Пономаренко Любов — Гер переможений
Контрольні запитання
- Автор пише: Охоронець замість "шнеляти" простягав йому цигарку і дозволяв лежати під стіною. Чим пояснювалося таке особливе ставлення солдата до полоненого?
На той час Фрідріх був дуже хворий, кашляв кров'ю, тому охоронець розумів, що німець довго не проживе і жалів його.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Визнач ключові слова в реченні Полонені німці зводили цей квартал з любов'ю і розпачем, прокоментуй їх.
У душах німців поєднувалося непоєднуване – любов і розпач, адже вони були полоненими, їх лаяли, підганяли. Німці "не любили цей народ, не любили будинки, які мали тут поставити". Але вони зводили будинки з любов'ю, бо цеглини "немовби розмовляли з полоненими про те, що цей будинок міг би бути їхнім, стояти на околиці Лейпціґа".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Згадайте, що таке художня деталь і яку роль вона виконує в літературному творі. Розкрийте значення художніх деталей з новели Л. Пономаренко "Гер переможений" і запишіть їх у зошиті.
Насіння нагідок — надія на краще майбутнє, бажання створити красу.
Хрест — символ смерті, крах надій і сподівань, смуток за змарнованим життям
Фотокартка — згадка з минулого життя, найцінніше, що було у Фрідріха.
Прикраси з цегли — намагання зробити приємне і красиве.
Квітка під вікном — всеперемагаюча сила добра.
Барак — важке життя, смерть Фрідріха.
Новий дім — дух до будівництва, а не руйнування...
Читати відповідь повністю → - На прикладі новели поясни, як автор вирішує питання толерантності й гуманізму в суспільстві.
Толерантність – поблажливий, терпимий до чиїхось думок, поглядів, вірувань. Гуманізм – ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності, людяність. У новелі "Гер переможений" толерантність й гуманізм проявляють українські жінки до полонених німців. Фрідріх був поблажливим до українських дітей, яким співав німецькі пісні, брав на коліна, не сварив за жорстоке ставлення до себе.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назвіть рису характеру полоненого німця, яка найяскравіше виписана у творі.
Найяскравіша риса його характеру – гуманність, бо Фрідріх людяний у своїх діях і ставленні до інших людей, пройнятий турботою про благо інших.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Подумайте, яку роль відіграють фото доньок Фрідріха у сюжеті твору?
З одного боку — це згадка про минулу війну. А з іншого — нагадування про те, що війна жорстока, оскільки робить дітей сиротами. Сироти були з боку обох воюючих сторін.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поміркуйте над рядками з новели Л. Пономаренко "Гер переможений". Місто давно не сердилося на німців, удови жаліли їх і роздивлялися картки їхніх дружин і дітей, часом приносили щось з одягу – старий піджак або картуз – і ще варену картоплю, на що ті всміхалися, дякували, називаючи вдів "фрау".
На мою думку, люди робили правильно, бо війна закінчилась і потрібно було покінчити з усією жорстокістю, якої і так було надто багато. Звичайно, німці принесли на нашу землю страшні руйнування, смерть і страждання, але вони теж люди, у них є сім'я, і найголовніше – вони були знаряддям свого вождя.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясни, що змусило Фрідріха накласти на себе руки. У чому трагізм цього образу?
Фрідріх наклав на себе руки, бо зрозумів, що ніколи не побачить своєї сім'ї: він був полоненим і до того ж хворим. Під осінь його хвороба загострилась, він не міг працювати. Тому зневіра і відчай призвели до такого закінчення його життя.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясни, як ти розумієш речення Тільки-но звівся фундамент, як щось трапилося з кожною цеглиною. Поясни можливі причини зміни настроїв полонених.
Настрої полонених змінювалися, бо вони уявляли, що ці будинки могли б бути їхніми, що в цих будинках може бути щасливе життя. Німці проявляли свою працьовитість і старанність, бажання створювати, а не руйнувати, зрештою, вони могли усвідомлювати свою провину перед українцями і необхідність відновити все, що зруйнували.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясніть, як ви розумієте назву новели.
Гер – німецьке звертання до чоловіка, те саме, що "пан". Фрідріх переможений, але до нього оповідачка ставиться шанобливо, бо він залишився людиною і війна для нього теж була трагедією. Фрідріх вже не ворог, а звичайна людина, яку чекає родина, який любить і творить красу.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →