Гуцало Євген — Лось
Контрольні запитання
- Доведи, що "Лось" Є. Гуцала – оповідання.
Оповідання – невеликий прозовий твір, у якому зображено переважно один епізод із життя одного або кількох персонажів. Твір "Лось" має всі ознаки оповідання: невеликий обсяг; зображено одину подію – трагічний випадок з лосем; події відбуваються протягом короткого часу; невелика кількість дійових осіб: лось, дядько Шпичак, хлопці-брати; твір написаний прозовою мовою.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть і прочитайте портрет Шпичака. Які деталі опису зовнішності цього персонажа свідчать про негативне ставлення автора до нього?
"Кругленький, як підпалок, з підпалкуватим, добре випеченим обличчям, в розтоптаних, з довгими халявами, чоботях, в яких тонув мало не по пояс, дядько зупинився поряд із дітьми. …Дядько тримав у руці рушницю, але з таким виглядом, ніби збирався від когось захищатись. На губах у нього запеклась біла смага,— мабуть, од якогось раптового, скороминущого переживання". Про негативне ставлення автора до Шпичака свідчить опис його обличчя, яке було схоже на підпалок, і "бралося то темними, то світлими спалахами".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назви слова, які передають тривогу лося. Яка одна художня деталь повторюється кілька разів, підсилюючи передчуття біди?
Слова, які передають тривогу лося: "тривога в крові", "неясний страх", "знову захвилювався, знову насторожився". Але є одна художня деталь, яка підсилює відчуття біди. Це шум старої гіляки, про який згадується кілька разів: "Лось знав, що то тріщить стара гілляка на дубі, всохла, кощава; їй давно вже б треба впасти, а вона не падала, з дивною впертістю тримаючись за стовбур.", "…над усім цим линуло знеможене, схоже на зітхання порипування гілляки...
Читати відповідь повністю → - Перечитай уважно третій абзац. Зверни увагу на використані кольори та відтінки. Який настрій створюють вони на початку твору?
У третьому абзаці використано такі кольори і відтінки: "синюватий іній", "опинився серед примарно-млявого світла". На початку твору сині і темні кольори, сутінки створюють таємничий, дещо насторожений, сповнений острахом, зимовий настрій (події починаються темного зимового ранку).
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Подія в оповіданні відбувається взимку. Який саме період зображено – початок, середину чи закінчення зими? Підтвердь відповідь рядками з твору.
У творі зображено кінець зими. Це підтверджують рядки про те, що хлопці "…вирішили подивитись на річку, чи тріщить на ній лід, чи скоро рушить."
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Придумайте своє завершення оповідання "Лось". Запишіть його в зошит кількома реченнями.
"Коли пролунав постріл, то лось…" кинувся щосили бігти до лісу. Хлопчики відразу зрозуміли, що хтось стріляє у тварину. Тут вони озирнулися і побачили свого рідного дядька Шпичака. Він намірився вистрелити ще раз, бо лось досі виднівся між деревами. Хлопці чимдуж кинулись до дядька і навперебій кричали, щоб перестав стріляти. Дядько відволікся, а лось тим часом втік. Діти розповіли, що лось із заповідника і стріляти у нього не можна. Та ці слова не подіяли на жорстокого дядька...
Читати відповідь повністю → - Прочитай уривок з тексту: Усе нижче осідав у воду, і роги похилитувались над крижаним місивом, як незвичайний кущик. Під цим кущиком червоний розпач трохи вгомонився, але був тепер такий безмежний, що очі для нього були замалі, і той розпач струменів із них увсібіч. Опиши стан лося в той момент. Що відчуваєш ти, читаючи ці рядки?
Лось був сильно наляканий. Він найбільше боявся, що не вибереться на берег і потоне. Читаючи рядки про розпач лося, читач співчуває тварині і надіється, що хлопчикам вдасться допомогти йому.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прочитайте опис природи, який вам найбільше запам'ятався. Яку роль відіграють пейзажі в оповіданні?
Найбільше мені запам'ятався опис улюбленої галявини лося. "Поляна ця, подзьобана струхлявілими пеньками, викружилася край осичняка, трохи на згірку. Ранньої весни вона перша вбиралася квітами, і хутко тут виганялась така висока трава, що в ній, прилігши, лось міг сховатися до половини. Тепер поляна пустельна, як і все навколо; лось застиг нерухомо, втупившись круглими очима в стіну лісу попереду себе,— якраз туди, звідки завжди сходить сонце. Помалу лось заспокоювався...
Читати відповідь повністю → - Розкажіть, як поводив себе лось у крижаному полоні. Що ви відчували, читаючи ці рядки?
Опинившись у річці, "лось вжахано відчув, що дедалі глибше занурюється в льодяну кашу". Кожен новий ривок не допомагав. Він "ревнув, кличучи на допомогу, і його очі все густіше набрякали кров'янистим смутком". Одна нога вдарилась об лід і стала майже неслухняна. Вода в ополонці закров'янилась. Лось розумів, що йому не вирватись. Тоді він згадав схоже відчуття: якось восени його переслідувала вовча зграя. Та той страх не був таким сильним, як тепер у річці, бо течія була невблаганна...
Читати відповідь повністю → - Склади план оповідання.
1. Відчуття дивної тривоги.
2. На улюбленій галявині.
3. Лось прийшов до річки і провалився під кригу.
4. Боротьба за життя і згадка про вовчу зграю.
5. Два хлопчики-підберезники.
6. Вдалий порятунок.
7. Раптовий постріл.
8. Радість і настороженість дядька Шпичака.
9. Вражені діти і розлючений Шпичак.
10. Брати їдуть геть, а дядько думає, як замести сліди.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →