Стороженко Олекса — Скарб
Контрольні запитання
- Випишіть із тексту оповідання прислів'я, приказки та фразеологізми.
Фразеологізми: "буцім з його чортяка лика дере", "віку тобі збавлять", "не побачила б світу божого", "батько ноги простяг", "зоставсь круглим сиротою", "щастя, як горох з мішка, так і сиплеться", "останню сорочку витягне", "щаслива нитка до смерті не вірвалась", "невсипуща господиня", "до білого волосся доспався", "навіки заснув".
Прислів'я і приказки: "він такий щасливий, що такого і на всьому світі не знайдеш!", "Як бог дасть, то й у вікно вкине!", "Хвалить шинкар п'яницю, а дочки своєї за його не віддасть!".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Добери з оповідання приклади, що ілюструють засоби зображення комічного у творі.
Просторічні та лайливі слова (телепень, скажена, орав здорово); комічні порівняння, фразеологізми (як той пуцьвірінок, буцім з його чортяка лика дере, як на живіт кричить, як горох з мішка); гіпербола (не випускає мати сина надвір цілий рік – то холодно, то жарко, то сиро); вживання середнього роду (його вигнало та розперло); комічний портрет ("Лика широка та одутлива, як у того салогуба, а руки білі та ніжні, як у панночки"); іронія ("заснув манесенький"); комічні ситуації ("…Вийде в садок, ляж..
Читати відповідь повністю → - За допомогою яких засобів автор досягає гумористичного зображення?
Одним з найпоширеніших засобів гумористичного зображення є мова оповідача та героїв і героїнь твору. Павлусева мати, звертаючись уже до дорослого сина, використовує зменшувально-пестливі суфікси: "Не ходи, синку: душно, сонце напече головку, голова болітиме". Такі ж виражальні засоби використовує оповідач: "Павлусеві вже не до меду; заснув манесенький — ніяк його й не розбуркаєш"...
Читати відповідь повністю → - Знайдіть у тексті оповідання слова зі зменшувально-пестливими суфіксами. Яку роль вони відіграють у творі?
"Люди заможненькі", "…і скотинки, і худоби, і хата простора з садочком і левадою", "одного тільки синка — Павлусем звали", "синку", "діточок". Здрібніло-пестливі суфікси використовуються для вираження пестливості, ласкавості, але інколи набувають певних особливостей: надають негативного забарвлення, створюють специфічну емоційно-експресивну тональність. Це породжує експресію удаваної пестливості, зневаги...
Читати відповідь повністю → - Оповідання О. Стороженка "Скарб" гумористичне чи сатиричне? Обґрунтуйте відповідь.
"Скарб" — гумористичне оповідання, бо в гумористичних творах зображається смішне в життєвих явищах і людських характерах у доброзичливому, жартівливому тоні, а в сатиричних — різко висміюються, викриваються людські вади. Оповідання О. Стороженка "Скарб" не викриває вади Павлуся, а в жартівливому тоні виявляє смішне в характері й поведінці головного героя, у способі його життя. А й справді, Павлусь нікого не ображає, нікому не шкодить і не заважає жити, проте його спосіб життя видається смішним.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясни, чи є Павлусь ідеалом для оповідача твору. Чи відповідає образ лежня народному уявленню про справжню людину? Свою відповідь обґрунтуй.
Для оповідача Павлусь не є ідеалом. У кінці твору він подає своє бачення щастя і воно зовсім не співпадає з поглядами головного героя. Народне уявлення про справжню людину завжди асоціювалося з працьовитістю, допомогою іншим, добротою, чесністю. Тому образ лежня є негативним, але оповідач відкрито не засуджує його, а за допомогою гумору показує, що насправді щастя не полягає у ситому житті.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясни, яку функцію відіграє гумор в оповіданні.
Гумористичне, викривальне зображення головного героя оповідання автор подає, вдаючись до різноманітних засобів, які допомагають викликати відразу до людини, котра нічого у своєму житті не зробила доброго, прожила марно й безцільно, користуючись плодами праці інших.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Складіть план до оповідання О. Стороженка "Скарб".
1. Єдиний і улюблений синок у заможних селян.
2. Павлусь-парубок і надмірна опіка матері.
3. Смерть батьків Павлуся.
4. Наймит і наймичка та життя Павлуся з ними.
5. На зелені свята парубоцтво зібралося шукати скарб.
6. Дохлий хорт край дороги.
7. Павлусь отримує скарб.
8. Міркування оповідача про те, що таке справжнє щастя.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Твори якого літературного жанру мають такий же початок, як і оповідання "Скарб"? Чому саме так письменник його починає?
Початок оповідання О. Стороженка ("Був собі чоловік та жінка. Були вони люди заможненькі... Послав їм Господь на втіху одного тільки синка — Павлусем звали") схожий на початок казки. Письменник починає твір саме так, бо його оповідання має фольклорну основу, фантастичні елементи. Крім того, казка і оповідання багато в чому схожі (чітко позначений сюжет, оповідна манера опису подій, присутність головних і другорядних героїв, дії яких обумовлені незвичною ситуацією).
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто піклувався про Павлуся після смерті батьків?
Наймит і наймичка, які працювали у батьків. Згодом вони побралися і доглядали Павлуся.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →