Увагу багатьох митців привертало і продовжує привертати славне минуле України. Серед письменників XX століття особливо хочеться виділити Павла Загребельного та Івана Кочергу. І якщо Павло Загребельний продовжував кращі традиції історичного роману, то п'єси Івана Кочерги, за словами Кіндрата Сторчака, вперше в історії українського театру розкрили хвилюючу сторінку минулого життя нашого народу, що було новим для української драматургії.
Однією з найкращих драм Кочерги є п'єса "Свіччине весілля". З метою возвеличити вічне прагнення українського народу до волі, ідею боротьби за свободу і незалежність драматург звернувся до подій чотирьохсотрічної давнини. Так, у сюжетній основі твору — реальна заборона литовськими князями, що у шістнадцятому столітті поневолили Україну, світити вночі світло в Києві.
Київські ремісники усвідомлюють, що шлях до світла, до волі пролягає через збройну боротьбу. Ідейна мета п'єси висловлена в словах зброяра Івана Свічки:
Коли добром ніхто не дасть нам світла,
Його здобути треба — не молить,
Бо без борні нікчемні всі молитви.
І свічки мирної не варта та країна,
Що в боротьбі її не засвітила.
Образ волелюбної України втілено в образі сліпого золотаря Передерія, який, гинучи в бою за загальну справу, відчуває себе щасливим:
...Брати... яке ж це щастя,
Що довелось за Київ... і мені...
Убогому каліці... чесно ... вмерти.
Іван Кочерга в п'єсі стверджує думку, що не можна перемогти того народу, який прагне до волі і бореться за неї, хоча інколи ціна буває дуже високою. Так у п'єсі, намагаючись врятувати коханого, гине прекрасна дівчина Меланка — ніжний образ чистої душі. Меланку можна порівняти із трепетним вогником свічки, який несла дівчина в ту страшну ніч, аби врятувати Івана. Потім цей слабенький вогник розгорівся полум'ям боротьби. Сам І. Кочерга у передмові до драми писав, що образ Меланки є "поетичним символом України, що "з пітьми віків та через стільки бур" пронесла незгасним живий вогник своєї волі і культури".
Майстерно змалював драматург і збірний образ київських ремісників, яких об'єднувало незадоволення забороною користуватися світлом. Всі вони піднялися на боротьбу за свої права, за свою свободу, за своє майбуття.
- "Свіччине весілля" (повний текст)
- "Свіччине весілля" (скорочено)
- "Свіччине весілля" (реферати)
- У чому полягає символічне значення образу світла в драмі І. Кочерги "Свіччине весілля"?
Суть свого твору визначив сам Іван Кочерга в передмові до п'єси. Він писав: "Коли я випадково натрапив на мотив "заборони світла", мотив, що й послужив темою для цієї драми, мене захопила в ньому можливість... на цьому мальовничому тлі створити узагальнений образ боротьби України за свою волю і самобутню культуру".