Рутківський Володимир — На Козацьких островах
Контрольні запитання
- Доведіть конкретними прикладами з тексту, що козаки були великими оптимістами й жартівниками.
Про оптимізм козаків свідчить те, що вони вибралися з острова, щоб перехопити татар, коли ті будуть переправлятися через річку Псел. Козаки надіялися, що зможуть допомогти землякам, яких татари взяли у полон. Сотні козаків на полчище нападників було замало, але про це ніхто не замислювався. Оптимізм козаків проявляється й у тому, що навіть у найстрашнішій, найскладнішій ситуації вони не здаються, а борються і перемагають.
Пилип Швайка любив жартувати...
Читати відповідь повністю → - Кому з героїв твору ви найбільше симпатизуєте? Чому саме йому?
Найбільше я симпатизую Грицику. Це син Степана Кореня, якого татари вбили разом з дружино, тож Грицик залишився сиротою. Хлопець випасав у рідному селі худобу, але завжди мріяв козакувати, і його мрія таки здійснилася. Викликають захоплення його розум, спритність, безстрашність, наполегливість, відважність, ентузіазм та спостережливість. Саме Грицик придумав, що треба взяти в полон Тишкевича, обдурив його попутників, прийняв рішення мчати слідом за Швайкою, який переслідував Тишкевича...
Читати відповідь повністю → - Охарактеризуйте Тишкевича та його попутників.
Тишкевич служив у пана Кобильського і отримав наказ вбити козака Швайку, бо той не погодився на панову пропозицію слідкувати за парубками, які козакують, щоб пан міг збирати з них впольоване і вловлене. Тишкевич та його попутники за наказом пана пливли до островів, де козакували чоловіки, і відбирали у них здобич: шкурки, мед, всілякі запаси. Тишкевич і його попутники перевдягалися у татарську одіж і нападали там, де козаків було мало чи поодинці. Вони не лише обкрадали козаків, але й вбивали. Це були жорстокі, хитрі і підступні люди, які користали з чужої праці.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Перекажіть фрагмент твору, у якому Грицик і Санько взяли в полон Тишкевича й утримували його до повернення козаків.
Тишкевич лишився на острові сам, а своїх друзів відправив на ще один острівець. Чоловік рушив до куреня, де швидко знайшов в'язку бобрових шкурок. Грицик вирішив, що Тишкевича можна взяти в полон. Друзі взяли луки, і Грицик рушив до куреня. Санько з Барвінком зачаїлися за ожиновими кущами неподалік від входу. Коли Грицик запитав: "Дядьку, а що ви тут робите?", Тишкевич вихопив ножа. Чоловік почав наближатися до Грицика, та коли побачив вовка, почав переконувати, що не він напав на рудого Мацика...
Читати відповідь повністю → - Поясніть значення слів джура, волхв, характерник.
Джура – у давнину зброєносець, помічник козацької старшини. У повісті козак Швайка обрав собі за джуру Грицика, хлопець повинен був чистити зброю, доглядати коня, вчитися козацької справи.
Волхв – ворожбит, чарівник. Таким волхвом виявився Санько, друг Грицика.
Характерник – козак, якому приписувалося володіння магічними силами.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкажіть, якими ви побачили Санька й Грицика. Що в них спільне, а що відмінне?
Санько і Грицик – найкращі друзі, обом по 12 років, жили вони у селі Воронівка. Санько жив з матір'ю, а Грицик був сиротою (його батьків вбили татари і спалили хату). Хлопці мусили покинути село, бо їх переслідував пан Кобильський. Грицик був непосидючим і постійно прагнув дізнатися про щось нове. Він мав зіркі очі, помічав те, на що інші не звертали уваги. Хлопець мріяв про козакування...
Читати відповідь повністю → - Розкрийте лексичне значення слів плавні, верболіз, курінь, очерет.
Саме за допомогою цих слів автор передає колорит місцевості, у якій відбуваються події твору. Коротко опишіть цю місцевість.
Плавні – заболочені, порослі вологолюбною рослинністю низькі береги річок, що затоплюються під час повені. Верболіз – високий кущ або невелике дерево з довгими блискучими гілками і вузьким листям, що росте звичайно у вологих місцях. Курінь – легка будівля, сторожка, житло козаків, що складали таку частину війська...
Читати відповідь повністю → - У якому столітті відбуваються події твору? Що ви знаєте про цей час в Україні?
Події повісті відбувають у ХV ст., а саме в 1487 р. це час, коли на наших землях уже зародилося козацтво. У цей період населення центральної України ходило на різні промисли ("в уходи") – полювання, рибальство, а також боронило свій край від татарських нападників. Тюркське за походженням слово "козак" означало вільних, незалежних від пана людей. У пошуках волі українські козаки просувалися все нижче Дніпром і його південними притоками аж за невеликі прикордонні застави Канева та Черкас...
Читати відповідь повністю → - У якому творі, що ви читали в 5 класі, головний герой теж товаришував із вовком. Чим відмінні ситуації в згаданому й прочитаному творах?
У повісті Миколи Вінграновського "Сіроманець" головний герой Сашко теж товаришував з вовком. Ситуації у цьому творі і повісті "Джури козака Швайки" відмінні тим, що у "Сіроманцеві" людина (Сашко) прагне допомогти старому і сліпому вовкові, а в повісті Рутківського вовк допомагає козакам. Відрізняється і час подій, в першому творі це ХХ ст., а в "Джурах" це період зародження козацтва.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто служив двом господарям одночасно? Як називають таких людей?
Двом господарям одночасно служив Тишкевич. Він служив і ординцям, і пану Кобильському. Тишкевич повідомляв татарам, де розміщені озброєні ватаги присульських козаків, а також втерся в довіру до пана Кобильського і виконував його накази, обкрадаючи і вбиваючи козаків. Таких людей називають зрадниками, перебіжчиками, (той, хто перейшов на бік ворога).
Переглянути відповідь на окремій сторінці →