Гончар Олесь — Залізний острів
Контрольні запитання
- З якими образами порівнює автор загублених?
Вони самотні на цьому залізному острові, як перші люди – Адам і Єва. Таке враження підсилюється порівнянням їх з останніми дітьми землі, із сиротами людства.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З якою метою крейсер був залишений у морі?
Крейсер залишили в морі, щоб тренуватися стріляти по ньому з неба. Крім того, він нагадував людям про війну.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть уривки, де йдеться про кохання молодих людей.
"В усьому вона ставила його вище за себе, в його вмінні, в роботі, в здібностях…". Високою поезією пройнята картина, коли Тоня, переходячи затоку, йде до Віталика. " Через лимани, затоки, через усе Чорне море до тебе брела! — беззвучно сміялася Тоня". І всі добрі сили, природа сприяють Тому. "Тоня бреде, вони (водорості) самі розхиляються перед нею, наче дають їй дорогу, наче знають, куди Тоня спішить")
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - На ваш погляд, які ідеї утверджує автор цим твором?
Автор утверджує красу і силу кохання; відповідальність за долю інших, світу в цілому; неприродність військових змагань як загрозу миру й життю тощо.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи здаються герої в безвихідній ситуації?
Юні герої не здаються, вони надіються знайти вихід, дати про себе якусь вістку на землю: "Треба шукати виходу. Будь-що знайти вихід. Треба боротись. Боротись – цього вчила його мати, вчили в школі, це чув він безліч разів, про це стільки читав…".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому "Залізний острів" називають новелою-засторогою?
Новелу "Залізний острів" у романі О. Гончара "Тронка" називають твором-засторогою, адже гуманістичні цінності, та й саме Життя людини часто опиняється під загрозою цивілізаційних процесів. І як важливо при цьому зберегти здатність сучасної людини до захисту свого єства, своїх почуттів. Закохані через свою легковажність опиняються на військовому кораблі, який служить полігоном для нічних бомбардувань. Їхній човен відв'язався, і вони не можуть повернутися. Але герої не впадають у відчай, вони прагнуть знайти порятунок, не втрачають своєї людської гідності, своїх почуттів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому діти в піонерському таборі так люблять Тоню?
Діти найбільше любили Тоню, бо вона виділялася своїми вигадками і веселим голосом. Хоч вона нікому не потурала, діти линули до неї. Дівчині вистачало енергії і на танці, і на співи, і на різні ігрища. Тоня розповідала їм про різні трави та про комах, про муравок та степових птахів. Навіть "Дошка юних забудьків", куди Тоня чіпляла загублені дітьми речі, не впливала на цю прихильність дітей до неї.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що ви дізналися про Віталика з новели?
Віталик був радистом у радгоспі, йому доручили весь радіовузол. Поки не був радистом, то радіохуліганив, міг через ефір розшукати Тоню в степу, покликати. Тоня і Віталик були закохані, але дівчина в усьому ставила його вище за себе. У школі він вчився краще, ніж Тоня. Віталик вмів їздити мотоциклом, жив з мамою, яку звали Лукія. Раніше він побував на крейсері, де знайшов різні радіодрібнички. Віталик — розумний, цілеспрямований, чесний, чистий душею хлопець. Він закоханий у море й свої південні степи.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що непокоїть Віталика в мить усвідомлення, що вони можуть загинути?
Віталика непокоїть почуття невиконаного обов'язку. Бо що ж він відповість на запитання: як жив? Яке добро зробив людям? "По суті, нічого ще не зроблено в житті, хіба що примус кому полагодив та керогаз, а всі ті будовані і незбудовані твої кораблі, вони всі попереду, вони помандрують в майбутнє вже без тебе…".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що протиставляється у творі занедбаному крейсеру?
Контрастом зловісній силі виступає кохання Віталика й Тоні, що розквітає серед розкішної природи.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →