Проблема морального вибору в соціальному і філософському аспектах (Л.Толстой "Анна Кареніна")

Шкільний твір

Проблема морального вибору в соціальному і філософському аспектах (Л.Толстой "Анна Кареніна")

Л.Толстой — велика російська душа, світоч, що для багатьох своїх читачів у світі стає дороговказом у виборі життєвих доріг. Твори Л.Толстого стають потрібними кожному поколінню, бо в них відчувається дихання життя, спалах і щем молодості, твереза іронія, безпощадна прозорливість, відчуваються сумніви про смерть, мрії про братську любов і мир між людьми, грізні звинувачення фальшивої цивілізації. Твори цього письменника стають власними надбаннями душі багатьох читачів через реалізм. Герої творів Л.Толстого стали не тільки літературним явищем, мільйонам читачів вони явили взірець складного і прекрасного духовного життя.

Пошук правди, рух людської свідомості, за Толстим, — це більш важливі історичні події, ніж політичні пристрасті й інтриги. Тому більшість його героїв зображені в розвитку, на шляху до "своєї правди". Це шлях відкриттів й розчарувань, шлях кризовий і драматичний. Такий шлях в романі "Війна і мир" проходять Андрій Болконський, П'єр Безухов, Наташа Ростова і Марія Болконська. Улюблені герої роману Толстого — носії високих духовних цінностей. У 1845-77 рр. письменник створив роман "Анна Кареніна", в якому відбилися соціально-філософські проблеми життя суспільства тієї епохи. Головною думкою у цьому романі для автора була "думка сімена". Сім'я для Толстого — одна з непересічних людських цінностей. Не випадково Левін, а його прізвище створено від імені письменника, думає перш за все не про майбутню дружину, а про майбутню сім'ю. В романі кілька сімейних пар: Анна-Каренін, Доллі-Облонський, Кіті-Левін. У кожній з них — свої проблеми: драматичність в Облонських повсякденність в Левіних, катастрофічні в Кареніних. На думку письменника, сім'я тримається не тільки завдяки коханню, але й дітям. Саме вони стають мірою прагнень та вчинків в персонажів. Трагічна доля Анни Кареніної: вона зробила свій вибір між дитиною і коханим. Не змогла вона відчути повного щастя з Веронським, залишивши сина. І це цілком природне явище.

Письменник у своїх творах проголошував принцип "рійового життя". У ньому зберігаються високі моральні норми та колективна мудрість. Не випадково, що сім'я Левіних ("Анна Кареніна") — найбільше міцна сім'я в романі, але й в ній немає повної гармонії. Альтернативною усім сім'ям є щаслива родина селянина Івана Барлинова. В ній є єдність інтересів, спільна праця — те, чого не вистачає головним героям. В цілому у романі Л.Толстого "Анна Кареніна" "думка сімейна" стає проблемою моральної відповідальності людини за долю дітей, щастя сім'ї, за особисте щастя. Поряд з цим, автор нагадує читачам: "Не судити и не карайте її (Анну), ибо вы тоже слабы и грешны".