Людська доля. Яка вона складна. Її не можна запрограмувати, спланувати, зазирнути в майбутнє. Неможливо уникнути помилок, страждань. Навпомацьки ми шукаємо свій ідеал.
Не спроможні ми поритися і розібратися у чиїхось думках, мріях, сподіваннях.
Не можна зазирнути в душу людини...
Саме ці роздуми постали в моїй уяві після прочитання роману Панаса Мирного "Хіба ревуть воли, як ясла повні?".
Усі герої роману у своїх шуканнях ідеалів, вибору долі відчули зловіщу руку горя, страждань. Щонайсильніші з них не витримали випробувань життя, а слабші боролися до останку.
Якими ж ідеалами у своєму житті керувався Чіпка — головний герой роману? Яким був його вибір?
Доля Чіпки Варениченка — це суцільна низка трагічних подій , лише іноді морок нещасть прорізає промінь надії, але тільки для того, щоб, згаснувши, зробити отой морок іще чорнішим.
Важке було дитинство в Чіпки: і діти не брали його в свій гурт, бо був "безбатченком", і матері майже не бачив, бо все тяжко працювала. Та зате любила його бабуся. Був його утішником і дід Улас.
Трагедією ля Чіпки-підлітка була смерть бабусі. З її втратою він втрачає духовну опору свого життя. Здавалось, все — життя для нього закінчилося.
Та ні, доля виявилася милосердною і дала йому і матері клаптик землі. Зажили вони краще. "Польову царівну" зустрів Чіпка і покохав її. Кохання завжди возвеличує людину, змушує дивитися на світ зовсім іншими очима. Окрилений тим почуттям, Чіпка готовий пробачити людям усі образи, всі кривди, готовий любити весь світ.
- "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (повний текст)
- "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (скорочено)
- "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (аналіз)
- "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (реферати)
- Як ви розумієте назву роману? (та інші запитання)
Це найщасливіші миттєвості в житті Чіпки.
А що ж далі приготувала доля для Варениченка?
Люди вбивають Чіпчину любов. Одна гіркота, розчарування... І врешті-решт — розбійницьке життя.
Перший важкий удар: щасливе господарювання раптом переривається: землю забрали.
Розпач і горе оселилися в душі Чіпки. Всі люди для нього стали запеклими ворогами. Горілка — єдині ліки від розчарування для героя. Здавалось все людське полишило хлопця. Чіпка стає на шлях "легкого життя", на шлях розбою і грабіжництва, на слизьку дорогу злочину.
Але світиться ще вогник людського В серці Чіпки. Зміг він все-таки піднятися ще раз. Одружився. Був обраний членом управи. Мріяв про те, як служитиме людям, як добро їм буде нести, і про старе зовсім забув.
Та не тут то було. Брехливе, продажне середовище не для чесної людини. І Чіпку підступно виводять з членів управи. Це була остання крапля, і Чіпка Вареник знову на шляху пиятики і злодійства. Зло у долі Чіпки взяло верх у пошуці ідеалів, вибір його був позаморальним.
Ідеали злочинця перемогли в долі Чіпки. Вибір його — це "моральне падіння". Зло виступило сильнішим за добро в його житті. Невміння знайти справжні шляхи боротьби проти гнобителів і кривдників, "кривава стежка" бунтарства і перетворили Чіпку на "пропащу силу". Чіпка обрав шлях боротьби, але не розумів, що боротись за правду треба тільки правдою, а неправда щастя не приносить.
Hе може при добрі той жить,
Хто хоче злу й добру служить,
Бо, хтівши догодить обом,
Він швидко стане зла рабом (І.Я.Франко).