Який із сюжетів (реальний і казковий), на вашу думку, є основним? Обґрунтуйте свою відповідь.

Відповідь на контрольне запитання

Реальний сюжет розповідає про бідну сім'ю лісоруба, у якій є двоє дітей – хлопчик Тільтіль і дівчинка Мітіль. У ніч перед Різдвом діти прокидаються і розмовляють про те, що Коляда нічого їм не принесе. Потім вони спостерігають з вікна за будинком багатих дітей, де є ялинка, сяють вогники, приїжджають гості. До братика й сестрички приходить сусідка і просить знайти Синього птаха, про якого мріє її хвора онука. Дія реального сюжету вміщена лише в одну ніч. У фіналі Тільтіль віддає сусідці свою горлицю. Хвора дівчинка відразу одужує, але птах тікає. Тільтіль звертається до глядачів і просить повернути птаха, якщо хтось знайде його.

Казковий сюжет розповідає, як фея Берилюна відправляє Тільтіля і його сестру Мітіль на пошуки Синього птаха. З дітьми відправляються найбуденніші, здавалося б, душі персонажів й речей: Киця, Пес, Хліб, Вода, Вогонь, Молоко. Для дітей всі події тривають аж рік.

У реальному світі родина лісоруба живе дуже бідно, навіть на Різдво батьки не можуть подарувати дітям подарунки, маленькі Тільтіль і Мітіль із захопленням рахують тістечка, які їдять мешканці сусіднього будинку. Однак дивовижний сон Тільтіля й Мітіль про подорож за Синім Птахом змінює головних героїв та їхнє сприйняття дійсності. Вони прокидаються набагато мудрішими й щасливішими, бо зрозуміли найголовніше: за Синім Птахом не треба далеко ходити – він тут, удома, у рідному будинку, де живуть батьки й панують любов, мир і злагода.

Сюжет розвивається дуже стрімко, він насичений багатьма різноманітними подіями, які мають прихований зміст. Кожні ситуація, слово чи деталь набувають символічного значення. Фея Берилюна дає Тільтілю й Мітіль чарівний капелюшок, за допомогою якого вони можуть спілкуватися з різними предметами, природою, минулим і майбутнім. Душа Світла й Пес допомагають дітям, а Киця, Хліб, Цукор та інші, навпаки, шкодять їм. Шлях Тільтіля та Мітіль є дорогою до непізнаного й несвідомого. У Країні Спомину на них чекають покійні Бабуся та Дідусь, брати й сестри. У Палаці Ночі за зачиненими дверима сховані Хвороби, Примари, Страхіття, Темні Духи. У чарівному лісі, куди потрапили Тільтіль і Мітіль, все оживає. У Садах Блаженств діти дізнаються про те, що люди мають різні цілі в житті. Одні задовольняються Блаженством Нічого Не Знати, Блаженством Нічого Не Робити, Блаженством Нічого Не Розуміти, а інші прагнуть Блаженства Любити Батьків, Блаженства Чистих Помислів, Блаженства Бачити Схід Зірок тощо. Дітям відкриваються Великі Радощі, найголовніша з яких – Материнська Любов. Тому можна сказати, що казковий сюжет є головним, адже в ньому дітям відкриваються вічні істини, герої усвідомили перевагу духовного над бездуховним, добра над злом, світла над темрявою.