Плачинда Сергій — Богатирська застава
Контрольні запитання
- Визнач жанр твору "Богатирська застава". Арґументуй свою відповідь.
Жанр твору – історичне оповідання. Цей твір – невеликий, прозовий, сюжет заснований на певній історичній події і є однолінійним, чітко побудованим, характер головного героя є уже сформованим.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Відколи ненависть до ворогів стала особливо запеклою в душі героя? Який епізод він пригадав?
Ця ненависть стала особливо запеклою тоді, коли печеніги поранили його двадцять п'ять років тому. Тоді Будимир втратив руку, саме цей момент він пригадав.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Звідки взято епіграф твору? Хто автор цих слів? Якою мовою він написаний?
Епіграф твору взято з "Повісті минулих літ" Нестора Літописця. Цей твір церковнослов'янською мовою, тодішньою літературною.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Коли відбуваються події, про які йдеться в оповіданні? Що з уроків історії ви знаєте про ті часи?
У стародавніх літописах знаходимо багато згадок про постійні набіги кочових племен на Київську Русь. Щоб подолати це лихо, київський князь Володимир Святославич наказав спорудити вздовж кордону із Диким полем низку укріплень, так званих "богатирських застав". Найміцніші з них оточували столицю Київ. Одна із таких фортець – Білгородська застава, споруджена 992 року...
Читати відповідь повністю → - Поміркуйте, в який спосіб можна захищати Батьківщину від ворогів. Завдяки чому білгородці перемогли печенігів? Чи можна назвати Будимира й захисників застави героями?
Батьківщину можна захищати не лише на полі бою, але й застосовуючи знання і мудрість, тому білгородці перемогли печенігів завдяки винахідливості Будимира. Мешканців міста і захисників застави можна назвати героями, бо вони мужньо трималися, терпіли голод, але не хотіли здаватися.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Пригадай за допомогою словничка літературознавчих термінів, що таке портрет у літературному творі? Чий портрет змальовано у творі "Богатирська застава"?
Портрет – зображення зовнішності людини в літературному творі. В оповіданні "Богатирська застава" змальовано портрет головного героя Будимира.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкажіть про свої враження від мови твору.
Часто в оповіданні "Богатирська застава" автор вживає застарілі слова – слова, що вийшли із загального активного вжитку, для підкреслення і передання того історичного періоду, про який ідеться. Такими маловживаними словами у творі є свитка, ладо, довбанки, віче та інші. На мою думку, без таких слів історичний твір не може обійтися, а їхнє значення можна легко віднайти. Такими словами читач поповнює свій словниковий запас.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Складіть план для стислого переказу оповідання "Богатирська застава".
1. Будимир споглядає табір печенігів. Небезпечна стріла.
2. Старійшини скликають віче.
3. Спогади Будимира і ненависть до печенігів.
4. Несподівана думка про спосіб порятунку.
5. Два колодязі.
6. Зустріч постів від печенігів.
7. Білгодорці переконують "гостей", що їх годує сама земля.
8. Відхід печенігів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Створіть таблицю за зразком і заповніть її.
Зовнішність
- Чи вдалося білгородцям вразити печенігів?
Білгородцям це вдалося, бо печеніги повірили їм і покинули наступ на місто.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →1 2Дивіться також
- Чи вдалося білгородцям вразити печенігів?