- Проаналізуй, як змінювалося ставлення полонених до місцевого населення після закінчення війни. Відповідь підтверджуй цитатами.
Якщо під час війни німці ненавиділи місцеве населення, то після війни відчули співчуття з їхнього боку: "Місто давно не сердилося на німців, вдови жаліли їх і роздивлялися картки їхніх дружин та дітей, часом приносили щось із одягу — старий піджак або картуз, та ще варену картоплю, на що ті всміхалися, дякували, називаючи вдів "фрау".". Українці розуміли почуття німців, їхнє становище, знали, що багато не повернеться додому і не побачать свої сім'ї. Тому коли Фрідріх робив прикраси з цегли, "…самотні жінки подовгу стояли, роздивлялися і навіть сплакували.".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкажи, що в новелі здивувало тебе найбільше й чому.
Найбільше мене здивувала і вразила доля Фрідріха – хворого солдата, для якого війна стала трагедією: він надовго був розлучений із рідною сім'єю, про яку нагадувала лише невеличка фотографія найрідніших у світі для нього людей – двох маленьких донечок. Разом з такими самими полоненими, як і він, Фрідріх будував будинок, де згодом мали оселитися українські сім'ї, що втратили домівку під час війни, у тому числі й родина нашої героїні...
Читати відповідь повністю → - Розкажи, що тобі стало відомо про Фрідріха. Відповідь підтверджуй цитатами.
Фрідріх – полонений німець, хворий на туберкульоз, "Він до того бридко кашляв, до того був худий, гнилозубий і брудний…". Найбільшою його мрією було побачити своїх дітей. Німець був працьовитим, перебуваючи далеко від дому, він зробив невелику клумбу, щоб було красиво: "Коли протала земля, Фрідріх скопав маленьку грядочку, обгородив її камінням і посіяв нагідки...
Читати відповідь повністю → - Спираючись на текст твору, наведи два докази на підтвердження тези: життя людини продовжується в її добрих справах.
Перший доказ: на клумбі Фрідріха все-таки проросла квітка, яку помітила оповідачка; другий доказ: фотографія Фрідріхових доньок збереглася, і є шанс, що це не буде кінець історії.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи праві були діти, коли зробили з паличок хрест, розкидали маленьку "державу" Фрідріха?
На мою думку, діти були не праві, але вони цього не розуміли, тому не потрібно їх звинувачувати. Звичайно, армія Гітлера була жорстока, але Фрідріх був полоненим, беззахисним, слабким і хворим. Просто людина, яка викликала до себе співчуття. Він був хорошим батьком, любив працювати на землі. Фрідріх опинився на фронті скоріш за все не з власної волі, а за наказом. Тому я вважаю, що не можна нам відповідати жорстокістю на жорстокість. Війна – жахливе явище суспільства. Але треба в будь-якій ситуації залишатися людиною. На жорстокість треба відповідати добром.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чим новела як літературний жанр відрізняється від оповідання й повісті?
На відміну від оповідання й повісті, у новелі події розвиваються напруженіше, динамічніше, наявні повороти дії і несподівана розв'язка.
Твір "Гер переможений" має і ознаки оповідання: невеликий обсяг, мінімальна кількість героїв, основними подіями охоплено короткий відрізок часу. Проте цей твір є новелою, адже має динамічність сюжету, стрімкий розвиток подій. Головною ознакою новели є психологізм: глибоке проникнення митця в душі своїх героїв, уміння розкривати причини їхньої поведінки...
Читати відповідь повністю → - Чому німець-нападник викликає в читача співчуття?
Фрідріх викликає співчуття, бо він став полоненим, над ним знущаються не лише охоронці, але й діти, на яких він не ображається, не сварить, але співає їм пісеньки, бо десь далеко у нього теж є діти. Німець не проявляє у новелі жорстокості, він така сама людина, як всі інші, до того ж він хворий і дуже сумує за своїми дітьми.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що вам відомо про Фрідріха?
У нього було дві маленькі доньки. Фрідріх був хворим. А ще він скопав маленьку грядку і посадив нагідки.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що знайшов син героїні в стіні квартири через багато років?
У стіні знайшли рукавицю, у якій лежали фото двох дівчаток, доньок Фрідріха.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що нагадувало про Фрідріха?
Квітка, що цвіла під вікном, коли пролітав перший сніг.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →