Проблема життєвого вибору — категорія філософська. І вірш свій поет починає з філософського питання вічності життя, одвічного кола, в якому життя змінюється смертю:
Життю — ні кінця ні начала,
І вічно по колу землі:
Комусь — лебеді від’ячали,
Комусь — ще сурмлять журавлі.
За народними повір’ями, лебідь співає лише один раз у житті, перед смертю, тому ячання лебедів — провіщення смерті. Курликання журавлів — віщування довгого життя, здоров'я, особливо навесні.
Усвідомлення того, що життя колись закінчиться, робить філософське питання життєвого вибору гострішим.
Філософія віршів Бориса Олійника — основа для формування морального стрижня кожної людини. Вічну проблему вибору він вирішує із споконвічною мудрістю людини з народу, на якій і тримається світ.
Прикладом для підтвердження цієї думки є поезія "Вибір". За жанром поезія належить до громадянської лірики. У ній Олійник пропонує різні варіанти життєвого вибору людини.
Перша життєва позиція — пасивна: "чи жив, чи не жив". Ця людина затуляє очі і зупиняється за крок до межі. Друга — активна: "на кроки не міряв: летів, і гримів, і згорів". Такі люди стають провідними зірками для інших.
Життя може пропонувати людині славу і вищу лаврову почесть. Яку ж позицію обирає сам поет? Мабуть, найскладнішу: "Я б вибрав найвищу почесть: У чистім полі і чеснім бою На чорному мармурі ночі Зорю записати свою!"
Тристопний амфібрахій у поєднанні в останньому рядку з хореєм та ямбом надає віршові особливого звучання: відчувається певна категоричність і динаміка.
Ідеєю твору є возвеличення прагнення кожної людини мати свій життєвий вибір, її право на це.
Щоб розкрити цю думку, поет використав багато засобів художньої виразності: багато метафор ("гойдається... маятником Життя", "сурмлять журавлі", "люди відкрили;., зіницю нової зорі"), антитезу ("На чорному мармурі ночі Зорю записати свою!"), епітети ("чистий бій", "теплий легіт", "вічна колиска"), риторичне запитання ("Тихенько: чи жив, чи й не жив?"), риторичний оклик ("Зорю записати спою!"). Насичена яскравими та оригінальним образами поезія справляє сильне враження і змушує замислитися над питанням вибору життєвої позиції.