Гребінка Євген — Човен

Шкільні твори

Алегоричний зміст романтичної балади Є. Гребінки "Човен"

Маніфестом молодого Євгена Гребінки є вірш "Човен", написаний 1833 року. Цей твір має автобіографічний характер: роздуми автора, який із рідного хутора вирушає до далекого і невідомого Петербурга.
У творі подається образ човна, який "качався, бідний, один без весельця" на хвилях синього моря, а потім був розбитий буйними вітрами. Вирушаючи до Петербурга, Євген Гребінка порівнював себе з цим човном:
Як човнові море, для мене світ білий
Ізмалку здавався страшним;
Да як заховаться?..

Читати приклад твору →

Готовність поета служити вищій меті (за поезією "Човен")

Після закінчення Ніжинської гімназії Є. Гребінка служив у Петербурзі, але ніколи не забував свого рідного краю. Багатющі скарби українського фольклору, знання життя народу допомагали у творчості письменнику, наповнюючи його твори народно-пісенними мотивами, реалізмом.
Все життя вболівав він за долю українського народу, а також всіх покріпачених селян. Та передові погляди в ті часи переслідувалися урядом, могли привести людину у в'язницю і навіть на каторгу...

Читати приклад твору →

Ліричність балади Є. Гребінки "Човен"

Творча спадщина Євгена Гребінки дуже різноманітна. Велику частину творів письменника становлять байки, в яких він оригінально та художньо довершено викриває одвічні людські вади. Але є у творчому доробку Гребінки і ліричні твори.
Одним із найвідоміших та найдовершеніших творів Євгена Гребінки є балада "Човен". Домінуючим напрямом у ліриці за часів написання поезії був романтизм, отож і "Човен" витримано у традиціях романтизму. Емоційної напруженості надає баладі провідний її образ — образ човна...

Читати приклад твору →

Роздуми поета над своїм майбутнім (за баладою "Човен")

Прощай, мій покою, пускають у море!
І, може, недоля і лютеє горе
Пограються з човном моїм.
Є. Гребінка
Ці рядки молодий поет написав, стоячи на порозі нового життя. Позаду була гімназія, а попереду—бурхливий Петербург. Що чекає там його, сина відставного офіцера? Як зустріне холодна столиця хлопця, який народився серед мальовничих краєвидів Полтавщини? "Як човнові море, для мене світ білий і змалку здавався страшним..."
А на рідному хуторі було затишно й спокійно...

Читати приклад твору →

Роздуми поета над своїм майбутнім (за баладою "Човен") (2 варіант)

Талановитий український письменник Євген Гребінка зробив великий внесок в розвиток української літератури і журналістики як письменник, видавець, організатор літературних сил. Творча діяльність його припала на ті часи, коли після придушення повстання декабристів в імперії панувала жорстока миколаївська реакція. Але навіть вона не могла спинити зростання прогресивних настроїв у колах волелюбної студентської молоді...

Читати приклад твору →

Роздуми поета над своїм майбутнім (за баладою "Човен") (3 варіант)

Є. Гребінка — це талановитий байкар, поет та прозаїк. Поряд із жанром байки письменник вводить в українську літературу романтичний жанр: романси, пісні та поетичні роздуми. Захоплення фольклором, звернення до пісенної лексики, елегійний смуток — це характерні риси поезії Є. Гребінки.
Вірш "Човен" — це роздуми поета над своїм майбутнім і взагалі над людським життям. Життя зі своїми труднощами та негараздами уподібнюється до бурхливого моря, над яким сунуться хмари та гуркотять громи...

Читати приклад твору →
Дивіться також