Шолом-Алейхем — Тев'є-молочар
Контрольні запитання
- Висловте свої враження від прочитаного твору. Що ви відчували, про що міркували під час читання? Яка новела, сцена, образ або фраза здалися вам найцікавішими?
Твір викликає бажання більше дізнатися про єврейську літературу, захоплення головним героєм, спонукає замислитися над своїм ставленням до життя. На долю єврея-молочаря випало багато випробувань та бід, але книга залишилася доброю, світлою, життєрадісною. Напевно, цьому зарадив гумор письменника – м'який, тонкий, своєрідний та неповторний. Найцікавішою для мене здалася новела "Тев'є їде до Палестини"...
Читати відповідь повністю → - Де й коли відбуваються події твору? Які реальні міста й містечка приховуються за вигаданими письменником назвами? Назвіть наявні у творі прикмети часу.
Події твору відбуваються на межі ХІХ-ХХ ст., бо згадуються такі події, як Кишинів, "конснетуція", з погромами, з наклепами і напастями (жахливий антиєврейський погром, організований царатом у квітні 1903 року в Кишиневі; про т. зв. "конституцію", яку царський уряд змушений був дати 17 жовтня 1905 року під тиском революційного руху в Росії, і про погроми чорносотенних банд у багатьох містах і містечках Росії)...
Читати відповідь повністю → - Хто з героїв повісті є головним, другорядним, епізодичним? А кого можна вважати збірним образом єврейського народу?
Головні герої – Тев'є та Шолом-Алейхем, другорядні: Голда, Цейтл, Годл, Хава, Шпринця, Бейлка, епізодичні: Менахем-Мендл, шадхен Ефраїм, Лейзер-Волф, урядник, піп, писар Федько. У Тев'є уособлено образ усього єврейського народу, який, попри всі злидні, що випали на його долю, не пригнічений почуттям приреченості, а сповнений оптимізму та життєвих сил.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто такий Тев'є? Яким ви його уявляєте? Що можете сказати про риси вдачі героя, його мову, стосунки з іншими?
Тев'є – головний герой твору, єврей, напрочуд цілісна особистість. Він простакуватий і шляхетний, розуміє людей і тонко відчуває красу природи, завжди поводиться гідно і ніколи не грішить проти совісті. Тев'є звик "у поті чола свого" добувати хліб, і саме праця зміцнює його дух, допомагає не схилятися перед труднощами, кривдами, злигоднями. Гумор Тев'є – це вираження народного оптимізму, свідчення життєздатності єврейського народу...
Читати відповідь повністю → - Як побудовано твір "Тев'є-молочар"? Що робить його єдиним цілим?
Твір побудовано з монологів героя, звернених до автора. Він складається з 9 новел, поєднаних історією життя єврея-молочника Тев'є, який в уявній розмові з автором переповідає про смішні і трагічні події свого повсякденного життя.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як події соціально-політичного життя відобразилися на долі Тев'є та його дочок? Перекажіть історію одного з персонажів твору (за вибором).
Під час Російсько-японської війни (1904-1905) у Тев'є хотіли відібрати кобилу, "на цугундер", але вона не підійшла. Одразу після японської війни, у самий розпал царських "конснетуцій", посипалися на голови євреїв "благодіяння", спершу по великих містах, а потім і в маленьких містечках. До Тев'є теж прийшли селяни, вся громада, найповажніші хазяїни, багатії з старостою Іваном Поперилом на чолі. Вони заявили, що прийшли бити Тев'є...
Читати відповідь повністю → - Як у творі змальовано образ автора? Що ви можете сказати про нього?
Автор (Шолом-Алейхем) – мудрий, співчутливий, спостережливий, має почуття гумору, хороший слухач.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Які філософські та інші проблеми висвітлює письменник у творі "Тев'є-молочар"? Доведіть свою думку.
Розповідь звичайного селянина Тев'є про своє життя, про родину, про різні пригоди, на перший погляд, простодушна, часом смішна, часом вигадлива. Але за всім цим криється глибока життєва мудрість, бачення героєм глибоких філософських проблем, над якими людина розмірковує усе життя: сенсу буття, удачі й невдачі, волі Божої та людської, багатства й бідності...
Читати відповідь повністю →