Васильченко Степан — В бур'янах (Дитинство Шевченка)
Контрольні запитання
- Знайдіть на початку твору "У бур'янах" типовий для казки зачин і прочитайте його. Як ви вважаєте, чому письменник розпочинає твір з казкового зачину?
"За широкими морями, за лісами дрімучими ще й за горами кам'яними в не нашій, далекій стороні був колись веселий край, розкішний і багатий, заворожений злими людьми, зневолений двома неволями. Одна неволя панська, а друга — царська. І жили там рабами в тяжкій чужій роботі заворожені в неволю люди. Світ їм було зав'язано, говорити — заказано, ходили німі...".
Автор використовує такий зачин, щоб підкреслити давність подій і показати красу нашого краю, який, однак, був поневолений.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назви не менше трьох рис характеру Шевченка, яку виявилися вже в ранньому дитинстві. Підтвердь кожну рису прикладами з твору.
У ранньому дитинстві у Тараса виявилися такі риси характеру: терплячість (сестра могла на весь день забути про нього, поки гралася з подругами, а він терпів голод, спеку, самотність), спостережливість (Тарас спостерігав за природою, людьми, слухав розповіді дорослих, запам'ятовував пісні), волелюбність (ходив по всьому селу, любив мандрувати, ніколи не сидів дома; коли з'явилася мачуха, а тато помер, вирішив не терпіти знущань, покинув дім і попросився до дяка).
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Про яку рису характеру малого Тараса свідчить його розповідь про залізні стовпи, що підпирають небо?
Ця розповідь Тараса свідчить про його непересічну і багату творчу уяву.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прочитай уривок від слів …а ти, Тарасе, куди хочеш – скрізь тобі шляхи відкриті… до кінця абзацу. Зроби висновок про те, які обставини в дитинстві сприяли розвитку поетичного хисту майбутнього поета.
"…а ти, Тарасе, куди хочеш — скрізь тобі шляхи одкриті: на леваду, до ставу, за село до млина, у той сад густий та темний, за сад на могилу... А бур'яни несходимі! Залізе — до вечора не вибереться... І мандрує мала людина по світу з ранку до вечора, дива всякі на ньому споглядає, розуму набирається. Вийде із бур'янів на поле, як Кармелюк із лісу, дивиться, як сонце заходить, як легенька хмарка з золотими крайками закриває його своїми червоними полами. І здається малому, що там — край світу...
Читати відповідь повністю → - Прочитайте фрагмент, у якому Тарасового батька кличуть на панщину. Як ця сцена характеризує тодішній устрій життя селян?
"Аж ось заляскало щось палицею у двері, аж мати кинулась і застогнала: "Кождий день стукає, а ніяк не звикну". Калатає, аж в ушах лящить, кричить: — Григор — на тік молотить, Катря — до пані прясти (мати — теж Катря). Зараз, бо світає!
Панський десятник.
— Сьогодні у мене свято — сина бог послав, не можу кинути породіллю з малими дітьми в хаті, — одгукується з хати Григор.
— Не моє діло, панові будеш казати. Ну, швидко, а то прогул писатиму...
Читати відповідь повністю → - Чи бачив Тарас насправді залізні стовпи, що підпирають небо? Що це було: багата фантазія, розповідь чумаків чи, може, сон?
Насправді Тарас не бачив цих стовпів. Це була його багата фантазія, бо хлопець завжди відрізнявся оригінальністю думок.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи можна дитинство Тараса вважати щасливим? Обґрунтуйте свою думку.
Дитинство Тараса не можна назвати щасливим, і на це є багато причин. Тарас і його батьки були кріпаками, їхнє життя було важким і бідним. Хлопчик рано втратив маму, а незабаром і батька. Йому довелося жити у дяка, виконувати різну важку роботу, щоб мати можливість вчитися. він мусив терпіти часом голод, злидні, його називали ледащом. Здавалось би, його мрія стати малярем уже почала здійснюватися, та коли він пішов до панського управителя по дозвіл, його забрали помічником на кухню.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому Катря не завжди була уважною з малим Тарасом? Чи можна її в цьому звинувачувати?
Поки батько й мати були на панщині, Катря мусила доглядати Тараса. Вона сповивала, колихала, пісень співала, але сама була ще дитиною, тому їй хотілося пограти з подругами. Тому вона садила малого на вигоні, в ромашках, у ту ямку, що вирили хлопці, граючи в дуки. Катря не завжди була уважна з Тарасом, але її не можна звинувачувати, бо вона сама була дитиною.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому мати називала малого Тараса волоцюгою? Добери до цього слова синоніми. Наведи один приклад, який підтверджує материну характеристику.
Мати називала Тараса волоцюгою, бо він ніколи не сидів у хаті, а ходив селом, інколи заходив навіть далі. Хлопчик приходив до хати лише поїсти. Тут слово волоцюга вживається не в прямому значенні (Бездомна людина, яка не працює, а живе з крадіжок, жебрацтва і т. ін., постійно змінюючи місце перебування; бродяга, пройдисвіт), а в жартівливому значенні. Так кажуть про того, хто певний час був відсутній дома. Тому синонімами можуть бути мандрівник, подорожанин...
Читати відповідь повністю → - Що відбувалося в святкові дні в хаті діда Шевченка — Івана?
До нього збиралися люди послухати про святих мучеників (у діда була книга, він був письменний) та поговорити про життя, згадати Запорозьку Січ та Гайдамаччину.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →