно вхопив Любку за руку і мовчки показав головою в бік од підвалу.
- Он вона! Під хвинарем1! Бачиш?
І, не давши Любці навіть роздивитися як слід, прожогом кинувся злізати з горища.
- Швидше, Любко, бо хтось візьме!
Ніколи близня так швидко, як тепер, не злізала з даху, навіть як сам орендатор із палицею вибігав на гуркіт. Ніколи, навіть на пожежу, так не вилітала з воріт.
Ні, ніхто не взяв. Коробочка лежала під ліхтарем, щільно боком пригорнувшись до нього, до свого товариша в однаковій біді.
Івашко спочатку озирнувся на всі боки, потім присів коло шкатулочки і швиденько одною рукою запхнув її під полу свого пальтечка, другою згори зараз же міцно притиснув її до свого тіла. А Любка тим часом хижо озиралась на всі боки, стережучи й уся тремтячи.
Після того Івашко підвівся й, закриваючи засуненими в рукава руками горб од коробочки, помалу, повільно рушив із того місця. Любка була кинулась бігти, але Івашко зразу ж зупинив її:
- Не біжи! А то як побачать, що біжимо звідси, так одразу догадаються потім, що то ми взяли. Іди собі тихенько.
Легко було сказать "іди собі тихенько", коли зсередини щось тебе трусило, рвало й несло, як отою нічною бурею. Та й сам Івашко аж посірів увесь, а очі йому стали маленькі, гострі, чудні.
Тільки в повітці, коли добре защіпнулися зсередини, Івашкові очі трохи побільшились і забігали так само, як раз у раз. Вийнявши коробочку з-під пальта, Івашко легенько струсив її. Густо й глухо брязнули гроші.
- Повно, Івашку? Повно? Ану, дай я! Ану, дай!
І Любка вхопилася обома руками за шкатулку й разом з Івашком струсила. Знову солодко й густо брязнуло всередині.
- Не дуже повно... — хрипко сказав Івашко.
- А давай подивимось!
- Еге, подивишся, як вона замкнена.
- А розбить!
Івашко покрутив головою: шкода розбивать.
Але в цю мить недалеко від повітки зачувся крик:
- Івашку!.. Любко!
Івашко й Любка на мент перелякано заклякли: ой, прийде мама сюди! Потім зашамоталися по повітці, шукаючи, де б сховати коробочку. І тут недобре, і там небезпечно.
- Івашку-у-у! Любко-о! Та де вони, шибеники, подівалися? До школи!
Івашко похапцем засунув коробочку під свої дошки, на самий спід. Дощок ніхто не чіпатиме.
- Ходім! Після школи.
Але сьогодні школа не школою була, а чистим катуванням: ой, хтось знайде шкатулку, ой, хтось знайде шкатулку!
А потім і другі думки: а скільки ж то в ній грошей? А стане на голубник чи не стане?
Любка гаряче вірила, що там на три голубники буде. Така ж бо важка вона, та люба коробочка!
- Бідний Лейба! — раптом зітхнула вона. — Не буде вже перевертать у пальцях копійок.
(Лейба мав звичку перед тим, як дати кому-небудь гроші, срібні чи мідні, швиденько та якось дуже ловко перевертати монети між пальцями обох рук, неначе перевіряючи, чи не позлипалося кілька їх в одну. Нізащо не дасть навіть копійки, гарненько не покрутивши її).
Але Івашко на зітхання Любки раптом чогось дуже розсердився.
- А хай не кидає грошей напризволяще! От іще! Ми знайшли на вулиці! Яке нам діло!
- Та ну да! Лежала собі на вулиці, а ми знайшли. Значить, вона — наша.
- А чого ж ти кажеш: "Бідний Лейба"?
Любка зніяковіла: справді, якщо Лейба бідний, то коробочка — не їхня і її треба йому віддати. А з якої ж речі її віддавати, коли вона лежала на вулиці під ліхтарем і вони знайшли її? От іще!
А тут іще, як на те, коли бігли зі школи додому, зустрівся їм коло самих воріт Йоська. Він стояв лицем до паркану і помалу-помалу, наче в задумі, водив пальцем по дошці. Близні стало якось тісно від того, що там стояв Йоська. Гукнути на нього? Так не хотілося чогось. А пробігти, не сказавши нічого Йосьці, товаришеві свойому, якось соромно було. Ну, і мусив Івашко підійти ближче.
- А чого стоїш так, Йоську? Набили?
(Лейба сам ніколи не бив Йоськи, Лейба й блохи десь убити не міг. А як Йоська чимсь проштрафлювався, то бив його дядько, мамин брат).
Йоська навіть не озирнувся, а так само совав пальцем по дошці згори вниз і знизу вгору.
Івашко збоку зазирнув йому в лице. По щоках Йосьці бігли рясні, швидкі сльози, як краплі дощу по шибці.
Йоська взагалі був собі плохенький хлопець, з величезними, пукатими, як цибулини, очима. А як лихо йому якесь, так і зовсім притихав. Коли б не близня, так із його всякий шмаркач знущався б.
- Та що таке, Йоську? Чого плачеш? Набив дядько?
Йоська покрутив головою. Була субота, і вдягнений він був у празникове.
Значить, вдома на нього ніхто не був сердитий, бо тоді б ходив у буденній одежі.
Та близня вже знала, чого плакав Йоська. Знала, чого він стояв тут і не йшов до хати. Бо там, мабуть, було таке, що не всидіти. Де ж пак: пропала вся шкатулка з грошима!
- Ну, Любко, ходім, ходім! А то мама лаятимуться.
Та так і не допитавшись, чого плакав Йоська, близня швиденько побігла в ворота. А від воріт, озирнувшись, злодійкувато прошмигнула в повітку. Коробочка лежала під дошками так само, як поклав її Івашко. Тепер тільки треба було її розбити й подивитися, скільки ж то грошей знайшли вони.
Але Івашко навіть не витяг коробочки з-під дощок. Чогось сердитий був і два вихорці його стирчали з-під одсуненої на потилицю шапки загонисто, як розп'яті хвостики півників. Він хмуро водив очима по повітці й не дивився на Любку.
А Любка теж чогось не хапалася розбивати шкатулку. І сині очі її під розчухраною кучмою були неначе чимсь ізлякані.
Вмить Івашко сердито підбив передком чобота цурупалок і бовкнув:
- Так ми ж знайшли коробочку!
- А ну да! — зараз же гаряче підхопила Любка.
- Коли б ми не знайшли, так хтось інший усе одно знайшов би.
- А ну да!
Але шкатулки з-під дощок, проте, не витягали. Івашко так само нишпорив похмурим поглядом по повітці, а Любка злякано щось слухала в собі широкими очима.
Раптом Івашко вдарив ногою ще один цурупалок й сердито зиркнув на Любку.
- А знаєш що? Давай підемо до Лейби та скажемо: "А що дасте, як знайдемо вам шкатулку? Дасте половину з того, що там є? Як дасте, так будем шукать". Як согласиться, то оддамо. Ну його к чорту. Га?
- Ой, ну да! — чогось аж зрадівши, весело скрикнула Любка і навіть схопилася бігти. — Гайда! Швидше!
- Ні, стривай. От уже й "гайда". А звідки ми знаємо, що пропала шкатулка? Треба наперед у Йоськи розпитать. Немов ми нічого не знаємо.
- Ну, так гайда до Йоськи!
І дивна річ: у Любки очі вже не були злякані й задуму з них, як муху з столу, щось здмухнуло.
Йоська все так само стояв біля паркану. Тільки сльози вже не котилися по лиці і пальцем він не совав по дошці. Щоки мокро блищали брудними патьоками, а очі-цибулини були червоні й сумні-сумні. І тепер він одразу сказав, чого плакав. Пропала коробочка з грішми. Буря вночі здерла дах з підвалу й викинула з полиці коробочку на вулицю. А хтось підняв її. Скільки там грошей було, Йоська не знав. Але тато й мама дуже журяться. Хотів тато купити Йосьці нові черевики, та тепер не купить уже.
І знову карі пукаті очі стали скляні, блискучі, а з них на довгі чорні вії викотилося дві буйні сльози.
Івашко шарпнув Любку:
- Ну, ходім!
І обоє побігли знову в двір, нічого більше не сказавши Йосьці.
Лейбина квартира була поруч квартири близні і точнісінько така сама, як їхня: спершу кухня з піччю, а далі кімната. Тільки меблі трошки інші були, а надто багато свічок було у блискучих підсвічниках.