Шевченко Тарас — Зоре моя вечірняя
Контрольні запитання
- До кого або до чого звертається ліричний герой? З яким проханням?
Ліричний герой, який знаходиться в неволі, звертається до вечірньої зорі, щоб вона поговорила з ним про рідний край, щоб донесла до Бога про важкі часи в Україні. Тарас Шевченко думкою линув в Україну і звертався до вечірньої зірки як до живої істоти. Такий художній засіб називають персоніфікацією.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть у тексті поезії рядки, де виникає образ гори. Поміркуйте, що він може означати в поезії "Зоре моя вечірняя…".
"Зоре моя вечірняя Зійди над горою…". Тут образ гори натякає на якісь перешкоди, через які ліричний герой не може бути на своїй батьківщині, на далеку відстань, адже саме в час написання вірша Т. Шевченко перебував на засланні в Орській фортеці (тепер – місто Орськ в Оренбурзькій області Росії) та Новопетровському укріпленні (зараз – місто в Казахстані). Долаючи гнітючі враження від заслання, поет подумки переносився до України.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Опиши веселку. Де і коли вона з'являється? Як ти розумієш образний вислів "у Дніпра веселочка воду позичає"?
Веселка – це атмосферне оптичне явище, яке з'являється після дощу. Поки маленькі краплі води ще втримуються потоками повітря, промені сонця проходять крізь них, переломлюються і відбиваються такими кольорами: червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, блакитний, синій і фіолетовий. Існує повір'я, що веселка тягне в хмари воду з потоків, ставів та криниць. Вірування у веселку, що п'є воду, відбилося і в Шевченка:
Переглянути відповідь на окремій сторінці →Розкажи, як за горою сонечко сідає,
Як у Дніпра веселочка воду позичає.
- Поміркуй і вислови припущення, у який період життя міг написати поет вірш "Зоре моя вечірняя…".
Понад десять років поет перебував на засланні в Росії. Тоді й створив вірш "Зоре моя вечірняя…" як ліричний вступ до поеми "Княжна". Автор не розповідає про якісь життєві події, а лише ділиться з нами своїми почуттями. У його душі поєдналися щира любов до Батьківщини, туга за нею: "Поговорим тихесенько В неволі з тобою", "І хто знає, що діється В нас на Україні?".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поміркуйте, чому саме вечірня зоря, а не людина, стає його співрозмовником?
Зоря стає його співрозмовником, бо далеко на чужині важко знайти людину, якій можна довірити свої переживання, смуток за батьківщиною. Ліричний герой знає, що вечірню зорю також видно і в його рідному краї, вона бачить те, що діється в Україні. Саме тому вона йому близька.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Про що ліричний герой просить розповісти зорю?
Він просить розповісти про природу батьківщини: як сідає сонечко, як у Дніпра "веселочка воду позичає", про сокорину, вербу і сон-траву, про міфічних "нехрещених дітей", вовкулаку. Ліричний герой не просить розповідати про людей, бо він їх уже добре знає: "А про людей… Та нехай їм…".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи допомагають образи сонечка, веселочки зрозуміти ставлення ліричного героя до рідного краю?
У вірші є три солова зі зменшено-пестливими суфіксами: тихесенько, сонечко, веселочка. Слова сонечко і веселочка говорять про те, що спогади про рідну землю для ліричного героя дуже дорогі, природа України для нього мила і рідна, навіть сонце там світить по-іншому.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому "Зоре моя вечірняя" є ліричним твором?
Цей вірш є ліричним, бо йому притаманні емоційність, схвильованість, особлива задушевність, невеликий обсяг і значна кількість художніх засобів. Твір не зображує якісь події, а відтворює думки, почуття, переживання автора.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому Шевченко просить зорю розказати про тогочасне українське життя Богові?
Мабуть, ліричний герой думає, що Бог не знає про те, яка несправедливість панує у його батьківщині. Якщо зоря розкаже про це Богові, той почує і почне діяти, зробить щось хороше для українського народу.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що з тексту твору ми дізнаємося про ліричного героя?
Як ви зрозуміли слова "Поговорим тихесенько / В неволі з тобою?"
Ці слова говорять про те, що ліричний герой перебуває в ув'язненні, він сумує за батьківщиною, її природою. У розмові ліричного героя з природою передано глибоку любов до України. І це почуття співзвучне з авторським.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →