Бічуя Ніна — Шпага Славка Беркути
Контрольні запитання
- Згадайте, які складники має композиція художнього твору. Охарактеризуйте особливості повісті "Шпага Славка Беркути".
Композиція художнього твору має експозицію, зав'язку, розвиток дії, кульмінацію і розв'язку. Повість "Шпага Славка Беркути" має певні особливості: твір починається з епізоду, який спонукає до роздумів, непевності протягом усього читання. Потім дія повертає у часі назад, описується кожний з чотирьох героїв повісті окремо від інших – і у взаємодії, тому частини композиції на початку змінені (зав'язка і експозиція).
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть і прочитайте уривок, де описано докори сумління, які переживає Славко через те, що не відвідав вистави (частина "Після вистави"). Як його характеризують ці душевні муки?
"Треба було наступного дня пояснити Лілі, чому я запізнився. Треба було, звичайно. Але як я мав це зробити? Якби хоч Лілі сама запитала, якось би пояснив, а вона не питала. Я навіть думав: може, Лілі й не помітила, що я не дивився виставу, нащо ж тоді ні сіло ні впало вискакувати: "Вибач мені, Лілі". І все ж краще було сказати, бо скільки бачу відтоді Лілі, стільки й відчуваю: ось зараз або почервонію, або відвернуся...
Читати відповідь повністю → - Знайдіть приклади художніх засобів в останньому абзаці повісті.
Метафори "Вулиця стелиться білим сувоєм полотна", "Вулиця дихає", порівняння "вікна — як відхилені дверцята печей" "вулиця – розтулена долоня міста".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Класний керівник Варвара Трохимівна спитала в Антона Дмитровича: "Виберете під захист хулігана?" Якщо вже проводити товариський суд, то чи можна до ухвалення вироку наділяти підсудного характеристикою "хуліган"? Чи можна дії класного керівника назвати упередженим ставленням?
Варвара Трохимівна, на мою думку, ставиться до Славка упереджено. Вона ще нічого не з'ясувала, а вже називає його хуліганом. Їй слід було спершу з'ясувати, чи не сталася помилка, а також поговорити з батьками хлопця, тренером, друзями, відвідати дитячу кімнату у міліції.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Кого Стефко Вус вважає "пещеним мамієм"? Чи згодні ви з думкою цього героя. Проілюструйте свою позицію конкретним прикладом із тексту.
Стефко вважає "пещеним мамієм" Юлька Ващука. На мою думку, для цього є підстави. Яскравий приклад – коли мама несе Юлькові їжу і каву в кімнату, хоч хлопець, який є уже семикласником, сам може взяти собі поїсти. Інший яскравий приклад – коли невеличка подряпина на стегні змушує батьків покласти Юлька у ліжко і доглядати як важкохворого. Сам хлопець теж вдає хворого і навіть не думає про те, що сам спровокував сутичку зі Славком.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Коротко сформулюйте характер стосунків і впишіть цю інформацію в таблицю "Стосунки батьків і дітей"
..Читати відповідь повністю → - Опишіть атмосферу, яка панувала під час судового засідання, використавши цитати з тексту.
У великому залі було тісно і душно, бо прийшла уся школа. Юні судді намагалися виглядати старшими, серйозними і грізними, "Вони пройнялися повагою до себе й деякою зневагою до решти світу, якій не було надано права вирішувати чиюсь долю.". У цей час "Сьомий "Б" сидів у залі, як одна людина". Уся атмосфера суду була гнітючою, панувала тишина. Славко лише раз сказав, що не був у кімнаті міліції, не бачив ніколи людини, яка писала цього листа. Він дав слово честі і більше не говорив...
Читати відповідь повністю →- Охарактеризуйте Лілі Теслюк. Чи має вона, на вашу думку, негативні риси вдачі? Які?
Лілі Теслюк – семикласниця, вона вчиться в одному класі зі Славком Беркутою і Юльком Ващуком. Дівчина добре знає англійську, вона весела, пустотлива, непосидюща, тендітна, зграбна, легенька. Лілі займається танцями, і на прем'єру "Лускунчика", де грає роль Маші маленької, запрошує весь клас. На мою думку, Лілі дещо хвалькувата, інколи невідповідальна, але загалом це гарна подруга, яка любить чесність і справедливість.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →- Охарактеризуйте поведінку кожного хлопця в ситуації із сорокою в парку.
Юлько Ващук тицьнув поранену сороку ногою, і це показує, що хлопець ставиться до братів наших менших негативно, він байдужий до чужих проблем, можливо, тому що зациклився на своїх. Стефко Вус, який знайшов сороку, пропонував Юлькові взяти її додому, але той відмовився. Славко і Стефко вирішили врятувати птаха, вони віднесли його до вчительки Надії Григорівни. Їхня поведінка свідчить про співчуття і відповідальність.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →- Перекажіть сцену зустрічі Славка з Андрієм Степановичем. Чи згодні ви, що тренер – тактовна й мудра людина, гарний педагог? Підтвердіть свою думку прикладами з тексту.
23 листопада була п'ятниця, саме того вечора Славко зустрів Андрія Степановича майже біля самої своєї брами. Тренер йшов до хлопця, бо хотів запитати, чому той не ходить на тренування. Андрій Степанович під час розмови показав, що він тактовна і мудра людина, адже бачив на плечі хлопця "бандуру", але не звертав на це уваги, не сварив, не питав, чому Славко носить її, хоч не тренування не ходить...
Читати відповідь повністю →Дивіться також
- Опишіть атмосферу, яка панувала під час судового засідання, використавши цитати з тексту.