Василь Стус по праву вважається одним із найвизначніших українських поетів.
XX століття. Він був людиною, яка сміливо, самозречено боролася за високі ідеали добра, правди, справедливості, гуманізму, за національну гідність і самосвідомість народу. Тому він більше відомий читацькому загалу як поет-борець. Але його перу належать і самобутні, сильні поезії інтимної лірики, більшість із яких були написані у в'язницях і таборах.
Інтимна лірика Василя Стуса включає в себе твори, присвячені мамі, жінці, синові, це й твори-спогади про події дитячих літ і почуття, пов'язані із ними. Спогади про найдорожчих людей, про найпотаємніше, найінтимніше в його житті — радість кохання, окремі найдорожчі епізоди немов постають через призму похмурої неволі. Але й серед страждань і смертей, серед знущань у неволі зберіг він тепло і ніжність інтимних почуттів.
Відірваний від близьких і рідних, Стус згадує про них ніби в мріях ("Ти десь живеш на забутім березі моїх змілілих пам'ятей", "Ти десь за білим забуттям і навіть долі далі"). Поет,, згадуючи дорогих йому людей, переживає їхнє горе гостріше, ніж власне. Уявляє, як їм гірко й важко:
Скільки набилося туги!
Чим я її розведу?
Жінку лишив на наругу,
маму лишив на біду... —
писав він у вірші "церква святої Ірини". Читаючи поезію "У порожній кімнаті", ми наче чуємо голос дружини, що втратила коханого чоловіка, проймаємося її горем:
У порожній кімнаті
біла, наче стіна,
притомившись чекати,
спить самотня жона.
Лячні довжаться тіні,
дзвонять німби ікон,
і росте голосіння
з-за соснових ослон...
Часто у віршах цього періоду поет згадує і про малого сина, який залишився без батька. Болюче почуття туги за сином розкрито у вірші "Наснилося, з розлуки наверзлося":
Наснилося, з розлуки наверзлося,
з морозу вклякло, з туги — аж лящить.
Над Прип'яттю світання зайнялося —
і син біжить, як горлом кров біжить.
Інтимну лірику Василя Стуса високо оцінив І. Драч. Він писав: "Серед його тюремних творів для мене найдорожчі його інтимні поезії, його відчайдушне вміння знаходить для душі місце всюди в найкарколомніших знущаннях, у найбезпросвітнішому мороці сучасності".