Джонатан Свіфт — Мандри Гуллівера
Контрольні запитання
- Від чийого імені ведеться оповідь? Чому?
Від імені самого Гуллівера. Для більшої достовірності.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Дайте оцінку поведінці Гуллівера. Чи схвалюєте ви те, що він не став чинити опір імператору та його прибічникам?
Гуллівера спокусила було думка про опір: поки він був вільний, усі сили імперії навряд чи здолали б його. Але, згадавши свою присягу імператорові, він відкинув цей план. Гуллівер вчинив дуже благородно, його вчинок можна схвалити, адже вбивством мешканців Ліліпутії він нічого хорошого не зробив би, а мешканці країни, можливо, колись задумаються про те, що не все у них ідеально і потрібні певні зміни.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Де ліліпути поселили Гуллівера?
У храмі, оскільки це була найбільша будівля столиці.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Завдяки чому ми уявляємо місцевість, у якій опинився Гуллівер? (у другому розділі)
Ми уявляємо місцевість завдяки пейзажу, який описав Гуллівер. Він детально розповідає про приємний краєвид, місцевість, яка здавалася садом, лани і ліси, а також місто, що знаходилося ліворуч і нагадувало театральну декорацію.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Завдяки чому складається враження, що розповідь Гуллівера є правдоподібною?
Таке враження складається завдяки тому, що Лемюель дуже реалістично і детально змальовує ліліпутів, які нагадують звичайних людей. Тут немає ніяких фантастичних елементів (звичайно, крім розміру ліліпутів), ліліпути мають певний соціальний устрій, працюють, готують їжу, виготовляють зброю, досягли успіхів у механіці.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Про який звичай, запроваджений нинішнім імператором, дізнався Гуллівер? Чи можна це нововведення назвати ще одним яскравим штрихом до характеристики правителя Ліліпутії? Обґрунтуйте свою думку.
Гуллівер дізнався, що у ліліпутів є звичай, запроваджений нинішнім імператором та його міністрами, дуже відмінний від практики колишніх часів. Якщо суд ухвалює особливо суворий вирок, то імператор на засіданні державної ради завжди виголошує промову, підкреслюючи свою велику ласкавість і доброту...
Читати відповідь повністю → - Про які два лиха, що тяжіють над Ліліпутією, розповів секретар таємної ради? Чому його розповідь викликає сміх? Обґрунтуйте свою думку.
Релдресел, головний секретар у таємних справах, розповів, що Ліліпутії загрожують два лиха – гострі партійні чвари всередині країни і можливий напад надзвичайно могутнього зовнішнього ворога. Його розповідь викликає у читача сміх, адже в імперії утворилися дві ворожі партії Тремексенів і Слемексенів лише тому, що вони сперечаються, які підбори носити: високі чи низькі. Імператор звелів надавати урядові та всі інші посади, на які призначає корона, лише тим, хто носить низькі підбори...
Читати відповідь повністю → - Розкажіть про жителів Ліліпутії, їхню науку й освіту.
Усі ліліпути писали через сторінку, від одного її ріжка до другого. Мертвих вони ховали, ставлячи головою вниз, бо такий звичай. За всі злочини проти держави карали тут надзвичайно суворо, але якщо на суді доведено невинність обвинуваченого, неправдивого викажчика зразу віддавали на страту. Шахрайство вони вважали за тяжчий злочин, ніж крадіжку...
Читати відповідь повністю → - Розкажіть, як мандрівник опинився в невідомій країні.
Мандрівка на судні "Антилопа", яке належало капітану Вільяму Прічарду почалася 4 травня 1699 року, і спочатку подорож минала цілком успішно. Коли вони прямували до Ост-Індії, їх захопив страшний шторм і відніс на північний захід. Дванадцятеро матросів померли від надміру тяжкої роботи та поганого харчу, а решта зовсім знесиліла. П'ятого листопада вони помітили скелю; сильний вітер гнав судно просто на неї. Корабель умить розбився...
Читати відповідь повністю → - Словесно намалюйте картину "Ліліпути знаходять Гуллівера". Вживайте у своїй розповіді епітети й порівняння, які допоможуть передати враження крихітних чоловічків від незвичайної знахідки.
Чоловік прокинувся, коли настав день. Він не зміг підвестися, бо його руки та ноги так само, як і довге густе волосся, були міцно прив'язані до чогось на землі. Все його величезне тіло було обплутане мотузочками. Його волосся для ліліпутів було, наче довжелезне мотуззя. Ліліпутам Лемюель здавався просто гігантським створінням, а вони рухалися по ньому, наче по якійсь горі. Коли вражений Лемюель голосно скрикнув, ліліпути кинулися врозтіч. Його голос, ніби рев лютого звіра, дуже налякав їх...
Читати відповідь повністю →