Антуан де Сент-Екзюпері — Маленький принц
Контрольні запитання
- Випишіть із тексту цитати, які можуть для вас стати афоризмами.
"Ми відповідаємо за тих, кого приручили...", "Марнославні люди глухі до всього, окрім хвали", "Пильне одне лиш серце. Найголовнішого очима не побачиш", "Себе судити набагато важче, ніж інших. Якщо ти зумієш правильно судити себе, то ти справді мудрий", "Хотів би я знати, навіщо зірки світяться. Напевно, для того, щоб рано чи пізно кожен міг знову відшукати свою", "Ніколи не треба слухати, що говорять квіти. Треба просто дивитися на них і дихати їхнім ароматом. Моя квітка напоїла пахощами всю мою планету, а я не вмів їй радіти".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Дайте визначення притчі як жанру літератури
Притча — повчальна алегорична оповідь, у якій фабула підпорядкована моралізаційній частині твору. У притчі зосереджена певна дидактична ідея. Цей твір став одним із засобів вираження морально-філософських роздумів, часто протилежних загальноприйнятим, панівним у суспільстві уявленням.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Заповніть таблицю про перебування маленького принца на різних планетах
Назва планети
- Знайдіть ознаки казки й притчі у творі
Незвичний сюжет, персоніфікація рослин, тварин (Лис, Троянда, Змія) — це елементи казки. У творі багато алегорій (баобаби, вода), подаються морально— філософські роздуми письменника — це елементи притчі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →- Коли маленький принц уперше засумував за квіткою?
Маленький принц вперше засумував за трояндою на планеті географа. Старий сказав хлопчику, що квіти ефемерні, тобто недовговічні, скоро зникають. "Моя троянда недовговічна,— мовив собі маленький принц,— їй нема чим боронитися, окрім тих чотирьох колючок. А я покинув її вдома саму-самісіньку!" Це вперше його взяв жаль.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →- Кому присвячено казку-притчу "Маленький принц"?
Повість присвячена другові письменника – Леонові Верту. Це єврейський критик, журналіст, письменник, який під час Другої світової війни зазнав переслідувань. Присвята твору саме цій людині – не тільки данина дружбі, а й сміливий виклик автора нацизму й антисемітизму. Він боровся проти насильства словом і своїми "дитячими" малюнками, які створив до повісті.
На те, що казка насправді не про "дітей і дорослих", а про два типи дорослих, вказує і присвята...
Читати відповідь повністю →- Оповідач не хоче, щоб його "книжку читали задля розваги". А задля чого, на ваш погляд, треба її читати? Відповідь обґрунтуйте посиланням на текст.
Оповідач розповідає про маленького принца, щоб не забути його. З часу їхньої зустрічі минуло шість років. Тому він говорить: "Живий жаль бере, коли забувають друзів. Не кожен має друга. I я можу стати таким, як дорослі, котрі нічим не цікавляться, окрім своєї циферії". Тому цей твір потрібно читати задля того, щоб навчитися бачити світ дитячими очима, щоб задуматися над справжніми цінностями у своєму житті. Це казка для дітей та дорослих, які не втратили дитячу здатність фантазувати, поетично й довірливо сприймати навколишній світ.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →- Поясніть своє розуміння символічного фіналу казки-притчі "Маленький принц".
Змія – символ смерті і безсмертя. Легенди приписують цій тварині чарівні сили. Змія, яка прийняла маленького принца на Землі, в кінці твору допоможе йому повернутися на рідну планету, давши своєї отрути. Укус Змії – символ смерті – і повернення Маленького принца додому – символ звільнення душі від тлінного тіла, очищення від "бруду" матеріальності і повернення "додому" — в Царство Небесне (звідки вона і приходить в наш світ).
Переглянути відповідь на окремій сторінці →- Прокоментуйте висловлювання лиса: "Якщо хочеш мати друзів – приручи мене".
"Приручити" означає відчувати сильну прихильність до когось, ніжність, любов, почуття відповідальності. Також це означає віддати комусь частинку своєї душі, присвятити йому свій час. Тому лис говорить, що знайти друга означає "приручити" когось, проявити до нього терпіння, проводити разом час, призвичаюватись один до одного. Сам лис говорив, що приручати – означає "прихилити до себе".
Переглянути відповідь на окремій сторінці →- Розкажіть про підготовку маленького принца до мандрівки.
Перед мандрівкою маленький принц прочистив свої вулкани, у тому числі й недіючий; виполов баобаби; востаннє доглянув за квіткою.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →Дивіться також
- Знайдіть ознаки казки й притчі у творі