- Традиції бувають різними, їх треба берегти й передавати наступним поколінням. На думку люботинського князя, у світі й досі діють "драконячі закони", а традиції зобов'язують будь-що вбивати дракона. Прокоментуйте цю традицію. Чи треба її берегти?
"Драконячі закони" – надзвичайно суворі закони, встановлені першим законодавцем Афінської республіки Драконом (VII ст. до н. е.). Старогрецький історик Плутарх розповідає, що за цими законами карали смертю майже за всі злочини. Люботинський князь вирішив вбити дракона, хоч той зовсім ніякого зла не вчинив. Князь добре про це знав, але вирішив берегти традицію...
Читати відповідь повністю → - Хто з героїв повісті-казки наймудріший? Аргументуйте свою думку.
На мою думку, наймудрішим у повісті-казці є пустельник. Цей чоловік багато пережив, зрозумів жорстокість світу, тому вирішив вести самотнє життя. Він був розумним, писав книги, навчив дракона грамоти. Пустельник хвилювався за долю дракона, радив, як краще вчинити. Якби дракон послухався його, то зміг би врятувати своє життя. Та вибір дракона теж можна зрозуміти, адже він більше не уявляв своє життя без людей, для них він писав свої вірші, для них прагнув добра. Дракон пішов за покликом свого серця, хоч його жертва зовсім не потрібна.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто такий пустельник? Відповідь підтверджуйте цитатами.
Якось дракон натрапив у гайку на старого чоловіка, який ніс дрова. Чоловік дуже налякався, але відтоді почалася їхня дружба. Чоловік-пустельник майже щодня бачився з драконом, навчив його людської мови. Про те, як він опинився в лісі, чоловік так розповідав драконові: "Я пішов на пущу не з добра. Колись воєводою був, але зажерся із батьком теперішього князя. Мені його безперервні військові походи впоперек горла стали. Воює, воює, а який із того мав хосен?..
Читати відповідь повністю → - Чого навчає повість-казка "Місце для дракона"?
Цей твір можна назвати не просто казкою, а повчальною притчею. Адже його герої вчать нас багатьом речам. Лицарі виявляються зовсім не лицарями, і не має значення, що на них справжні яскраві обладунки. Люботинський князь, який має дотримуватися справедливості й бути взірцем для своїх підданців, виявляється зрадником. І зраджує він найсвятіше – довіру, дружбу. Князівна, шлюбу з якою домагаються лицарі, думає лише про себе...
Читати відповідь повністю → - Чому князя тягнуло на могилу дракона Грицька? Як ви розумієте фінальну сцену твору?
Князя тягнуло на могилу дракона, бо він починав усвідомлювати свою провину, також йому бракувало спілкування з драконом. Лише після смерті нового товариша він повною мірою усвідомлює огидність свого вчинку, який насправді дорівнює зраді. Князь помирає на могилі пустельника і дракона, і це дуже символічно, бо він наче хочу спокутувати свою провину.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому пустельник не хотів учити дракона читати? Що означають його слова: "…хто хоч краплю мудрості зачерпне, довіку ситий не буде. Від многої мудрості много скорбі, і хто примножує знання, примножує печаль".
Пустельник вважав, що це не драконове діло, бо книги вчать добра, а дракон народжений, щоб чинити зло. Його слова, звернені до дракона, означають те, що людина, яка отримала багато знань, постійно прагне здобувати їх все більше, але від цього відчуває печаль, бо все більше розуміє недосконалість цього світу, його проблеми, але нічого не може змінити.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що вам стало відомо про дракона: його народження, звички, характер. Поясніть, чому він був нетиповим у сімействі драконів. Відповідь підтверджуйте цитатами.
Дракон вилупився з яйця у тій самій печері, де жив дракон, якого вбили ще за князевого діда. У дракона не було нікого, він не вивчив "драконячого способу життя", не знав, що повинен їсти, тому став вегетаріанцем: "їв собі травичку, листячко, різні там ягідки, дикі яблука й груші". Ніхто не знав про його існування, бо він виходив з печери лише вночі. Та якось він познайомився у гайку зі старим чоловіком-пустельником. Дракон був тоді "завбільшки з вола", але добряче налякав чоловіка...
Читати відповідь повністю → - Що спільного в поглядах пустельника та дракона? Свою відповідь підтверджуйте цитатами.
В поглядах пустельника та дракона спільним є те, що обидва віддали перевагу самотньому життю в єднання з природою. Обидва були розумними, любили розмовляти на важливі теми ("Вони бачилися мало не щодня, і минав їхній час у цікавих бесідах."). І пустельник, і дракон любили мирне життя, були проти всякого зла, вбивств, жорстокості. Колись пустельник був воєводою, але "…зажерся із батьком теперішього князя. Мені його безперервні військові походи впоперек горла стали...
Читати відповідь повністю → - Що таке алегорія? Розкрийте алегоричне значення образів дракона Грицька, пустельника й князя.
Алегорія –спосіб двопланового художнього зображення, що ґрунтується на приховуванні реальних осіб, явищ і предметів під конкретними художніми образами з відповідними асоціаціями, з характерними ознаками приховуваного.
Вигаданий світ Юрія Винничука можна сприймати також як алегорію. У творі не бракує авторських підказок, які допомагають провести паралель між алегоричними образами та авторитетними подіями євангельської історії, що суттєво поглиблює філософський зміст повісті.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Яким були уявлення обивателів про дракона? Як вони відображали суспільну думку в князівстві? Чи відрізнялись їхні оцінки від уявлень князя про дракона? Про що це свідчить? Відповідь підтверджуйте цитатами.
У князівстві між різними прошарками населення були різні уявлення про дракона. Князь уявляв собі дракона так, як йому описав воєвода: "З крилами. Все як має бути. Вогонь видихає. Здоровий, каже, як гора.". Щоб викликати у людей та лицарів бажання якнайшвидше вбити дракона, у шинку повісили малюнок: "…шинкарі побачили намальованого дракона з трьома головами, що сидів на горі кісток та черепів, а в лапах його звивалися впольовані люди. Вся картина була щедро захляпана червоною фарбою."...
Читати відповідь повністю →