Стельмах Михайло — Гуси-лебеді летять
Контрольні запитання
- "Гуси-лебеді летять…" — твір автобіографічний, у якому головним героєм є сам автор. Але зверни увагу: у повісті наявні дві точки бачення світу – маленького Михайлика й дорослого Михайла Стельмаха. Прочитай уривки, які ілюструють кожну з них. Поясни, яку роль у творі відіграє кожен з оповідачів
У творі наявні дві точки бачення – Михайлика і дорослого Михайла Стельмаха, що створюють ефект стереоскопічності зображення. Кожен з оповідачів виконує свою роль: маленький Михайлик показує читачам світ очима малого хлопчика, розповідає про свої радощі й проблеми, а дорослий письменник у своїх ліричних відступах уже з висоти прожитих років висловлює роздуми про дитинство, сумує за людьми, з якими колись був близький, робить певні висновки...
Читати відповідь повністю → - Визначте кульмінацію розділу восьмого повісті
На мою думку, у восьмому розділі можна говорити про дві кульмінації: перша, коли Михайлика записують у школу, друга – момент, коли випадає сніг і Михайлик не може йти до школи, бо не має ніякого взуття: "Коли ж, прокинувшись одного ранку, я побачив за вікнами сніг, усе в мені похололо: як же я тепер піду до школи?".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Випишіть із розділу другого повісті слова, ужиті в переносному значенні (епітети, метафори, персоніфікації)
Епітети: закривавлена рука, розшарпана книжка, ранній плуг, найкращий хліб, поганий сліпак; святе слово.
Метафори: Михайлик немало проковтнув добра й мотлоху (про книжки); у моїй душі сходяться ранкові легенди минулого із сьогоднішнім днем; сліпак погрожував вибухнути; до мене починали стікатися царі й князі; у моїх очах починає жалісніти прохання; надія моя розповзається по цвинтарі; ноги веселить роса...
Читати відповідь повністю → - Вислови припущення, чому автор визначив точкою відліку розгортання сюжету початок весни. Поясни, що символізують гуси-лебеді
Автор обрав саме весну, бо ця пора року символізує початок життя, його відновлення після зими. Саме навесні прилітають гуси-лебеді, які у повісті символізують щасливі дитячі роки, чистоту, окриленість.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Від чийого імені ведеться розповідь?
Розповідь ведеться від імені сільського хлопчика Михайлика, в якому ми впізнаємо самого письменника.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Відшукайте в розділі восьмому описи природи й прочитайте їх. З'ясуйте, як герої твору ставляться до природи. Яку роль у повісті відіграють пейзажі?
"Сиплеться, осипається листя, гнуться, горбляться берези, плаче й усміхається крізь сльози осінь і натрушує журбу на мою наболілу душу". Цей пейзаж підсилює тугу Михайлика за померлими дідусем і бабусею.
"На кисличці ми побачили осиротіле гніздечко, дно якого було підбите шерстю, а під кисличкою борсук залишив свіжі сліди." Цей пейзаж бачать Люба і Михайлик, бо діти люблять спостерігати за природою. Герої твору ставляться до природи бережливо, живуть у ній...
Читати відповідь повністю → - Доберіть заголовок до кожного розділу повісті
Перший розділ – Весна прилітає на крилах лебедів
Другий розділ – Любов до книг
Третій розділ – Дружба з Любою
Четвертий розділ – "Космографія"
П'ятий розділ – "Тарас Бульба"
Шостий розділ – Дружба з дядьком Себастіяном
Сьомий розділ – Смерть дідуся і бабусі
Восьмий розділ – Повернення батька
Дев'ятий розділ – Театр у селі
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведи, що священник із сином глузували з Михайлика. Зроби припущення, у чому причина такої їхньої поведінки
Священник і його син дійсно глузували з Михайлика, адже вони називають його дрібнотою, попереджують, що перед читанням книги потрібно помити руки, ну а найяскравіше їхнє глузування проявилося в тому, що вони дали хлопчикові почитати "Космографію" — книжку, яку, можливо, й самі не зовсім розуміли.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - За який вчинок Михайлика мати не покрала сина? Чому?
Михайлик потайки взяв насіння гарбуза, яке мати приготувала для садіння, щоб віддати за книгу "Пригоди Тома Сойєра". Але половину його віддав голодному хлопчикові з Херсонщини. Мати не лаяла сина, бо він вчинив людяно.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - За якими ознаками можна зробити висновок, що повість М. Стельмаха "Гуси-лебеді..." автобіографічна?
Автобіографічним називають твір, головним героєм якого є сам автор. Читаючи повість М. Стельмаха "Гуси-лебеді летять…", ми розуміємо, що автор описує своє дитинство. Підсилює це відчуття розповідь від першої особи. Письменник веде розповідь то в теперішньому, то в минулому часі — від цього читач уявно ніби переноситься з колишнього в сьогодення. М. Стельмах наповнює твір фактами вже теперішнього часу, коли пише повість, – це теж одна з ознак автобіографічного твору.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →